Jak usunąć niechciane programy z komputera? Odinstaluj zbędne narzędzia

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 21.03.2023 - data edycji: 21.03.2023

Czy twój komputer działa zbyt wolno i odczuwasz problemy z wydajnością swojego urządzenia? A może dysk twardy domowego komputera nie ma już wolnych gigabajtów pamięci i należy zwolnić nieco miejsca na nowe gry i aplikacje? A może gromadzące się elektroniczne śmieci sprawiły, że masz problem z normalnym użytkowaniem urządzenia? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, warto rozważyć odinstalowanie zbędnych programów i usunięcie zaśmiecających system plików. Okazuje się, że możemy zrobić to zarówno ręcznie, jak i korzystając z zewnętrznych narzędzi, które pomogą nam w przywróceniu właściwej kondycji naszego urządzenia. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Przydatne porady znajdziecie poniżej.

Przeskanuj system w poszukiwaniu śmieci i zbędnych plików

Dbanie o wydajność naszego komputera warto rozpocząć od przeskanowania go pod kątem wirusów, malware czy innych złośliwych aplikacji, a pomocne mogą okazać się w tym przypadku zarówno zewnętrzne programy antywirusowe, jak i wbudowany Windows Defender. Warto sprawdzić także programy i foldery, z których nie korzystamy, a pomoc w oczyszczeniu pamięci naszego urządzenia znajdziemy nawet z poziomu ustawień systemowych pamięci, gdzie możemy pozbyć się chociażby plików zalegających po aktualizacji systemu. Warto pamiętać, że regularne czyszczenie naszego komputera przełoży się znacząco na jego wydajność, a w sieci znajdziemy sporo programów i narzędzi, które ułatwiają nam czyszczenie dysku z elektronicznych śmieci. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne usuwanie zajmujących sporo miejsca aplikacji czy gier, których aktualnie nie używamy.

Odinstaluj nieużywane programy i narzędzia

Znaczną ilość pamięci naszego urządzenia mogą zwolnić nieużywane programy i narzędzia, które zdecydujemy się odinstalować. Wystarczy dodać, że niektóre gry potrafią zajmować nawet ponad 100 gigabajtów pamięci na dysku twardym. Nic więc dziwnego, że sporym zainteresowaniem cieszą się programy, które pozwalają na szybkie odinstalowanie wskazanego programu z poziomu aplikacji. Wiele z nich posiada także narzędzia, które pozwolą nam zoptymalizować autostart czy inne funkcje mające znaczenie dla wydajności naszego urządzenia. Pamiętać należy także, że aplikacje usunąć możemy z poziomu panelu sterowania naszym urządzeniem (Panel Sterowania - Programy - Odinstaluj program). Cała operacja usunięcia niechcianej aplikacji powinna trwać zaledwie kilka sekund.

Marzy ci się dom? Sprawdź projekty łazienek i projekty kuchni

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone