Jak wybrać najlepszy router dla swojego domu lub biura?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 27.03.2023 - data edycji: 27.03.2023

Niemal każdy z nas korzysta obecnie z internetu i chyba wszyscy zgodzimy się, że niestabilne połączenie z siecią poprawi być bardzo frustrujące, a wolne przesyłanie danych znacząco może obniżyć naszą produktywność. Nic więc dziwnego, że sporym zainteresowaniem cieszą się urządzenia, które mogą pomóc w wyeliminowaniu tego rodzaju problemów. Świetnym przykładem może być tutaj router, który jest kluczowy dla zapewnienia stabilności naszej domowej sieci. Ogromna liczba dostępnych na rynku urządzeń sprawia jednak, że trudny jest samodzielny wybór najlepszego urządzenia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego sprzętu? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

Prędkość internetu, zasięg i jakość sygnału

Najważniejszym czynnikiem podczas korzystania z sieci jest rzecz jasna jego szybkość i to właśnie na nią warto zwrócić uwagę podczas wyboru routera. Wyrażana jest ona w megabitach na sekundę (Mbps) i zależna jest ona także od całkowitej prędkości naszego łącza internetowego. Im większa prędkość, tym oczywiście lepiej, ale warto brać pod uwagę także ilość urządzeń, które będą jednocześnie korzystać z sieci. Kluczowe przy wyborze routera są także zasięg (wyrażany w metrach kwadratowych) i jakość sygnału. Ta druga zagwarantuje nam mniej przerw i awarii, a pomóc w stabilności sygnału mogą przede wszystkim anteny o wysokiej czułości, które zapewnią prawidłowe działanie naszej domowej sieci w każdym zakamarku naszego mieszkania. W przypadku routerów zadbać należy również o bezpieczeństwo takiego urządzenia i interfejsy wyjściowe, które pomogą w obsłudze innych urządzeń.

Interfejsy routera i jego bezpieczeństwo

Użytkowników ze sporą ilością urządzeń peryferyjnych mogą zainteresować również interfejsy routera, a obecnie najczęściej znajdziemy tam wyjścia USB 2.0, USB 3.0 i Ethernet. W przypadku USB zasilać mogą one drukarki czy dyski zewnętrzne, a Ethernet służy do przewodowego połączenia z siecią. Coraz większe grono internautów korzysta także w sieci z wrażliwych danych, kont bankowych czy dokumentów firmowych, a wówczas router powinien mieć wbudowane zabezpieczenia, które zwiększą nasze bezpieczeństwo (między innymi WPA2 czy Firewall). Warto o tym pamiętać podczas wyboru urządzenia, a o dodatkowe opcje warto zapytać wykwalifikowanych doradców, których znajdziemy w niemal każdym sklepie z elektroniką. Opinie o konkretnym modelu sprawdzić można również w sieci.

Chcesz zareklamować swoją firmę? Sprawdź usługę druku na szkle

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone