Jak zachować się na rozmowie o pracę?

Udało nam się! Nasze CV zachwyciło rekruterów i zaprosili nas na naszą pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Teraz to ona będzie decydująca – w zależności od tego, jakie wywrzemy wrażenie, na taki odbiór nas samych możemy liczyć. Im bardziej się postaramy, im bardziej pokażemy że nam zależy, tym większe szanse na sukces. Dlatego właśnie warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które prawdopodobnie utorują nam szansę na zdobycie nowej pracy.

1. Odpowiedni strój

Jak nas widzą, tak nas piszą. Nie możemy przyjść więc na rozmowę ubrani tak, jak chodzimy na co dzień. Przede wszystkim warto zdecydować się na takie ubranie, które będzie pasowało do stanowiska, o jakie się ubiegamy. Nawet jeśli w firmie panuje luźny styl, nie powinniśmy tego dnia stawiać na sprane jeansy i koszulkę, a na coś bardziej oficjalnego – niekoniecznie garnitur czy komplet, ale jednak dobrze jest założyć chociaż koszulę i coś bardziej stonowanego. Warto również wyczyścić buty!

2. Punktualność

To żelazna zasada wszystkich, bez wyjątku, rozmów o pracę. Musimy przekalkulować wszystkie możliwości, jakie mogą wystąpić po drodze. Od korków po ewentualne inne zdarzenia losowe. Lepiej jest być trochę przed czasem (ale też nie za dużo) i poczekać. Jak to mawiają „lepiej być piętnaście minut przed czasem, niż o minutę za późno”. To chyba dotyczy nie tylko rozmów rekrutacyjnych, ale wielu aspektów życia.

3. Poznaj informacje o firmie

Musisz wiedzieć wszystko, co jest tylko możliwe, o firmie, do której wybierasz się na rozmowę. Dobrze również uzupełnić wiedzę o ewentualne terminy, które dotyczą danego przedsiębiorstwa, a nawet można poczytać nieco o konkurencji. To daje nam pewne pole do popisu w rozmowie z rekruterem. Od razu zauważy, że jesteśmy przygotowani i mamy o czym z nim porozmawiać, bo po prostu znamy się na rzeczy.

4. Pewność siebie i entuzjazm

Dobrze jest pokazywać komuś, kto będzie z nami rozmawiał, że mamy zapał, energię i że wiemy po co tu przyszliśmy i że to miejsce jest właśnie dla nas. Pewnie uściśnijmy dłoń, siedźmy wyprostowani, odpowiadajmy na pytania z zaangażowaniem, bądźmy pewni siebie i swoich umiejętności. Taka prosta zasada, a tak wiele osób o niej zapomina.

5. Konkrety

Jeśli rozmawiamy z osobą, która nas rekrutuje, lepiej jest mówić o sobie mniej rzeczy, ale popierać je konkretami. Konkret jest dużo bardziej ważny, aniżeli kilkanaście pustych, wymienionych w pośpiechu, zalet. Dzięki temu naprawdę możemy zbudować wizerunek samych siebie jako profesjonalnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych. A na tym właśnie nam zależy. Przykłady, przykłady i jeszcze raz przykłady.

6. Zadawaj pytania

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa DWÓCH STRON. Często wysłuchujemy tego, co mówi rekruter, odpowiadamy na pytania, ale o nic nie pytamy. A w dobrym tonie jest wykazać zainteresowanie – jak pracuje dany dział, czy jest określony dress code, jakie metody pracy wykazuje nasz przyszły pracodawca… Jest wiele pytań na które z pewnością chcesz poznać odpowiedź, więc dobrze się zastanów.

Te wszystkie punkty zastosowanie wspólnie z pewnością przyniosą sukces na rozmowie o pracę. Warto więc wziąć sobie je do serca i stosować w miarę potrzeby. Czy wy macie jakieś doświadczenia ze swoich rozmów o pracę?

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone