Geriatra. Co leczy? Czym się zajmuje? Ile kosztuje wizyta?

Geriatra to lekarz, który zajmuje się leczeniem starszych osób. Tego rodzaju medycy są wyspecjalizowani w tym, aby udzielać jak najlepszej opieki medycznej osobom, które osiągnęły już podeszły wiek. Wcale nie jest to najprostsze zadanie. Zobaczcie nie tylko to, czym dokładnie zajmuje się geriatra, ale również sprawdźcie, co należy zrobić, aby zostać geriatrą i ile bierze geriatra za wizytę w Warszawie.

Szukacie geriatry?

Czym zajmuje się geriatra?

Geriatra jest lekarzem, który zajmuje się leczeniem osób starszych. W tym celu przeprowadza z chorym wywiad, a także zleca badania, które należy wykonać, aby szczegółowo określić stan pacjenta i sposób jego leczenia. Generalnie lekarz ten robi to, co robi każdy inny lekarz rodzinny, z tym, że jego docelowym pacjentem są właśnie osoby w wieku geriatrycznym tj. pacjenci po ukończeniu 60. roku życia. W celu jak najlepszego zajęcia się pacjentem – lekarz często współpracuje z różnymi innymi lekarzami-specjalistami. Często geriatra wysyła swoich podopiecznych np. do uzdrowisk czy sanatoriów, żeby tam mogli odbywać leczenie w jak najlepszych warunkach. Geriatra jest więc lekarzem, który zajmuje się leczeniem wielu różnych chorób, jakie dotykają osoby starsze. Często seniorzy cierpią na kilka chorób jednocześnie, dlatego geriatra musi mieć wiedzę bardzo rozległą, aby potrafić im pomóc. Ta dziedzina medycyny zajmuje się również diagnozowaniem i leczeniem bólu przewlekłego. W wielkim skrócie: lekarz geriatra jest po trochu każdym lekarzem.

Jak wygląda wizyta u geriatry?

Wizyta wygląda praktycznie tak samo, jak każda inna. Warto wziąć na nią wyniki swoich poprzednich badań, a także zapisać sobie na kartce leki, które obecnie są przyjmowane i w jakiej dawce (włączając w to wszystkie leki przeciwbólowe i nasenne). Jeśli senior prowadzi również dzienniczek cukrzyka czy pomiaru ciśnienia – również powinien go ze sobą wziąć.

Na wizycie lekarz zbada stan pacjenta i w razie potrzeby – wyśle na kolejne badania, które mogą uzupełnić jego wiedzę na temat pacjenta. Potem przystępuje do leczenia.

Jak zostać lekarzem-geriatrą?

Najważniejsze w tym względzie jest ukończenie studiów medycznych, które trwają pięć lat. Później lekarz, który jest internistą, musi odbyć 6-miesięczny staż na oddziale geriatrycznym. Co ciekawe – w województwie mazowieckim nie ma możliwości zrobić stażu z geriatrii. Należy więc wybrać oddział geriatryczny najbliżej, ale poza województwem, aby móc pracować w tym zawodzie.

Gdzie pracuje geriatra?

Geriatra może pracować w placówkach medycznych – zarówno prywatnych, jak i państwowych. Często to lekarze geriatrii zajmują się kuracjuszami w sanatoriach i uzdrowiskach dla osób starszych. Tak naprawdę to, gdzie pracują geriatrzy, zależy od ich samych. Mają bowiem całką szeroką gamę możliwości do wyboru.

Ile zarabia geriatra?

Lekarz geriatra zarabia na poziomie innych lekarzy. Tak naprawdę sporo zależy od kilku czynników m.in. miejsca pracy, doświadczenia, wykształcenia, czy pracuje prywatnie czy państwowo. Średnio jest to jednak przedział od 4000 złotych brutto i może sięgać nawet do 10 000 złotych brutto. Wiele zależy od zawodowych wyborów, więc nie da się tego stwierdzić jednoznacznie.

Ile zapłacimy za wizytę u geriatry?

Tutaj również nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, nie pozwalając sobie na żadną polemikę i domysły. Tak naprawdę to wszystko zależy od tego, do jakiego lekarza zamierzamy się udać, w jakim mieście szukamy pomocy, czy jest to konsultacja w gabinecie czy online… Przyjmuje się jednak, że ceny zaczynają się od 150 złotych i mogą osiągać nawet do 400 złotych.
Oczywiście, jeśli ktoś ma składki, może korzystać z pomocy geriatry na NFZ – czyli bezpłatnie.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone