Jak zapobiegać wyciekom danych z urządzeń? Zabezpiecz swoje dane

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 30.03.2023 - data edycji: 30.03.2023

Urządzenia mobilne to dzisiaj dla większości z nas okna na świat, które znajdują się w zasięgu naszej ręki. Za pośrednictwem sieci korzystamy z portali internetowych, przeglądamy media społecznościowe, wysyłamy wiadomości, robimy zdjęcia, przechowujemy wrażliwe dane i wykonujemy płatności bezgotówkowe. Rozwój technologii to jednak nie tylko ogromne możliwości, ale także zupełnie nowe zagrożenia, a spora część z nich związana jest z cyberprzestępczością. Narażamy się między innymi na ryzyko wycieku naszych danych, które mogą zostać wykorzystane przez złodziei i oszustów. Jakie kroki należy podjąć, aby się przed tym ustrzec? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą nam uporać się z tym problemem.

Używaj zabezpieczeń i regularnie aktualizuj oprogramowanie

Bardzo skuteczną - choć przez wielu niedocenianą - metodą na zwiększenie bezpieczeństwa naszych danych i urządzeń jest regularna aktualizacja oprogramowania. Jego twórcy często aktualizują bazy bezpieczeństwa, naprawiają błędy czy wydają łatki, które mogą zwiększać skuteczność ochrony przed nowymi zagrożeniami. Aktualizować powinniśmy nie tylko sam system operacyjny, ale też aplikacje, z których regularnie korzystamy. Najprostszym zabezpieczeniem naszych kont i danych są hasła. W ich przypadku należy jednak pamiętać o zasadach tworzenia takiego kodu dostępu. Hasło powinno być stworzone z przynajmniej ośmiu znaków (w tym różnej wielkości liter, cyfr i znaków specjalnych). Coraz więcej serwisów, aplikacji i stron internetowych pozwala również na skorzystanie z autoryzacji dwuskładnikowej, wówczas podczas logowania zostaniemy poproszeni o weryfikację naszej tożsamości poprzez podanie specjalnego kodu, który otrzymamy na przykład na maila, SMS-em lub w aplikacji weryfikacyjnej. Bardzo dobrym zabezpieczeniem jest także klucz potwierdzający tożsamość, który ma formę urządzenia wpinanego do portu USB. W zabezpieczaniu naszych danych mogą pomóc także zewnętrzne narzędzia. Jakie programy warto mieć na swoim dysku?

Korzystaj z przydatnych narzędzi i uważaj na nowe metody oszustów

Korzystanie z sieci naraża nas na wyciek naszych danych, ale zagrożenie te można zminimalizować, a doskonałym przykładem może być korzystanie z VPN (Virtual Private Network). Narzędzie to umożliwia zabezpieczenie naszych danych - cała sieciowa komunikacja jest bowiem wówczas szyfrowana i niedostępna dla osób trzecich. Przydać się mogą również antywirusy czy oprogramowanie antymalware. Tego rodzaju narzędzia będą skanować nasz komputer i będą poszukiwać w czasie rzeczywistym szkodliwych plików lub programów, które mogą działać na naszą niekorzyść. Prawdziwą internetową plagą jest także phishing, a więc podszywanie się pod instytucje lub firmy, które funkcjonują w pełni legalnie. Oszuści próbują wówczas zyskać nasze zaufanie i manipulować nami tak, abyśmy sami podali im nasze dane (na przykład loginy i hasła). Uważać trzeba więc na podejrzane linki, SMS-y czy wiadomości od znajomych, którzy proszą nas o pożyczkę (może się bowiem okazać, że znajomy stracił dostęp do swojego konta). Pamiętajmy, że nawet najlepsze zabezpieczenia mogą okazać się bezskuteczne gdy nie zachowamy odpowiedniej ostrożności i uwagi.

Chcesz lepszej ochrony? Zadbaj o odpowiednie oprogramowanie.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone