Fotograf - ile może zarobić? Obowiązki fotografa.

Fotograf to osoba, która utrwala osoby, zjawiska, rzeczy, przyrodę i martwą naturę za pomocą aparatu cyfrowego lub analogowego. Fotografa często wynajmuje się na określone okazje lub do określonej pracy np. do zrobienia zdjęć w szkole, na wesela czy do zrobienia zdjęć do kampanii reklamowej. Oprócz tego ma szereg różnych innych zadań do wykonania, które związane są z jego wykonaną fotografia. Jak wygląda dokładnie praca jako fotograf? Gdzie można pracować? Czy trzeba mieć do tego jakieś wykształcenie? No i najważniejsze – ile zarabia fotograf?

Chcesz dowiedzieć się więcej o zawodzie fotografa? Zobacz dalszą część artykułu!

Fotograf - charakterystyka zawodu

Zawód fotografa to nie jest wcale taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Oprócz tego, że robi zdjęcia – często musi sam zorganizować swoje miejsce pracy, dobrać odpowiednie rekwizyty do danej sesji zdjęciowej, wykonywać różnego rodzaju zdjęcia np. portretowe czy reklamowe, często zajmuje się również obróbką materiałów w formie cyfrowej i chemicznej (choć wydaje się, że teraz już rzadziej).
Fotograf to często jednoosobowa działalność gospodarcza – musi więc umieć planować swoją działalność.

Wymagania dla fotografa

Teoretycznie fotografem może zostać każdy. Wystarczą odpowiednie umiejętności, które pomogą w zrobieniu dobrego zdjęcia. Czasami jednak, jeśli chcemy zatrudnić się w studiu fotograficznym lub agencji reklamowej, wykształcenie w tym kierunku może się przydać. Często wystarczają jednak odpowiednie kursy.
Oprócz wiedzy czysto technicznej na temat działania aparatu, działania programów graficznych itp. fotograf musi mieć mnóstwo innych ważnych cech i umiejętności. Powinien umieć kreatywnie myśleć, być spostrzegawczy, umieć złapać na zdjęciu moment, musi być cierpliwy i powinien również mieć wspaniałą koordynację wzrokowo-ruchową. Ponieważ często jest to praca z innymi ludźmi to umiejętność komunikacji czy przekonywania i negocjowania również się przyda.

Warunki pracy

Fotograf może mieć swoje studio, ale może być również mobilny. A nawet powinien być. Często pracuje w różnych, ciężkich warunkach, wielokrotnie uzależnionych od pogody za oknem. Dobry fotograf powinien mieć prawo jazdy kategorii B, aby móc w razie potrzeby podjechać na miejsce zlecenia, do swojego klienta.
Często fotograf pracuje zarówno w soboty, niedziele i święta. To osoba, która nieustannie jest w ruchu, przybiera różnego rodzaju pozy, aby zrobić wspaniałe zdjęcie. Jak mówiliśmy – nie jest więc to tak łatwa i prosta sprawa jakby się nam wydawało.

Gdzie może pracować fotograf?

Fotograf może być zatrudniony zarówno w zakładach fotograficznych, jak i w redakcjach gazet, agencjach modelek czy domach mody. Czyli wszędzie tam, gdzie zdjęcia grają główną rolę. Fotograf nie musi wcale być zatrudniony u kogoś. Może mieć swoją własną działalność gospodarczą i pracować jedynie na swój rachunek.

Ile zarabia fotograf?

To kwestia bardzo indywidualna. Zależy od tego, czy zatrudniony jest na podstawie kontraktu, czy prowadzi swoją działalność gospodarczą, czy związany jest z kimś umowa. Przeważnie, dobry fotograf, może liczyć na zarobki rzędu nawet kilku czy kilkunastu tysięcy miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że każdy miesiąc różni się między sobą i zarobki zdecydowanie nie są stałe. Tym bardziej, że teraz na rynku jest naprawdę wiele fotografów.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone