Jak usunąć historię wyszukiwania z przeglądarki i trybu incognito?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 21.03.2023 - data edycji: 21.03.2023

Przeglądając internet, zostawiamy po sobie ślady, które sprawiają, że zarówno nie jesteśmy w pełni anonimowi, jak i nasza prywatność może być zagrożona. Dzisiejsze witryny internetowe zbierają bowiem sporo informacji na nasz temat. Może to się okazać bardzo problematyczne i niekomfortowe, zwłaszcza gdy z jednego komputera korzysta kilka osób. Jednym z pomysłów na zachowanie naszej prywatności jest usuwanie historii przeglądania z przeglądarki lub czyszczenie trybu incognito (nawet on nie daje nam bowiem stuprocentowej anonimowości). Poniżej znajdziecie wskazówki, które przeprowadzą was przez usuwanie historii przeglądanych witryn.

Usuwanie historii przeglądarki

Usuwanie historii przeglądania z naszej przeglądarki internetowej jest banalnie proste i nie wymaga od nas specjalnych umiejętności. W większości przypadków procedura wygląda bardzo podobnie, a skorzystać z niej mogą użytkownicy programów takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera. W przypadku wspomnianych programów pierwszym krokiem powinno być ich uruchomienie i przejście do opcji “Historia”, które zazwyczaj znajduje się w górnym menu przeglądarki. Teraz wybieramy elementy do usunięcia (możemy usunąć zarówno całą historię, jak i jej poszczególne elementy). Warto także zwrócić uwagę na rozbudowane opcje usuwania, które pozwalają nam wyczyścić na przykład dane z określonego przedziału czasowego. Usunąć w ten sposób możemy również dane zapisane w witrynach, ciasteczka czy zapisane hasła. Wywołać opcje usuwania historii możemy, korzystając ze specjalnego skrótu klawiaturowego (na przykład dla Google Chrome będzie to kombinacja klawiszy Ctrl+Shift+Delete).

Jak usunąć historię przeglądania w trybie incognito?

Wielu osobom wydaje się, że tryb incognito zapewnia im pełną anonimowość. Jest to jednak poczucie złudne - nadal do historii przeglądania takiego użytkownika dostęp ma chociażby dostawca internetu. Warto także wiedzieć, że także z poziomu komputera można sprawdzić, z jakimi witrynami łączył się nasz komputer. Trzeba wówczas zajrzeć do cache naszego resolvera (przez wywołanie w menu start “Wiersza poleceń” i uruchomieniu go jako administrator). Teraz wystarczy wpisać komendę ipconfig /displaydns, która pokaże nam serwery, z którymi łączył się nasz komputer. Kolejną przydatną komendą jest ipconfig /flushdns - wyczyści ona wpisy powstałe w ten sposób. Dzięki tym komendom możemy również sprawdzić, czy nasz komputer nie łączy się w sposób nieautoryzowany przez nas z innymi witrynami.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone