Jak wybrać komputer do gier? Najważniejsze parametry i wskazówki

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 17.03.2023 - data edycji: 17.03.2023

Gaming to stosunkowo nowa dziedzina rozrywki, która od miłośników gier wymaga przede wszystkim posiadania odpowiedniego sprzętu (choć sporą część gier uruchomimy dziś na przykład w chmurze). Dobrą jakość, wydajność i funkcjonalność gwarantują kluczowe elementy każdej jednostki centralnej czy laptopa, ale nie każdy wie, jak wybrać najlepsze z naszego punktu widzenia podzespoły. Jak stworzyć wymarzony komputer i na zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znaleźć można kilka parametrów i wskazówek, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę.

Ustal swój budżet i sprawdź, czego potrzebujesz

Ceny komputerów i poszczególnych części (na przykład kart graficznych) potrafią zwalić z nóg. Nic więc dziwnego, że przed zakupem komputera do gier warto ustalić swój nieprzekraczalny budżet. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, w jaką półkę cenową możemy celować. Warto zaznaczyć, że najlepsze i najbardziej wydajne jednostki centralne to koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Bardzo dobry komputer kupimy jednak nawet za jedną trzecią tej kwoty, a wydać na niego trzeba około 3-6 tysięcy (w zależności od tego, na jakie podzespoły się zdecydujemy).

Wybierz odpowiednie podzespoły

W przypadku komputerów gamingowych stawiać trzeba na podzespoły wysokiej jakości, a wśród nich główną rolę odgrywa procesor. Warto zdecydować się na procesory Intel Core i5, i7 lub i9, a dobrym pomysłem może być też AMD Ryzen 9 czy AMD Ryzen 7. Ogromne znaczenie ma też karta graficzna, a obecnie największym zainteresowaniem wydają się cieszyć podzespoły NVIDIA RTX. Ważnym elementem jest też pamięć RAM, a w przypadku wymagających gier warto zadbać minimum o 8 GB, a najlepiej zainwestować nawet w 16 GB lub 32 GB. Kluczowy dla działania całego komputera jest także dysk twardy, a dziś w większości gracze decydują się na dyski SSD, które działają o wiele szybciej od standardowych SD. Dzięki temu komputery gamingowe mogą działać jeszcze szybciej i wydajniej.

Zainwestuj w urządzenia peryferyjne

W przypadku graczy ważną rolę odgrywają też urządzenia peryferyjne. Warto więc odpowiednio dobrać na przykład myszkę, klawiaturę czy monitor. W ich przypadkach także dobrym pomysłem jest określenie budżetu, który jesteśmy gotowi przeznaczyć na tego rodzaju sprzęt. Dobrym pomysłem okazać się mogą także słuchawki czy pad, które jeszcze bardziej zwiększą komfort wirtualnej rozrywki. Za wszystkie wymienione urządzenia zapłacimy około 2 tysięcy złotych łącznie (wybierając sprzęt ze średniej półki cenowej).

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone