Jak zaktualizować sterowniki w komputerze? Kiedy warto to zrobić?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 21.03.2023 - data edycji: 21.03.2023

Prawidłowe działania komputera bezpośrednio przełożyć się może na naszą produktywność w szkole czy pracy, a także może obniżyć wydajność podczas korzystania z gier czy programów. Nic więc dziwnego, że niezbędne jest regularne aktualizowanie naszego sprzętu i nie mowa tu jedynie o systemie operacyjnym. Warto sprawdzać dostępność poprawek także dla podzespołów naszego komputera, czego przykładem może być procesor, karta graficzna czy BIOS. Dzięki regularnym aktualizacjom nasz komputer będzie działał płynnie, a my skorzystać będziemy mogli ze wszystkich jego możliwości. Jak zaktualizować sterowniki? Poniżej znajdziecie kilka prostych porad.

Jak zaktualizować sterowniki w komputerze i dlaczego warto to zrobić?

Czym właściwie sterowniki? Najprościej rzecz ujmując, są to niewielkie programy, które pozwalają na komunikację między systemem operacyjnym a podzespołami komputera. Aktualizacja takiego programu poprawia wydajność całego urządzenia, zapewnia lepsze funkcjonowanie i poprawia ewentualne wcześniejsze niedociągnięcia. Nic więc dziwnego, że aktualizacja sterowników jest tak ważna, a można nawet zaryzykować tezę, że takie działanie jest kluczowe dla poprawnego działania podłączonych urządzeń do naszego komputera. Nowe wersje sterowników pojawiają się zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście razy do roku, a najczęściej aktualizowanymi są te, które służą do obsługi kart graficznych. Regularne aktualizowanie pomaga nam wpływać na wydajność i poprawność działania urządzeń. Jak szybko zaktualizować sterowniki?

Aktualizacja sterowników - jak to zrobić?

Pierwszym krokiem do aktualizacji sterowników powinno być określenie i zidentyfikowanie urządzeń, które chcemy zaktualizować, a najprościej zrobić to za pomocą “Menedżera urządzeń”, którego uruchomić możemy z poziomu menu Start. Znajdziemy tam pełną listę urządzeń, które tworzą nasz komputer, klikając prawym klawiszem na dowolny element, skorzystać możemy z opcji “Aktualizuj sterownik”. Wybrać następnie możemy jedną z dwóch opcji - "Automatycznie wyszukaj oprogramowanie sterownika online" lub "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika". Dobrym pomysłem może być również przeskanowanie komputera w poszukiwaniu aktualizacji, a opcję tę zapewnia na przykład oprogramowanie producenta (taką usługę oferuje chociażby Lenovo). Kolejnym pomysłem na zaktualizowanie sterowników może być zainstalowanie zewnętrznego oprogramowania, które sprawdzi, jakich programów brakuje na dysku naszego komputera. Warto w tym wypadku kierować się ocenami innych użytkowników czy ceną takiego narzędzia. Pamiętajmy też, żeby pobierać sterowniki z autoryzowanych miejsc i bezpiecznych witryn.

Interesujesz się elementami dekoracyjnymi do ogrodu? Sprawdź kamienie ozdobne

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone