Jak przepisać licznik prądu – koszty, terminy, procedura

Kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego czy bezpośrednio od dewelopera, z rynku pierwotnego? A może odziedziczyłeś nieruchomość po osobie zmarłej? We wszystkich przypadkach musisz przepisać na siebie licznik prądu. Z tego artykułu dowiesz się o wymaganych dokumentach, poniesionych kosztach i obowiązujących terminach. Sprawdź!

Dlaczego przepisanie licznika energii elektrycznej jest tak ważne?

Zanim przejdziemy do omawiania procedury przepisania licznika prądu na swoje nazwisko, musimy w pierwszej kolejności wyjaśnić, dlaczego właściwie musisz to zrobić. Choć formalności po zakupie bądź odziedziczeniu mieszkania jest wiele, to tej jednej naprawdę nie możesz pominąć.

Przede wszystkim wiedz, że żaden sprzedawca energii nie dostaje automatycznego powiadomienia o zmianie właściciela danego mieszkania i przypisanego do niego licznika, bez względu na to, w jaki sposób do tego doszło. Dalej więc wystawia faktury na poprzedniego właściciela. Istnieje więc ryzyko, że zostaniesz obarczony cudzymi długami i nieprzewidzianymi kosztami. 

Masz też znacznie ograniczone pole manewru w razie awarii, reklamacji, chęci wymiany licznika czy przepisania go innej osobie, której wynajmiesz bądź sprzedasz mieszkanie – tutaj stroną uprawnioną do zarządzania licznikiem oraz płatnościami pozostaje również dotychczasowy abonent. 

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko przepisać licznik energii elektrycznej na siebie i rozliczać się już na własny rachunek.

Jak wygląda procedura przepisania licznika prądu – wymagane dokumenty

Sprzedawcy prądu szanują cenny czas każdego z nas, więc jeśli się zastanawiasz, jak przepisać licznik prądu, to odpowiedź jest prosta – online, o dowolnej porze dnia i nocy. Takie rozwiązanie, jakim jest przykładowo serwis Przejmij licznik od E.ON Polska, to niewątpliwie spore udogodnienie. Internetowe narzędzie znacznie usprawnia cały proces, który trwa około 15 minut, a każdy krok jest precyzyjnie wytłumaczony. Nie musisz więc wychodzić z domu, wystarczy, że masz telefon, tablet lub komputer z aktywnym połączeniem internetowym. Od Ciebie zależy, o której godzinie i w którym momencie się zabierzesz za przepisanie licznika.

Wcześniej jednak potrzebujesz zgromadzić pewne dokumenty, a dokładniej – ich skany bądź zdjęcia (coraz więcej telefonów ma opcję skanowania w aparacie, więc nie będzie z tym problemu). Lista różni się nieco w zależności od sytuacji i tego, czy kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego, z rynku pierwotnego, czy może dostałeś je w spadku. 

W każdym wariancie oczywiście niezbędny jest Twój dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający nabycie praw do nieruchomości, jak akt własności bądź sądowe postanowienie o nabyciu spadku, gdy odziedziczyłeś ją po osobie zmarłej. Tutaj będziesz jeszcze potrzebować aktu zgonu i PESELU dotychczasowego abonenta oraz numeru seryjnego licznika wraz z jego odczytem.

Numer seryjny licznika jest niezbędny również w przypadku, gdy chcesz przepisać licznik prądu po odbiorze kluczy od dewelopera (do tego czasu to właśnie on ponosi wszelkie koszty energii elektrycznej). W tym przypadku potrzebujesz jeszcze adresu swojego nowego mieszkania.

Natomiast jeśli chodzi o przepisanie licznika po innej osobie, to podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży musicie również sporządzić i podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdą się dane dotyczące odczytu licznika w momencie przejmowania lokalu.

Zastanów się nad taryfą prądu

Przepisanie licznika energii elektrycznej to dobra okazja do ewentualnej zmiany taryfy prądu. Domyślną dla gospodarstw domowych jest G11, zgodnie z którą płacisz jednakową stawkę za każdą kilowatogodzinę zużytą w ciągu doby. Do wyboru masz jeszcze taryfy strefowe G12 i G12w. W pierwszej prąd jest tańszy w godzinach 22.00-6.00 oraz krótko w ciągu dnia – w godzinach 13.00-15.00, a w drugiej także przez cały weekend.

Zastanów się więc nad swoim trybem życia – czy możesz korzystać ze zmywarki, pralki czy piekarnika właśnie w tych przedziałach czasowych. A może masz piec do ogrzewania elektrycznego, który będzie pobierał energię w godzinach nocnych i potem przez cały dzień oddawał ją w formie ciepła? Jako ciekawostkę podajemy, że taryfę prądu możesz zmieniać raz na 12 miesięcy.

Podsumowując, nie zwlekaj z przepisaniem licznika prądu, tylko załatw to od razu i rozliczaj się na własny rachunek!

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone