Jakie narzędzia do nauki programowania warto wypróbować?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 30.03.2023 - data edycji: 30.03.2023

Internet daje nam dzisiaj ogromne możliwości. Za pośrednictwem sieci możemy wymieniać wiadomości, uczyć się, pracować czy oglądać ulubione filmy i seriale. Dziś możemy skorzystać z wielu szans także na rozwój naszej wiedzy i umiejętności zawodowych, czego doskonałym przykładem jest niezwykle popularne w ostatnich latach programowanie. Okazuje się, że zarówno podstawy wiedzy na jego temat, jak i zaawansowane umiejętności możemy zdobyć przez internet i to przy wykorzystaniu bezpłatnych kursów. Dlaczego warto uczyć się programować i jak zrobić to najskuteczniej?

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Programowanie to przede wszystkim niemal gwarancja pracy z wysokim wynagrodzeniem. Jest to bowiem jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności, a wielu przedsiębiorców chętnie zatrudnia programistów do pracy przy najróżniejszych projektach. Nabyte umiejętności pozwalają także na tworzenie własnych aplikacji, witryn internetowych czy botów, które mogą ułatwiać życie użytkownikom sieci lub spełniać w niej określone zadania. W trakcie nauki poprawi się również nasza umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, co z kolei przełożyć się może na ogólną poprawę jakości naszego życia. Zyskamy również możliwość tworzenia własnych blogów, które będziemy mogli modyfikować także “od zaplecza”. Nauka programowania rozwija także wiedzę z zakresu najnowszych technologii, zwiększa naszą kreatywność i pozwala na rozwój osobisty. Programowanie nie jest też ściśle związane z branżą IT, a przydać się może w marketingu, finansach czy inżynierii.

Jak uczyć się programowania w domu?

Nauka programowania nie musi być kosztowna, a zacząć ją możemy online. W pierwszej kolejności warto wybrać język programowania, którego tajniki chcemy zgłębiać (obecnie najpopularniejszymi są Python, Java czy JavaScript). Zacząć możemy od darmowych kursów online, które realizować możemy za pośrednictwem stron takich jak Codecademy czy edX. Na bardziej wymagających i zaawansowanych czekają natomiast liczne kursy płatne, z których skorzystać można za pośrednictwem na przykład platformy Udemy. Warto również udzielać się w społecznościowych mediach programistycznych, a takie grupy znajdziemy na łamach serwisów GitHub, Stack Overflow czy Reddit. Korzystać powinniśmy także z darmowych narzędzi (na przykład Integrated Development Environment) czy edytorów kodu, a ostatnim elementem naszej nauki jest oczywiście tworzenie własnych projektów, które pozwoli na zweryfikowanie naszej wiedzy w praktyce. Co jest najważniejsze podczas nauki programowania? PRzede wszystkim zaangażowanie i cierpliwość - możemy bowiem potrzebować sporo czasu, aby opanować najtrudniejsze elementy.

Programowania można uczyć się także w szkołach prywatnych

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone