Płock. Opis miasta, atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Płock to miasto, które położone jest na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą. To historyczna stolica Mazowsza, a nawet stolica Polski w latach 1079-1138. Prawa miejskie uzyskał w 1237 roku, potwierdzone w latach: 1361, 1435, 1462, 1514. Obecnie miasto zamieszkuje około 120 tysięcy osób. Powierzchnia Płocka to prawie 90 kilometrów kwadratowych. Główna częśc miasta położona jest na wysokim, prawym brzegu Wisły, a lewobrzeżny Płock to dzielnice: Radziwie, Gó®y, Ciechomice i Pradolina Wisły. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na was w Płocku. 

Wzgórze Tumskie

Na Tumskiej 1 znajduje się Wzgórze Tumskie, które jest wyodrębnione z linii nadwiślańskiej skarpy. Skarpa jest stroma, ma 53 metry i z tego miejska rozciąga się niesamowita panorama miasta. To ikona tego miasta. Całe wzgórze ma mnóstwo urokliwych alejek, które prowadzą od ZOO aż do parku, który znajduje się za Domem Technika. Cała ta trasa liczy ok. 5 kilometrów. Możemy zatrzymać się pod dębem, pod którym tworzył Władysław Broniewski, który mieszkał nieopodal. W dodatku możemy minąć Kościół na Górkach, a liczne także pomniki. Przepiękne miejsce. 

Stary Rynek 

Nie wypada nie wybrać się na Stary Rynek. To dawny plac targowy, który otoczony jest kamienicami z XVIII i XIX wieku. Jest absolutnie zachwycający, niemalże zapierający dech w piersiach. Musicie koniecznie przespacerować się uliczkami i pozachwycać się kolorowymi fasadami wielu budynków. Nie możecie ominąć spaceru po tym urokliwym miejscu. Pozycja absolutnie obowiązkowa. 

Molo, bulwary 

To propozycja dla każdego, kto bardziej lubi spacerowanie i obserwowanie przepięknej przyrody. Musicie odwiedzić sławne molo w Płocku i przejść się bulwarami wzdłuż Wisły, która zachwyca zawsze i wszędzie. Trasy spacerowe są przepięknym punktem widokowym na tę wielką, majestatyczną rzekę. Płockim bulwarem można dojść albo do ZOO albo do zalewu Sobótka. Zdecydowanie warto umieścić ten punkt na swojej liscie "do zwiedzenia w Płocku". 

Muzeum Mazowieckie 

Muzeum Mazowieckie w Płocku to muzeum regionalne, które założono w 1820 roku. Powstało ono z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej. Znajdują się tutaj niesamowite zbiory sztuki, a oprócz tego dział historii, archeologii, numizmatyki i etnografii. Można tam obejrzeć m.in. obraz Mehoffera "Róża Saronu – fantazja ornamentalna", a także obrazy takich twórców jak Wankie, Malczewski czy Andrychiewicz. To muzeum jest puntem OBOWIĄZKOWYM. Znajduje się na ul. Tumskiej 8. Warto pamiętać, że w poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone

x