Przedszkole integracyjne

Wiek przedszkolny pociechy jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Szybko rozwijający się maluch potrzebuje opieki, uwagi i zaangażowania. Problemem może być także wybór odpowiedniego przedszkola, który dla wielu rodziców spędza sen z powiek. Większość opiekunów porównuje oferty i stara się wybrać placówkę, którą cechują zarówno wysoka jakość usług, jak i bliskość od ich miejsca zamieszkania. W Warszawie znajdziemy dziesiątki przedszkoli, wśród których wiele to placówki integracyjne. Czym się charakteryzują i kiedy warto je wybrać?

Logopeda i psycholog w przedszkolu integracyjnym Warszawa

Zacząć należy od definicji przedszkola integracyjnego. Jest to placówka oświatowa dla najmłodszych, do której mogą uczęszczać zarówno zupełnie zdrowe dzieci, jak i maluchy z różnego rodzaju chorobami, zaburzeniami rozwoju czy upośledzeniami. Główną zaletą tego rodzaju placówek jest rozszerzona opieka nad dziećmi - często pracują tam także rehabilitanci, logopedzi czy psycholodzy, którzy pomagają najmłodszym w codziennym funkcjonowaniu. Przedszkola integracyjne to także szansa dla dzieci, które sporo zyskują na takim wyborze. 

Wszystkie dzieci w przedszkolach integracyjnych są traktowane tak samo - zarówno dzieci zdrowe, niepełnosprawne, jak i te z zaburzeniami (na przykład zespołem Aspergera) mają tu prawa i obowiązki, z którymi muszą się liczyć. Ponadto dzieci uczą się empatii, współpracy i bezinteresownej pomocy osobom ze swojego otoczenia. Przed wyborem jednej z nich warto zapoznać się ze szczegółową ofertą, lokalizacją i opiniami na temat konkretnego przedszkola. 

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka to problem, który wielu rodzicom spędza sen z powiek. Odpowiednia placówka to gwarancja zarówno wysokiej jakości opieki, jak i możliwości rozwoju naszego malucha. Nic więc dziwnego, że opiekunowie chętnie sprawdzają i porównują oferty najróżniejszych placówek. Na szczęście nowe przedszkola pojawiają się na mapie zachodniej części aglomeracji warszawskiej dość często.

Przedszkole integracyjne z psychologiem i opieką specjalistyczną

Czym tak naprawdę jest przedszkole integracyjne? To rodzaj przedszkola, w którym świetnie odnajdą się zarówno zupełnie zdrowe dzieci, jak i najmłodsi z różnego rodzaju chorobami, zaburzeniami czy upośledzeniami. Jest to doskonały wybór dla dzieci niepełnosprawnych czy z zespołem Aspergera. Ogromną zaletą takich placówek jest rozszerzona opieka, na którą mogą liczyć uczęszczające tam dzieci. Często pracują tam logopedzi, rehabilitanci czy psycholodzy dziecięcy, którzy służą pomocą i swoją wiedzą. Przedszkole integracyjne to także miejsce, w którym wiele zyskać mogą wszystkie dzieci. 

Najważniejszą cechą przedszkoli integracyjnych jest równość wszystkich dzieci - bez względu na ich stan zdrowia mają one swoje obowiązki i przywileje, które dla wszystkich są jednakowe. Zdrowe dzieci także zyskują na kontakcie z niepełnosprawnymi dziećmi lub z przedszkolakami, które borykają się z zaburzeniami. Tego rodzaju forma wspólnej nauki pomaga im zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i rodzi w nich empatię czy chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Przed wybraniem konkretnej placówki warto porównać kilka ofert i wybrać taką, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone