Jakie są najlepsze sposoby na zdalne zarządzanie zespołem? Poradnik dla menedżerów

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 21.03.2023 - data edycji: 21.03.2023

Praca zdalna już na stałe weszła do codzienności wielu aktywnych zawodowo osób. Dotyczy to także menedżerów zespołów, którzy cenią sobie niższe koszty czy elastyczność pracy z domowego zacisza. Okazuje się również, że wówczas liczyć mogą oni na większą produktywność, ale w każdym modelu biznesowym niezbędne jest właściwe zarządzanie zespołem. Jak podczas pracy zdalnej wpłynąć na efektywność zespołu? Jakie działania podjąć, aby nasz zespół był gwarantem sukcesu? Poniżej znajdziecie kilka porad, które pomogą w efektywnym zarządzaniem zasobami ludzkimi na odległość.

Zadbaj o właściwą komunikację i zwołuj spotkania

Najważniejsza i absolutnie kluczowa jest komunikacja, która niezaprzeczalnie stanowi jeden z najważniejszych elementów skutecznego zarządzania zespołem (zarówno stacjonarnie, jak i na odległość). Menedżer, kierownik czy lider powinien potrafić skutecznie komunikować zadania i upewnić się, że wszyscy rozumieją cele i wymagania danego projektu czy przedsięwzięcia. Odpowiednie decyzje, zrozumienie dla predyspozycji i umiejętności czy wysłuchanie uwag zbudują natomiast zaufanie, dzięki której pracownicy będą czuć się bardziej swobodnie, a to przełoży się prawdopodobnie na ich produktywność czy zaangażowanie. Warto więc organizować spotkania i oferować pozazawodowe integracje czy wyjazdy, które pomogą grupie się zżyć. W zarządzaniu zdalnym niezwykle przydatne okazać się mogą także specjalne programy, które pozwalają między innymi na swobodną wymianę wiadomości, ustalanie celów, podział zadań czy przeprowadzanie wideokonferencji. Dobrymi pomysłami mogą być w tym przypadku WhatsApp, Slack, Skype czy Microsoft Teams. Warto także pamiętać o polityce nagród, dzięki której pracownicy chętniej będą angażować się w prowadzony projekt. W przypadku uwag czy zastrzeżeń w kierunku jednego pracownika należy z nim przeprowadzić rozmowę prywatną, która nie będzie oddziaływać negatywnie na cały zespół.

Określ cele, plany sprzedażowe i planowane wyniki

Każdy pracownik powinien znać cele konkretnego projektu, a te powinny być jasno określone i wytyczone. Dzięki temu zespół ma świadomość, co powinien osiągnąć i w jakim czasie. Menedżer odpowiedzialny jest także za realizację planów sprzedażowych i wyniki całego zespołu. Nic więc dziwnego, że w tym zawodzie wymagane są odpowiednie umiejętności motywowania pracowników i sprawiania, że będą oni gotowi realizować powierzone im zadania z odpowiednim zaangażowaniem. Warto również dodać na koniec, że także w tym przypadku niezwykle pomocne mogą okazać się programy i narzędzia do zarządzania projektami (wystarczy wymienić programy takie jak Trello czy Asana).

Potrzebujesz usług dla firm? Sprawdź nadruki reklamowe i wirtualne biuro

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone