Jak bezpiecznie dokonywać zakupów przez internet?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 22.03.2023 - data edycji: 22.03.2023

Chyba każdy internauta przynajmniej raz dokonywał zakupów przez internet. Ta forma przeprowadzania transakcji pozwala na szybkie i bardzo wygodne zakupy, które dostarczone zostaną pod wskazany przez nas adres. Niestety ogromne możliwości to także spore zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, pieniędzy czy danych osobowych, a uważać trzeba zwłaszcza podczas płatności online. Poniżej znajdziecie kilka porad i wskazówek, które podpowiedzą, jak bezpiecznie dokonywać zakupów przez internet i na co zwrócić szczególną uwagę.

Korzystaj ze sprawdzonych sklepów i ostrożnie wybieraj oferty

W sieci kupić można dziś niemal wszystko, a dziesiątki sklepów internetowych starają się nas przyciągnąć atrakcyjnymi ofertami i promocjami. Nie zawsze warto jednak korzystać z takich potencjalnych okazji, a nasze wątpliwości powinny wzbudzać na przykład sklepy internetowe, których nie znamy. Powinniśmy wówczas sprawdzić opinię o takim usługodawcy w sieci i dowiedzieć się, co o sklepie sądzą jego byli klienci. Na stronie sklepu często możemy też sprawdzić regulamin usługi, certyfikaty sklepu czy zabezpieczenia, którymi jest objęty. Prawdziwą plagą w sieci są także fałszywe oferty, które najczęściej mają na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy. Pamiętajmy więc, aby podczas sieciowych zakupów zachować szczególną ostrożność i nie dać się nabrać na rzekome promocje produktów czy usług.

Zwracaj uwagę na zabezpieczenia danych osobowych i płatności

Nasze bezpieczeństwo w sieci najczęściej jest związane z zabezpieczeniami stron, z których korzystamy. Większość kont do sklepów internetowych zabezpieczamy hasłami - warto jednak pamiętać, aby regularnie je zmieniać i nie korzystać z tego samego kodu dostępu do wszystkich kont. W przypadku płatności online zwracajmy uwagę na ich szyfrowanie - warto na przykład sprawdzić, czy strona, na której dokonujemy płatności, posiada zabezpieczenia SSL (pozwala to na sprawdzenie aktualności zabezpieczeń i ich szyfrowania, co nie pozwala przechwycić danych niepowołanym do tego osobom). Nawet najlepsze i najskuteczniejsze zabezpieczenia nie wyręczą nas nawet z kierowania się zasadami ostrożności podczas korzystania z sieci. Pamiętajmy, aby naszych danych nie podawać innym osobom. Nie warto też klikać w podejrzane linki w wiadomościach tekstowych czy mailach. Warto także wstrzymać się z pobieraniem plików, co do których pochodzenia nie mamy pewności.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone