Jak napisać skuteczny biznesplan? Porady

Chcesz założyć biznes? Świetnie, ale bez dobrego biznesplanu nie uda ci się kontrolować swoich planów. Mówiąc krótko – biznesplan to twój plan na biznes, który umożliwi ci skupienie się na tym, co najważniejsze i uporządkuje wszelkie pomysły i dalekosiężne plany. Niejednokrotnie biznesplan jest potrzebny np. przy ubieganiu się o dofinansowanie lub w przypadku gdy szukamy inwestora. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, a następnie na ich podstawie, skonstruować dobry biznesplan. To prosty przepis na sukces.

1. Streszczenie

Jest to wstęp do reszty biznesplanu. Mimo to, najlepiej jest opracować je na końcu, ponieważ niezbędne nam do tego celu będą wszystkie informacje, które zawiera się w dalszej części dokumentu. Musi ono liczyć około 1-4 stron, a tam musimy umieścić informacje o tym, co dokładnie chcemy osiągnąć na przestrzeni czasu, muszą znaleźć się nazwiska właścicieli i nazwa firmy, przeznaczenie planowanego budżetu, wszelkie inwestycje i usprawnienia. Najważniejszy również okazuje się cel. Im lepiej napisane streszczenie, tym więcej osób chętniej zajrzy do jego dalszej części i nie odrzuci go od samego początku.

Dobrze jest jeśli znajdą się tam informacje o naszym doświadczeniu, kwalifikacjach, profil potencjalnego klienta, a także opis konkurencji. To trochę taka analiza SWOT w pigułce.
SWOT czyli szanse, zagrożenia, mocne i słaby strony danego przedsiębiorstwa. Musimy dokładnie to rozważyć i opisać w naszym streszczeniu. Proste, prawda? Niestety nie zawsze.

2. Charakterystyka przedsiębiorstwa

Tutaj musimy umieścić informacje, które dotyczą całej naszej firmy. Jej misja, lokalizacja i dokładne adresy korespondencyjne, rodzaje i zakres działalności oraz forma organizacyjno-prawna. Możemy zawrzeć tutaj również wizję naszego przedsiębiorstwa za kilka lat. To bardzo ważne dla osoby, która będzie to czytała.

3. Opis oferowanego produktu/usługi

Wszystko, co tego dotyczy, będzie miało miejsce właśnie tutaj. Musimy podać absolutnie wszystko – włącznie z wizją opakowania, jego wymiarami i kolorami. Znajdą się również tutaj korzyści, które otrzyma potencjalny kupujący, jeśli zdecyduje się na zakup u nas. Musimy scharakteryzować dokładnie profil klienta, któremu oferujemy nasz produkt czy usługę. Co go wyróżnia na tle konkurencji? Wiesz? Napisz o tym!

4. Zarządzanie i pracownicy

Ile osób będziesz zatrudniał, jakie mają doświadczenie i wykształcenie, kto będzie zarządzał zespołem, polityka płacowa i pozapłacowa, a także to na jakich warunkach będziesz ich zatrudniał. To bardzo ważny punkt! Jeśli to spore przedsiębiorstwo – nie zagra bez pomocy innych ludzi i ich pracy.

5. Rynek i konkurencja

Tego chyba nie trzeba długo tłumaczyć. Musisz opisać wszystkich swoich konkurentów i pokazać, że na ich tle masz ciekawszy pomysł, który bardziej zadowoli potencjalnych klientów. Nie zapominaj o etyce – nie wolno ci ich ośmieszać, nigdy, a szczególnie w biznesplanie ponieważ jest to maksymalnie nieprofesjonalne.

6. Strategia marketingowa

Wszystko, co dotyczy reklamy twojego przedsiębiorstwa. Jakie działania zamierzasz prowadzić z zakresu marketingu, jaki jest twój budżet na reklamę. Tutaj również przyda się analiza SWOT. Zastanów się na czym chcesz się skupić, co dokładnie chcesz reklamować i gdzie, i ile cię to wyniesie. I wszelkie analizy zawrzyj właśnie tutaj. Potencjalnego inwestora będzie to bardzo interesowało.
7. Plan finansowy
Wszystkie twoje plany, wytwarzanie produktu lub nakład jaki poniesiesz na swoje usługi, wynagrodzenia, działania marketingowe – suma wszystkich składowych, jest właśnie tutaj. Wszyscy lubią konkrety i rozmowy o pieniądzach. Dlatego im lepszy masz plan finansowy – tym większe szanse, że twój biznesplan kogoś przekona.

Jak widać – nie jest to trudne, jedynie bardzo czasochłonne. Twój biznesplan musi być bez zarzutu, więc skup się na nim maksymalnie jak tylko możesz. To dokument, który niejednokrotnie będzie reprezentował twoją firmę. Musisz więc zadbać o to, żeby był jak najlepszy i pokazał wszystkie zdolności twojej firmy.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone