Jak zacząć prowadzić bloga? Poradnik dla początkujących

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 28.03.2023 - data edycji: 28.03.2023

Rozwój internetu daje nam tysiące możliwości na wyrażanie siebie i realizowanie nawet najbardziej ambitnych projektów. Doskonale widać to na przykładzie coraz popularniejszych kanałów na YouTube czy TikToku. Sporo osób próbuje swoich sił także w streamingu i prowadzeniu podcastów. Nieco zapomniana wydaje się natomiast sztuka pisania, która jednak znajduje zarówno swoich zwolenników, jak i czytelników, czego doskonałym przykładem mogą być ciągle popularne blogi tematyczne czy naukowe. Jak rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem i zadbać o jakość swoich wpisów? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, które pomogą w rozpoczęciu takiej działalności.

Wybierz swoją niszę i platformę prowadzenia bloga

Pierwszym i nadrzędnym krokiem powinno być wybranie tematu, w którym czujemy się dobrze. Najlepiej skupić się na tematyce, która jest nam bliska - może to być nasze hobby, praca, sport, kuchnia, sport, historia, zakupy czy kosmetyki, wszystko zależy od naszej wyobraźni i od tego, co nas inspiruje. Temat powinien być jednak oparty na tym, w czym czujemy się pewnie. Następnie należy wybrać platformę, na której będziemy publikować nasze wpisy. Warto zaznaczyć, że najpopularniejszymi obecnie są WordPress czy Blogger (istnieją też inne opcje, które mogą pochwalić się innymi funkcjonalnościami czy szablonami - na przykład Squarespace czy Wix). Zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną i pomysł na siebie, możemy przystąpić do stworzenia naszego pierwszego wpisu.

Stwórz markę osobistą, publikuj regularnie i promuj swojego bloga

Warto już na samym początku zadbać o nasz wizerunek w sieci, a składają się na niego między innymi wygląd bloga czy przewodni motyw graficzny (pokusić się można także o stworzenie logo). Nasz blog można także wzbogacić o zdjęcia czy grafiki, które sprawią, że cały blog będzie czytelny, przejrzysty i atrakcyjny dla oka. Najważniejszym elementem naszej twórczości jest jednak oczywiście sam tekst - treści powinny być wartościowe, interesujące i przykuwające uwagę. Warto zadbać o unikalny charakter tworzonych treści, łatwość ich przeczytania czy niestandardowe tematy, których próżno szukać na innych serwisach czy blogach. Wszystko to przełoży się na stałe grono czytelników, którzy chętnie będą odwiedzać naszego bloga i staną się naszymi stałymi bywalcami. Warto również zadbać o odpowiednie promowanie naszego bloga - kanałami promocji mogą być media społecznościowe, grupy dyskusyjne, fora internetowe czy nawet komentarze pod wpisami innych twórców. Wszystko to pozwala w naturalny sposób dotrzeć do czytelników, którzy będą mieli okazję zapoznać się z naszą twórczością.

Potrzebujesz auta na chwilę? Sprawdź wypożyczalnie aut

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone