Jak efektywnie uczyć się zdalnie? Sposoby na zwiększenie wydajności nauki online

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 17.03.2023 - data edycji: 17.03.2023

Pandemia sprawiła, że rozwój technologiczny usług online znacząco się rozwinął. Miało to oczywiście niebagatelny wpływ także na rozwój kursów online i lekcji zdalnych, z których dziś skorzystać może niemal każdy. Tego rodzaju edukacja nie ogranicza się do najmłodszych, a swoje usługi przez internet oferują dziś między innymi szkoły językowe i kursy doszkalające. Wiele osób ma jednak problem z utrzymaniem koncentracji czy efektywną nauką w mieszkaniu, gdzie czeka na nas mnóstwo rozpraszaczy. Jak zwiększą swoją wydajność i skupienie podczas zdalnych lekcji i kursów? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad.

Wybierz miejsce nauki i stwórz plan

W pierwszej kolejności warto wybrać miejsce, w którym zamierzamy się uczyć. Dobrze, aby było to miejsce wygodne i nieznajdujące się na przykład w naszej sypialni. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone i wentylowane, co zapewni nam komfortowe warunki pracy czy nauki. Warto również zadbać o to, aby unikać rozpraszaczy - na czas nauki warto wyciszyć telefon, wyłączyć media społecznościowe i nie uruchamiać radia czy telewizora. Nauka zdalna może być chaotyczna, a brak szybkich postępów może osłabić nasza motywację. Zminimalizować te zjawiska można poprzez stworzenie planu nauki. Warto określić czas nauki każdego dnia i zapisać sobie codzienne cele, które chcemy osiągać. Nasz plan powinien uwzględniać przerwy na posiłki, odpoczynek i czas wolny - zmęczenie i senność znacząco zmniejszą bowiem naszą wydajność.

Ucz się w grupie i korzystaj z różnych narzędzi

Nauka może być różnorodna, a do polepszania swoich wyników możemy wykorzystywać różne narzędzia. Online skorzystać możemy z testów, lekcji wideo, quizów czy materiałów tekstowych. Pomocna może się również okazać praca w grupach (na przykład podczas nauki języków obcych, gdy możemy porozmawiać z wykorzystaniem nowo zdobytej wiedzy). Z kolegami z kursu czy klasy dzielić się możemy także notatkami, materiałami i wspólnie rozwiązywać zadania. Wykorzystanie powyższych technik sprawi, że nauka będzie o wiele ciekawsza i łatwiej unikniemy znużenia tematem.

Zadbaj o swoją kondycję i właściwą dietę

Kluczowe dla zachowania skupienia na wysokim poziomie jest też utrzymanie odpowiedniej diety, która powinna być lekkostrawna i pożywna. Tłuste posiłki i słodycze mogą sprawić, że będziemy czuli się senni i zdekoncentrowani. W chwilowym pobudzeniu pomóc może kawa, ale nie należy przesadzać z ilością spożywanej kofeiny. W przerwach i po nauce warto uprawiać aktywność fizyczną. Ćwiczenia, biegi, spacery czy wizyta na basenie pomogą naszej głowie odpocząć i zregenerować siły umysłowe przed kolejnym dniem nauki. Raz na jakiś czas warto również zrobić sobie dzień lub dwa przerwy, a świetną okazją do tego może być na przykład weekend.

Zajęcia online oferują na przykład szkoły językowe i szkoły prywatne

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone