Jak zabezpieczyć swój smartfon przed atakami hakerskimi?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 30.03.2023 - data edycji: 30.03.2023

Niemal każdy z nas korzysta dziś z telefonu z dostępem do sieci, a nowoczesne smartfony służą do komunikacji, przechowywania informacji, robienia zdjęć, obsługi mediów społecznościowych czy płatności bezgotówkowych. Wszystko to sprawia, że telefony często są celem oszustów i hakerów, a nasze urządzenia narażone są na ataki, które na celu mają kradzież danych, pieniędzy czy cennych informacji. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zabezpieczyć nasz sprzęt w zadowalający sposób. Jak uchronić się przed atakami hakerskimi? Poniżej znajdziecie kilka porad, które mogą w tym znacząco pomóc.

Aktualizuj system i używaj zabezpieczeń

Ogromną rolę w kwestii bezpieczeństwa naszego telefonu odgrywają aktualizacje systemowe, które regularnie łatają dziury i błędy naszego oprogramowania. Usuwanie luk w zabezpieczeniach sprawia natomiast, że nasz smartfon jest mniej podatny na ataki z zewnątrz, a przy tym regularne aktualizacje zwiększają jego wydajność. Użytkownicy telefonów powinni również pamiętać o korzystaniu z hasła, kodu pin, odcisku palca czy funkcji rozpoznawania twarzy. Wówczas nawet fizyczna utrata urządzenia nie będzie oznaczała, że ktoś wejdzie w posiadanie naszych dokumentów, zdjęć, haseł czy środków płatniczych. Możemy również zadbać o funkcję namierzania naszego telefonu (oferuje ją między innymi Google). Dzięki niej sprawdzimy, gdzie obecnie znajduje się nasze urządzenie oraz zyskamy możliwość jego zdalnego zablokowania i wymazania danych zapisanych w jego pamięci wewnętrznej. Warto pamiętać również o wyłączeniu funkcji, z których aktualnie nie korzystamy, a dobrymi przykładami mogą być tutaj Bluetooth i NFC.

Skorzystaj z antywirusów i aplikacji zabezpieczających

W utrzymaniu bezpieczeństwa naszego telefonu pomóc mogą zewnętrzne aplikacje mobilne. Pamiętać należy jednak, aby instalować jedynie programy z zaufanych źródeł (programy spoza oficjalnego sklepu mogą prowadzić do zainfekowania naszego sprzętu szkodliwym oprogramowaniem). Co więc warto zainstalować w pamięci wewnętrznej naszego smartfona? Zadbać powinniśmy o dobry i sprawdzony program antywirusowy (takie narzędzia znajdziemy zarówno w płatnych, jak i darmowych wersjach). Doskonałym narzędziem do anonimizacji naszej aktywności w sieci może się również okazać VPN - oprogramowanie, które pozwala na bezpieczne korzystanie z internetu i pośrednio zabezpiecza nas przed atakami hakerskimi. Należy też pamiętać o niezastąpionej ostrożności, dzięki której uda nam się w porę rozpoznać zagrożenie i nie wpaść w sidła oszustów.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone