Jakie są najlepsze programy do obróbki zdjęć i filmów?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 27.03.2023 - data edycji: 27.03.2023

Nowoczesne media (w tym media społecznościowe) w dużej mierze stawiają na to, co widzimy. Nic więc dziwnego, że wideo i fotografia to nieodłączne elementy naszej codzienności, a wraz z rozwojem technologii także sami w warunkach domowych możemy tworzyć materiały wideo i zdjęcia w najwyższej jakości. Pomóc nam w tym może także obróbka materiału, w której z kolei świetne sprawdzają się liczne narzędzia i programy. Ich ogromna liczba sprawia, że niełatwo się zdecydować na jeden z nich. Poniżej znaleźć można kilka przydatnych wskazówek, które podpowiedzą, jak wybrać najlepszy z naszego punktu widzenia program do obróbki wideo czy zdjęć.

Programy do obróbki zdjęć i wideo

W przypadku zdjęć dobrze zacząć od narzędzia, które zarówno jest darmowe, jak i daje ogromne możliwości, a mowa tu o programie GIMP, który świetnie sprawdzi się w przypadku osób nieskorych do wydawania sporych sum na licencje czy programy. Łatwą edycję zdjęć umożliwia także program Lightroom, ale największym zainteresowaniem wydają się cieszyć narzędzia dla profesjonalistów. Wśród nich warto wyróżnić programy takie jak Adobe Photoshop czy Capture One - oba posiadają ogromną liczbę funkcji, ale ich użytkownicy liczyć się muszą z poniesieniem stosownej opłaty. Podobnie jest w przypadku narzędzi do edycji wideo - w tym przypadku także możemy skorzystać zarówno z bezpłatnych, jak i bardzo drogich narzędzi. W przypadku osób zainteresowanych największą gamą dostępnych opcji zainteresowanie wzbudzić mogą Adobe Premiere Pro, Davinci Reseolve czy Final Cut Pro. Ogroman liczba dostępnych rozwiązań wcale jednak nie ułatwia wyboru. Jak zdecydować się na jeden program?

Jak wybrać najlepszy program do edycji multimediów?

Dobrym pomysłem na początek jest określenie swoich potrzeb i celów. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego właściwie będziemy wykorzystywać taki program. Zawodowcy powinni rozważyć zainwestowanie w drogie i zaawansowane programy, ale do użytku domowego w zupełności wystarczą darmowe narzędzia takie jak wspomniany wcześniej GIMP. Dobrym pomysłem jest także rzecz jasna określenie budżetu (miesięcznego czy rocznego), który gotowy jesteśmy przeznaczyć na tego typu rozwiązanie. Warto również przy wyborze uwzględnić sprzęt, na którym zamierzamy korzystać z takiego programu (niektóre z nich potrafią być bardzo wymagające i zasobożerne). Pamiętać również warto, że duża część płatnych programów pozwala na sprawdzenie ich poprzez darmowy okres próbny - pozwoli to na sprawdzenie, jak odnajdujemy się w korzystaniu z danego narzędzia.

Do obróbki wideo i zdjęć może być nam potrzebny wydajny komputer

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone