Jak wybrać telefon dla seniora? Wybór telefonu dla osób starszych

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 30.03.2023 - data edycji: 30.03.2023

Wybór telefonu nie zawsze jest łatwy, a jeszcze trudniej jest wybrać urządzenie, z którego to nie my będziemy korzystać. Dodatkowym utrudnieniem może okazać się konieczność wyboru smartfonu dla seniora, a podczas takich zakupów należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają ułatwić korzystanie ze sprzętu seniorom. Jak wybrać najlepszy telefon dla naszego dziadka lub babci? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru telefonu dla seniora? Poniżej znajdziecie wskazówki, które pomogą w wyborze najbardziej odpowiedniego sprzętu.

Cena i funkcjonalność telefonu dla seniora

Telefon dla seniora to wydatek, który warto ponieść. Urządzenia przystosowane do potrzeb osób starszych pomagają w komunikacji i mogą okazać się nieocenioną pomocą w codziennym życiu naszych dziadków czy rodziców. Nic więc dziwnego, że cieszą się one sporym zainteresowaniem, a na rynku znajdziemy sporo modeli z najróżniejszymi funkcjami (od prostych smartfonów z podstawowymi funkcjami do rozbudowanych urządzeń, które kosztować mogą nawet kilka tysięcy złotych). Wybór należy więc rozpocząć od określenia budżetu, którego nie chcemy przekraczać. Warto też podpytać seniora o to, z jakich funkcji chce skorzystać, a jakie są zupełnie zbędne w jego przypadku. W ten sposób będziemy mogli wybrać się do sklepu z niemal gotowymi wymaganiami co do produktu, a to z kolei ułatwi nam wybranie jednego z dostępnych modeli.

Cechy telefonu dla osoby starszej

W przypadku telefonu dla osób starszych z pewnością warto zwrócić uwagę na rozmiar ekranu - niektóre starsze osoby mają bowiem problemy ze wzrokiem, a wyraźny i duży wyświetlacz pozwoli im na swobodne korzystanie z urządzenia. Zadbać należy także o odpowiednią głośność dzwonka, która pozwoli seniorowi usłyszeć przychodzące połączenie. Smartfon powinien także posiadać opcję nagłośnienia, która pomoże komunikować się osobami niedosłyszącymi. Telefon powinien być łatwy w obsłudze - pomocne mogą okazać się duże i czytelne przyciski czy intuicyjny interfejs. Niektóre z urządzeń posiadają tryb prosty, który ogranicza funkcjonalność telefonu, ale znacząco ułatwia korzystanie z niego. Telefon dla seniora powinien być też łatwy do samodzielnego ładowania - proces podłączania i odłączania musi być wygodny i łatwy. Taki telefon powinien posiadać również opcje dostosowania konkretnych opcji do indywidualnych potrzeb seniora (mowa tu chociażby o powiększaniu czcionki, zmianie kolorystyki, zmianie głośności czy szybkim wybieraniu konkretnych kontaktów). Warto również zadbać o prosty dostęp do funkcji alarmowych i ratunkowych - dzięki nim senior będzie mógł szybko wywołać numer alarmowy lub poinformować wybrane kontakty o tym, że potrzebuje niezwłocznej pomocy.

W przypadku seniorów dobrze sprawdzić mogą się również zestawy głośnomówiące

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone