Jak rozpoznać i uniknąć fałszywych loterii internetowych?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 20.03.2023 - data edycji: 20.03.2023

Internet to dziś dla wielu osób podstawowe narzędzie komunikacji, pracy czy nauki. Niestety ogromne możliwości sieci to także liczne zagrożenia, z którymi nie mieliśmy do czynienia jeszcze jakiś czas temu. Doskonałym przykładem są tutaj oszuści, którzy właśnie za pośrednictwem internetu starają się wyłudzić nasze dane i pieniądze, a starają się przy tym wykorzystywać naszą niewiedzę czy brak asertywności. Często możemy natknąć się chociażby na loterie, które przyciągają nas wielkimi nagrodami czy prostymi zasadami przystąpienia do konkursu. Niestety niektóre z nich to oszustwa i fałszywe zabawy, które mają wyłudzić nasze dane lub pieniądze. Jak nauczyć się rozpoznawać takie loterie? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Rodzaje fałszywych loterii w internecie

Pierwszym krokiem do zwiększenia swojego bezpieczeństwa w tym przypadku jest nauczenie się rozpoznawania fałszywych loterii. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oszustwo jest wysyłany masowo wiadomości mailowych, które informują nas o wygranej w loterii, w której nawet nie braliśmy udziału. Zazwyczaj wiadomość taka przekonuje nas, że wygraliśmy sporą sumę pieniędzy, ale żeby ją odebrać musimy podać swoje dane lub przelać niewielką kwotę, narażając się rzecz jasna tym samym na utratę pieniędzy i niebezpieczeństwo. Warto zwrócić też uwagę na loterie, które zawierają podpunkt o konieczności kupienia konkretnego produktu czy subskrypcji. Takie konkursy to często przedsięwzięcia, które mają na celu generowanie zysku, a sama nagroda jest niemożliwa do uzyskania (na przykład wymaga ogromnych nakładów finansowych).

Jak chronić się przed fałszywymi loteriami sieciowymi?

Informacje o loterii należy sprawdzić, zwłaszcza gdy nie braliśmy udziału w przedsięwzięciu, w którym rzekomo wygraliśmy. Warto zweryfikować w innych źródłach, czy taki konkurs rzeczywiście miał miejsce i jaki jest jego regulamin. Treść wiadomości także powinna zostać przez nas dokładnie sprawdzona - zazwyczaj fałszywe wiadomości są generowane automatycznie i zawierają błędy ortograficzne czy gramatyczne oraz są pełne ogólników (brakuje w nich personalizacji i podstawowych danych). Wątpliwości może wzbudzać także numer telefonu czy adres e-mail, który rzekomo powiązany jest z loterią. Warto takie dane zweryfikować w sieci, gdzie sprawdzimy, czy są one powiązane z jakąś realną firmą lub przedsiębiorstwem. Nic nie zastąpi jednak naszej ostrożności i przezorności podczas korzystania z sieci. Pamiętajmy, aby nie ujawniać naszych danych, numerów kart płatniczych czy loginów i haseł w sieci. Nawet przedstawiciele firm czy usługodawców nie będą bowiem o nie prosić. Oszuści tylko czekają na nasze potknięcie - nie dajmy im więc tej satysfakcji.

Szukasz pomysłu na stworzenie wymarzonego domu? Spodobać ci się mogą balustrady szklane i metalowe i tarasy drewniane i kompozytowe

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone