Marketing szeptany

Sposobów reklamowania produktu, usługi lub firmy na rynku jest bardzo dużo. Jednym z nich może być marketing szeptany. Jest to stosunkowo tani sposób na osiągnięcie rozpoznawalności na rynku i zwiększenie liczby potencjalnych klientów.

Marketing szeptany, czyli z angielskiego whisper marketing, to sposób na budowanie świadomości o usłudze, produkcie lub firmie poprzez bardzo proste i dość tanie działania marketingowe. Wiele firm decyduje się na działanie z tego zakresu. Dlaczego? Przede wszystkim takie działania są dosyć tanie i po ustaleniu odpowiedniego celu, może być bardzo skutecznym narzędziem reklamowym. Są jednak pewne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nie przynieść odwrotnego skutku – nie zniechęcić do siebie naszych przyszłych konsumentów i nie być potraktowanym jako spam. Wiodącym działaniem w zakresie tego rodzaju marketingu jest po prostu dyskusja lub opowiadanie. Musi to wyglądać niemalże jako “spontaniczna” akcja.

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów marketingu szeptanego, z czego każdy jest zupełnie inny, ale przede wszystkim skuteczny. Warto zapoznać się z każdym z jego rodzajów, aby wybrać ten, który najbardziej wpasowuje się w reklamowany produkt, firmę czy usługę.

Marketing szeptany to nie jest jedna, określona forma reklamowa i już. Istnieje wiele ciekawych odmian marketingu szeptanego, które można dowolnie wykorzystywać i modyfikować. Najpopularniejszą formą jest marketing wirusowy. Nie powinien się on jednak kojarzyć negatywnie, ponieważ przynosi tylko pozytywne skutki. Polega on na udostępnianiu na różnych forach, blogach, komunikatorach i w wielu innych miejscach, zabawnych filmików lub obrazków, które wkrótce zaczyna przekazywać znacznie więcej osób. Oczywiście nie jest jasno określone, że firma ma na celu zareklamowanie danego produktu, jest to działanie “ukryte” między wierszami. Kolejnym rodzajem marketingu szeptanego jest tzw. evangelist marketing i jest to forma bardzo zaawansowana i żeby była skuteczna, wymaga naprawdę niezwykłego zmysłu reklamowego. Polega na tak silnym przekonaniu o korzyściach i zaletach np. danej usługi i wykształceniu do niej zaufania, że przekonany konsument tak to wierzy, że przekazuje swoje zdanie dalej. Istnieje również marketing zwany trendsettingiem, czyli promowaniem danego produktu przez konkretną osobę, pokazując jak on wpływa na nasze życie. Często do tego typu działań wykorzystuje się wsparcie osób nieco bardziej znanych. W obecnych czasach mogą to być na przykład popularniejsi blogerzy internetowi. Oprócz wymienionych powyżej typów marketingu szeptanego warto dodać jeszcze o kilku innych sposobach promocji marki, usługi lub produktu w Internecie. Należą do nich między innymi community marketing (działania na forach określonych tematycznie, niszowych grupach o różnej tematyce), product seeding (udostępnianie próbek osobom, które mogą wykorzystać swój zasięg do promowania), cause marketing (wspieranie społeczne danych działań), casual marketing (pośrednie wsparcie) lub coraz popularniejsza metoda znana jako brand blogging - opisanie danego produktu lub usługi na blogu. Bardzo ciekawym sposobem marketingu szeptanego może okazać się tzw. guerrilla marketing, czyli marketing partyzancki. Są to bardzo nieszablonowe działania, pomysły i inicjatywy, które na długo zostają w pamięci potencjalnych konsumentów. Ze względu na nakład finansowy, takie działania mogą być wykorzystywane przez małe przedsiębiorstwa przeciw dużym konkurentom. Względem tego, co dokładnie reklamujemy oraz jaki cel chcemy osiągnąć, możemy dobrać do tego odpowiednie działania z zakresu marketingu szeptanego.

Bardzo łatwo jest popełnić błąd, kiedy prowadzi się kampanię opartą na marketingu szeptanym. Jest to dosyć tania metoda, więc niejednokrotnie firmy zlecają tę pracę osobom, które chcą sobie dorobić i nie mają o tym pojęcia. To doprowadzi do odwróconego skutku niż zamierzony.

Bardzo trudno jest zbudować na rynku dobrą pozycję - niezależnie od tego, czy chodzi o produkt, markę czy usługę. Dużo łatwiej jest zszargać swoją opinię poprzez źle “skrojone” działanie marketingowe. Na wielu serwisach, które zlecają pracę, można natknąć się na propozycje pracy dodatkowej polegającej na np. pisaniu pozytywnych komentarzy na forach, w celu wypromowania danego produktu lub usługi. Osoby, które się zgłaszają, często mają jeden cel - chcą dorobić sobie trochę pieniędzy, a niekoniecznie wiedzą, jak zabrać się odpowiednio za marketing szeptany. A wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsze zadanie. Aby takie działanie reklamowe miało przynieść zamierzony, dobry, skutek, musimy pamiętać o kilku żelaznych zasadach, dzięki którym to może się udać. Należą do nich m.in. historia “normalnych” odpowiedzi na forach, blogach czy mikroblogach, gdzie najczęściej pracują osoby zlecone do takich działań. Oznacza to, że ta osoba nie może od początku wyglądać jako ktoś, kto chce reklamować produkt. Musi zachęcać do dyskusji delikatnie, nie w sposób nachalny. Dobrze, żeby wybierała odpowiednie wątki względem tego, co jest reklamowane i żeby miejsca, w których to robi, były np. aktywnym forum, a nie takim, które jest już dawno zamknięte. Przecież zupełnie bez żadnego sensu jest pisać na forum dotyczącym kosmetyków, o wózkach widłowych.

Ponieważ marketing szeptany ciągle jest jedną z najtańszych form reklamowych – wiele firm decyduje się na takie działania. Lepiej jednak zainwestować więcej, w dobrą firmę, która wie jak poprawnie się za to zabrać, niż stracić dobre imię.

Jeśli ktoś wycenia swoją pracę - pisanie postów, komentarzy itp. - na, powiedzmy, 50 groszy za jedną publikację, to znaczy, że nie zrobi tego tak, jak to powinno być zrobione. To znaczy, że korzysta z metody kopiuj-wklej, albo pisze nisko wartościowe posty, niekoniecznie poprawną polszczyzną. Lepiej jest zapłacić 5 złotych za tekst, lub umówić się, że za 5-10 publikacji firma zapłaci 25-80 zł. I tak mniej więcej kształtuje się rozstrzał cenowy w przypadku marketingu szeptanego. Jeśli zależy nam na profesjonalnie wykonanej obsłudze - takie działania najlepiej zlecić firmie, która wie co z czym się je. Taką firmą na rynku polskim może być www.adconnect.pl. W ramach proponowanych tam ofert klient zyskuje pewność, że ktoś profesjonalnie zajmie się marketingiem szeptanym na branżowych forach, gdzie realnie można wpłynąć na potencjalnych konsumentów, a co za tym idzie – faktycznie zwiększyć ilość odsłon naszej strony, co zapewne przełoży się następnie na wzrost sprzedaży. Publikacje tam tworzone są na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem potrzeb klienta. Nie ma więc mowy o wywołaniu negatywnych skojarzeń z naszym przedsiębiorstwem. Warto więc zainwestować w wykupienie oferty.

W miarę dalszego rozwoju technologii, popularności Internetu, taki rodzaj marketingu może się okazać coraz popularniejszy i nic dziwnego!

Ze względu na stosunkowo niewielki nakład finansowy do efektów, jakie przynosi, marketing szeptany będzie ciągle popularniejszy i coraz więcej firm będzie decydowało się na takie działania. Nic dziwnego! To wspaniały sposób na reklamę przy użyciu jednego z najtańszych mediów reklamowych, czyli Internetu. Pamiętajmy jednak o żelaznych zasadach, od których nie warto odchodzić, gdyż więcej można stracić, niż zyskać.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone