Najczęstsze błędy w konstruowaniu CV.

CV, które wysyłamy do swojego potencjalnego pracodawcy jest czymś, co nas reprezentuje od pierwszego momentu. Jest naszą wizytówką, która może zadecydować czy dostaniemy jakąś pracę, czy nie. Ważne jest więc, aby zapadała w pamięć i była ciekawa dla kogoś, kto je będzie oglądał. Dzięki temu szanse na to, że trafimy na stosik „do odrzucenia” są znacznie mniejsze. Jak jednak stworzyć takie CV, które zainteresuje rekrutera na tyle, aby dał nam dalej szanse? Jakie kryteria musi spełnić, aby dało szansę na dostanie dobrej pracy?

1. Zbyt nudny szablon

Rekruterzy dostają takich tysiące i na pewno nie zwrócą szczególnej uwagi na kolejne czarno-białe Curriculum Vitae, szczególnie, jeśli jeszcze dodatkowo nie ma zdjęcia. Lepiej, jeśli CV będzie się nieco wyróżniało, ale też nie przesadzalibyśmy z ilością grafiki, żeby nie odwracać od tego, co jest tam najważniejsze – od informacji o nas, naszym wykształceniu i doświadczeniu. Dlatego dobrze jest stworzyć coś, co zapadnie rekruterom w pamięć, ale nie odwróci uwagi od najważniejszych rzeczy.
Polecamy w tym przypadku kreator CV, który stworzy CV niemalże za nas.

2. Niepoprawny format pliku

Nie wszyscy rekruterzy będą mogli otworzyć każdy rodzaj pliku na swoim komputerze. Dobrze więc, szczególnie gdy mamy grafikę, zapisać plik w formacie pdf. To taki uniwersalny rodzaj pliku, który pozwoli na otworzenie go na każdym komputerze w prawidłowy, zamierzony sposób.

3. Błędne dane kontaktowe

Zanim wyślemy CV – sprawdźmy je kilkanaście razy. W innym przypadku możemy podać nie takiego maila lub zły numer telefonu, a wtedy na pewno nikt się do nas nie odezwie. Wyobraźcie sobie, że wysyłacie kilkanaście swoich „wizytówek”, przez kilka miesięcy nie dostajecie żadnej wiadomości, a potem odkrywacie, że dane do kontaktu były złe bo np. nieaktualne. Odświeżacie maila, a tam tuzin nieaktualnych maili z zaproszeniem na rozmowę. Boli, prawda?
A jeśli jesteśmy przy mailu – pamiętajcie by był on oficjalny, a nie z dopiskami „buziaczek”, „twardziel” czy „macho”.

4. Literówki

Unikajmy w swoim Curriculum Vitae błędów ortograficznych czy literówek. Wygląda to niepoważnie i przyszły pracodawca może uznać nas za osobę nie do końca kompetentną na dane stanowisko. Sprawdźmy więc, czy w „gąszczu” informacji o nas wszystko jest w należytym porządku.

5. Niepoważne zdjęcie

Oczywiście nie musimy od razu gonić do fotografa aby zrobił nam poważną fotografię jak do dowodu czy paszportu. Wystarczy zwykłe, neutralne zdjęcie. Unikajmy jednak takich, które kompletnie nie nadadzą się do CV i odstraszą potencjalnego pracodawcę – zdjęcia z dzióbkiem, ukazujące nas w pełnej krasie nad jeziorem, z nienaturalnym uśmiechem, wręcz wymuszonym, sztuczne… Można wymieniać i wymieniać. Zdjęcie musi być profesjonalne – ni mniej, ni więcej.

6. Źle napisany mail

Naprawdę musimy się skupić na tym, co zawrzemy w wiadomości do rekrutera. Musimy wystosować mail z niezbędnymi zwrotami grzecznościowymi, w którym zachowamy odpowiednią formę – najprawdopodobniej oficjalną. Zwracajmy się do osoby, która będzie go czytała, z należytym szacunkiem. Unikajmy powitania „Witam” i podpisu „pozdrawiam”. Być może przyjdzie jeszcze na to czas, ale to jeszcze nie teraz.

To najważniejsze rzeczy na które należy zwrócić uwagę podczas konstruowania swojego CV. Unikajmy ich jak ognia. A wy znacie jeszcze jakieś zasady, których należy przestrzegać podczas konstruowania Curriculum Vitae?

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone