Jak stworzyć plan finansowy firmy?

Planowanie budżetu, czyli inaczej planu finansowego, firmy to bardzo ważny punkt podczas jej prowadzenia. Dzięki jego określeniu możemy bardziej orientować się na cel, który mamy do osiągnięcia. Pozwoli nam on na oszacowanie ile mamy wydatków i ile w takiej sytuacji musimy zarobić pieniędzy. Dobrze stworzony plan finansowy, pozwoli na określenie działań krótko- i długoterminowych. Bez dobrze oszacowanego planu ciężko będzie nam spełniać jakiekolwiek założenia firmy, a dodatkowo – ciężko będzie nią zarządzać. Pieniądze w biznesie są jednak bardzo ważne – głównie dla nich chcemy jak najlepiej prowadzić swoją firmę. Jak jednak stworzyć dobry budżet firmy, żeby można było się go trzymać i spełniać swoje cele?

1. Zorientowanie na cel

Dobrze zaplanowany budżet musi się opierać na realiach, twardych prognozach – nie może być nasza subiektywną opinią. Musimy skupić się na tym, co chcemy osiągnąć, ale nie możemy uzupełniać go o przesadnie optymistyczne prognozy. Warto więc w bardzo rzetelny sposób wpisać w niego realne wydatki i ewentualne zyski. I tak naprawdę to tyle. Nic trudnego? A jednak wielu firmom sprawia to nie lada problem.

2. Jak go planować?

Każdy, jeśli wcześniej nie miał do czynienia z budżetem firmy, będzie miał delikatny problem z jego zaplanowaniem. Warto więc wiedzieć jak krok po kroku go uzupełnić, aby móc osiągnąć zamierzone, planowane cele.

Po pierwsze – musimy pamiętać o systematyczności, czyli dobrze jest tworzyć plan finansowy przynajmniej raz w roku. Koniec planowanego budżetu musi przypadać na okres rozliczenia, czyli zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Po drugie – musi być przygotowany tak, aby był rzeczywistym planem dla naszego przedsiębiorstwa. Musimy mieć możliwość edytowania go, kiedy tylko zmieniają nam się oczekiwania lub potrzebujemy zastosować nowe rozwiązania w zakresie oferty naszego przedsiębiorstwa. Budżet to nie jest coś, czego nie można w jakiś sposób „przeskoczyć” w pewnych elementach.
Po trzecie – musi być przejrzysty. Każdy musi wiedzieć o co chodzi. Podczas tworzenia planu finansowego naszej firmy możemy również zaufać dobremu, zaufanemu księgowego lub całej firmie rachunkowej. Wtedy mamy realną szansę na to, że będzie to naprawdę dobrze przygotowany dokument.
Po czwarte – opieramy się tylko na rzetelnych analizach, dobrych i realnych prognozach. Nie możemy stworzyć czegoś wybujałego, do czego ciężko będzie gonić.

3. Co powinno znaleźć się w budżecie firmy?

Przede wszystkim wszystkie koszta oraz planowane zyski. W pierwszych miesiącach dobrze jest robić wszystko, aby wyjść na tzw. „zero”. Nie da się od samego początku robić niesamowitych obrotów, to naturalne. Potrzebujemy żeby ktoś nam zaufał, więc trochę z pewnością nam się zejdzie. Bierzemy więc wszystkie wydatki i prognozowane przychody, jeśli wiemy, że to, co mamy zarobić, to za mało – warto nieco zwiększyć spektrum swoich działań.
Jeśli nie jesteśmy w stanie oszacować tego na cały rok – możemy zdecydować się na mniejszy plan finansowy np. kwartalny.

4. Błędy, które popełnia się podczas tworzenia budżetu biznesowego

To przede wszystkim brak elastyczności – rynek ciągle się zmienia i ciężko jest zgadnąć co będzie się działo za rok. Dlatego dobrze zaplanowany budżet bierze to pod uwagę. Ponadto każdy inny błąd, który polega na złym oszacowaniu, może nas sporo kosztować. Dlatego właśnie zaleca się za pierwszym razem korzystanie z dobrego biura księgowego.

To nie jest takie trudne, jak się wydaje. Warto jednak mieć taki plan biznesowy. Warto go stworzyć, ponieważ później może również pełnić jedną z wielu stron w naszym biznesplanie. A ten niejednokrotnie nam się przyda.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone