Najpopularniejsze skróty klawiszowe w Windows. Poradnik użytkownika

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 31.03.2023 - data edycji: 31.03.2023

Z komputerów osobistych korzystają dziś niemal wszyscy, a nowoczesne urządzenia stały się podstawą naszej pracy, nauki czy funkcjonowania w mediach społecznościowych. Przed skorzystaniem ze wszystkich opcji naszego urządzenia należy oczywiście zaznajomić się z zasadami działania samego systemu operacyjnego, którym najczęściej jest Windows. Microsoft (producent oprogramowania) daje nam możliwość skorzystania z licznych skrótów klawiszowych, które mogą zaoszczędzić nasz czas i zwiększyć wydajność naszej pracy. Poniżej znajdziecie kilka z nich, które mogą pomóc wam w codziennym funkcjonowaniu.

Kopiuj, wytnij, wklej

Do najpopularniejszych skrótów klawiszowych z całą pewnością zaliczyć należy opcje szybkiego kopiowania, wklejania czy wycinania (tekstu, ilustracji czy elementów wpisywanych w pasku wyszukiwarki). Wydaje się, że najczęściej stosowanymi skrótami w Windows są:

  • Ctrl + C / Ctrl + V - kopiowanie i wklejanie. Ctrl + C służy do skopiowania wskazanego i zaznaczonego obiektu, tekstu czy ilustracji. Od tej pory będzie on w naszym schowku, skąd można w każdej chwili wkleić go w wybrane przez nas miejsce. Dokonać tego można za pomocą innego skrótu klawiszowego - Ctrl + V (nasz obiekt zostanie wówczas wklejony w wybrane miejsce).
  • Ctrl + X / Ctrl + V - wycinanie i wklejanie. Ten skrót klawiszowy działa bardzo podobnie do opisywanego wcześniej kopiowania, z tym że w tym przypadku obiekt czy tekst zostaną wycięte ze wskazanego miejsca, a za pomocą Ctrl + V możemy wkleić go (powielić) w dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Pozostałe skróty klawiszowe

Korzystając z systemu operacyjnego Windows, możemy także skorzystać z innych skrótów klawiszowych, a do najpopularniejszych i najchętniej używanych zaliczyć można:

  • Alt + Tab - przełącza nas między uruchomionymi aplikacjami. Pomaga to w pracy i nawigacji w systemie, zwłaszcza gdy korzystamy z wielu okien. Wówczas nie musimy przenosić się do konkretnych aplikacji za pomocą pasku Start.
  • Ctrl + Z - cofanie ostatniej wykonanej czynności. Opcja ta świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy niechcący wprowadziliśmy zmiany lub usunęliśmy tekst. Ten skrót szybko przywraca stan sprzed ostatniej zmiany.
  • Ctrl + Shift + Esc - otwiera menedżera zadań. Szybkie uruchomienie tego narzędzia pozwala na zarządzanie procesami uruchomionymi na komputerze. Sprawdzimy też otwarte aktualnie programy i obciążenie naszego komputera.
  • Windows key + L - szybkie zablokowanie ekranu. Ten skrót bardzo przydaje się, gdy musimy zostawić komputer na chwilę lub robimy sobie przerwę. Wówczas szybkie zablokowanie sprawdzi się idealnie.
  • Windows key + D - szybkie przejście do pulpitu. Przydaje się to na przykład wówczas, gdy otwartych mamy wiele okien, a szybko chcemy się przenieść do naszego ekranu głównego.
  • Windows key + E - szybkie otwarcie eksploratora plików. Ten skrót daje możliwość szybkiego otwarcia eksploratora plików naszego systemu operacyjnego, programów i aplikacji.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone