Jak nauczyć się szybko i poprawnie pisać na klawiaturze?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 28.03.2023 - data edycji: 28.03.2023

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dziś każdy powinien mieć podstawowe umiejętności obsługi komputera. Nic więc dziwnego, że warta uwagi jest także sztuka szybkiego i poprawnego pisania na klawiaturze - zwłaszcza w dobie cyfryzacji, gdy większość kontaktu opiera się na wiadomościach mailowych, komunikatorach internetowych czy wpisach w mediach społecznościowych. Szybkie pisanie pozwala nam zaoszczędzić czas i sprawnie przekazać konkretne informacje. Okazuje się, że sztukę tę możemy obecnie z powodzeniem trenować i doskonalić, a pomóc nam w tym mogą narzędzia, które w większości przypadków są dostępne zupełnie za darmo. Jak nauczyć się pisać na klawiaturze szybko i poprawnie?

Dobór sprzętu ma znaczenie

Oczywiście najprostszym sposobem na naukę szybkiego i poprawnego pisania na klawiaturze są regularne ćwiczenia. Warto każdego dnia znaleźć chwilę i stopniowo starać się pisać bez patrzenia na klawiaturę. Zacząć możemy od prostych zdań, a trudność można stopniowo zwiększać, aż do momentu, gdy poczujemy się pewnie w pisaniu na klawiaturze komputerowej. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, jak ważnym aspektem takiej nauki jest odpowiedni dobór sprzętu. Zdecydować się należy na klawiaturę, która będzie wygodna i łatwa w obsłudze - jej przyciski powinny być odpowiednio ułożone i wygodne do naciskania dla naszych dłoni. Warto również zadbać o sprzęt, który będzie w pełni kompatybilny z naszym komputerem czy laptopem.

Skorzystaj z dostępnych narzędzi

Kluczowa w nauce szybkiego pisania może być technika, a w sieci znajdziemy wiele poradników, które podpowiedzieć nam mogą, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Jedną z najpopularniejszych jest metoda “10-palców”, która polega na tym, że każdy palec obu dłoni ma przypisany do siebie określony zestaw klawiszy i to właśnie tym palcem wciskamy dany przycisk. Warto również dać szansę narzędziom, które przyspieszą naszą naukę pisania. W tym celu wykorzystać można programy czy nawet specjalne gry, które pozwalają nam połączyć miłe z pożytecznym. Nasze umiejętności można także przetestować za pomocą między innymi wirtualnych narzędzi, dzięki którym sprawdzić możemy szybkość pisania (na przykład ilość znaków na minutę). Do czego przydać się może umiejętność szybkiego pisania? Przede wszystkim będziemy mogli sprawniej odpowiadać na wiadomości w komunikatorach czy mailach, a ponadto zyskamy nowe możliwości zawodowe (na przykład w pracy przy redakcji tekstu). Pamiętajmy, że dziś jest to jedna z podstawowych i bardzo przydatnych umiejętności, którą opanować powinien w stopniu przynajmniej zadowalającym niemal każdy z nas.

Chcesz się rozerwać ze znajomymi? Wybierz się na kręgle lub bilard

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone