Oszustwa metodą na wnuczka. Jak się przed nimi chronić?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 16.02.2023 - data edycji: 16.02.2023

Skok technologiczny w ostatnich latach widoczny jest gołym okiem. Doskonałym przykładem mogą być smartfony, z których korzystają dziś niemal wszyscy. Po nowoczesne urządzenia coraz odważniej i coraz chętniej sięgają także seniorzy, którzy za pośrednictwem mobilnych telefonów kontaktują się z bliskimi, przeglądają internet czy prowadzą media społecznościowe. Wzrost możliwości to jednak także wzrost zagrożeń, których musimy być świadomi. Niechlubnym przykładem mogą być tutaj telefoniczne oszustwa, które niestety są coraz popularniejsze w naszym kraju. Co warto o nich wiedzieć i jak się przed nimi chronić?

Na czym polegają telefoniczne oszustwa?

Korzystanie z telefonu (zwłaszcza z takiego, który ma dostęp do sieci) wiąże się z niemałym niebezpieczeństwem. W samym tylko internecie oszustwa czają się pod postaciami pozornie zachęcających treści, fałszywych produktów czy stron wyłudzających dane. Okazuje się także, że przestępcy chętnie korzystają także z nieco bardziej klasycznych metod, do których z całą pewnością zaliczyć należy oszustwa telefoniczne. Na czym polega tego rodzaju działalność? Wszystko zaczyna się od pozyskania naszego numeru telefonu, może on pochodzić z sieci, książki telefonicznej czy bazy danych, która wyciekła ze sklepu bądź serwisu, z którego korzystaliśmy w przeszłości. Następnie wykonywane jest do nas połączenie, a oszust podaje się za pracownika banku, sprzedawcę czy przedstawiciela firmy, z której usług korzystamy. Następnie pod byle pretekstem stara się uzyskać nasze dane, hasła dostępu czy nawet przeprowadza nas przez procesy (na przykład instalowanie aplikacji na naszym telefonie lub komputerze), które mają mu ułatwić przejęcie kontroli nad naszymi profilami czy kontami bankowymi. Cel jest niemal zawsze ten sam - żerowanie na naszej niewiedzy, naiwności czy braku asertywności. Musimy być jednak bardzo ostrożni. Nawet chwila nieuwagi prowadzić może do utraty oszczędności czy dostępu do kont.

Jak działa metoda “na wnuczka”?

Wyjątkowo perfidną metodą oszustwa, która niestety w ostatnich latach zyskała na popularności, jest tak zwana metoda “na wnuczka”. Niemal codziennie w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych oszukanych w ten sposób seniorach - to bowiem osoby starsze najczęściej padają ofiarą takich oszustw. Zawsze zaczyna się od połączenia związanego z “legendą” całego przedsięwzięcia. Odbierający telefon dowiaduje się, że jego bliski został porwany, brał udział w wypadku lub zaszło inne wydarzenie losowe, które wymaga natychmiastowej pożyczki, po którą zazwyczaj ma się zgłosić znajomy dzwoniącego. Zdarza się również, że połączenie wykonywane jest za pośrednictwem domofonu, co sprawia, że cała sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna i nacechowana emocjonalnie. Wszystko poparte jest emocjami i dużą dawką szantażu, a oszuści nierzadko wykorzystują nawet podszywanie się pod funkcjonariusza policji, który rzekomo ma pomóc w rozpracowaniu oszustów. Wszystko to sprawia, że ufne starsze osoby zgadzają się na pożyczkę - chcą przecież uchronić swoich bliskich lub pomóc w ujęciu przestępcy. Zazwyczaj kończy się to jednak bezpowrotną utratą gotówki, a służby w wielu takich przypadkach jest po prostu bezradna. Czy przed tak skrojoną intrygą można się skutecznie bronić? Okazuje się, że tak.

Jak chronić się przed metodą “na wnuczka”?

W pierwszej kolejności warto edukować starsze osoby, że tego rodzaju połączenia mogą być próbą oszustwa. Pamiętajmy, że policjanci nie dzwonią w sprawie rozpracowania szajki przestępców czy rzekomej współpracy z podejrzanymi. Warto też zweryfikować dzwoniących przez informacje, które znane byłyby tylko prawdziwym bliskim nam osobom. Autentyczność dzwoniącego policjanta czy pracownika banku sprawdzić możemy za pośrednictwem oficjalnych numerów telefonów (po uprzednim rozłączeniu obecnej rozmowy). Złym pomysłem jest także działanie pod presją czasu i w emocjach. O sprawie warto poinformować najbliższych czy domowników, a na pewno nie powinno ono być tajemnicą. Z pomocą przyjść może także internet, w którym znajdziemy informacje na temat dzwoniących do nas i naszych bliskich numerów.

Gdzie weryfikować informacje o numerach?

W przypadku, gdy dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za policjanta, warto taką informację sprawdzić na najbliższym komisariacie lub pod numerem 112. Nie inaczej jest w przypadku pracowników banków, których zweryfikować możemy w oddziale lub za pośrednictwem specjalnie przeznaczonej do tego infolinii. Część numerów możemy także zweryfikować na własną rękę, zwłaszcza gdy dzwoniący podaje się za bliską nam osobę. Warto wówczas sprawdzić telefon komórkowy i jego numer poprzez naszą książkę kontaktów. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się innym kanałem z osobą, która rzekomo potrzebuje naszych pieniędzy (możemy na przykład napisać do niej w mediach społecznościowych). Z pomocą może przyjść także internet - zwłaszcza w przypadku namolnych oszustów czy automatów, które wykonują masowe połączenia.

Jak sprawdzić, czy dzwoni do nas oszust?

Z pomocą w zdemaskowaniu dzwoniącego przyjść mogą serwisy, które zbierają informacje na temat numerów telefonów z całej Polski. Opierają się one zazwyczaj o opinie i komentarze użytkowników, którzy mieli z nimi do czynienia. Dzięki temu jeszcze przed odebraniem telefonu komórkowego czy smartfona możemy sprawdzić, jaką reputacją cieszy się dany identyfikator. Do naszej dyspozycji często oddane są także aplikacje mobilne, które wyświetlają alerty o niebezpiecznych numerach. Dzięki temu możemy zarówno zablokować potencjalnie niechciane połączenia , jak i ze spokojem odebrać te, które nie są obarczone żadnym ryzykiem. Może się to okazać przydatne także przy opisywanej metodzie “na wnuczka”, która niestety wciąż zbiera żniwo.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone