Psycholog praca - jak zostać psychologiem? Zarobki, specjalizacje

Psychologia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów. Co roku na tym kierunku pojawia się tysiące chętnych, którzy marzą o tym, aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu psychologa. Nie jest to jednak wcale tak prosta sprawa jak się wszystkim wydaje. Większe zainteresowanie psychologią i wzrost liczby osób, którzy wykonują ten zawód, wpływa na to, że zatrudnienie w tym zawodzie staje się coraz cięższe. Mimo wszystko psychologia może dać sporą satysfakcję każdemu, kto uzyska prawo do wykonywania zawodu.

Kim dokładnie jest psycholog? Czym można zająć się po studiach? Jakie są zarobki psychologów? Dowiedz się więcej dzięki naszemu artykułowi.

Psycholog – jak nim zostać?

Prawo do wykonywania zawodu uzyskają osoby, które:

• ukończą studia magisterskie na kierunku psychologia (są to 5 letnie studia)
• pozytywnie zaliczą podyplomowy staż zawodowy pod okiem doświadczonego psychologa
• mają pełną zdolność do czynności prawnych
• władają językiem polskim w taki sposób, który pozwoli im na wykonywanie zawodu psychologa

Podczas studiów można również wybrać specjalizację, w kierunku której chcielibyśmy iść. Wyróżnia się między innymi takie specjalizacje jak psychologia reklamy, rozwojowa, sportu, kliniczna, sądowa czy doradztwo personalne. Oczywiście jest tego znacznie więcej i warto się zacząć nad tym zastanawiać kiedy tylko wybieramy studia psychologiczne.
Można również ukończyć studia bez wyboru konkretnej specjalizacji – wtedy robimy „specjalizację ogólną”. Wtedy można dokształcać się na kursach w określonych kierunkach.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog zajmuje się procesami, które zachodzą w ludzkiej psychice oraz relacjami na poziomie człowiek-otoczenie.
Psycholog i psychoterapeuta może za pomocą różnych metod psychoterapii pomagać osobom, które borykają się z problemami natury psychicznej i psychologicznej. Psychologowie zajmują się diagnozą i opiniowaniem, leczeniem, psychoterapią, prowadzeniem zajęć terapeutycznych.
Psychologowie mogą mieć swoje własne poradnie lub być zatrudnionymi np. w szkole, przedszkolu czy szpitalu.

Ile zarabia psycholog?

Wbrew temu, co często słyszy się od znajomych czy w mediach – psychologowie nie zarabiają aż tak źle. Oczywiście nie są to kokosy, ale nie jest to również pensja głodowa.
Niektórzy psychologowie deklarowali, że zarabiają nawet około 8000 złotych brutto na umowie o pracę. Często jednak prowadzili również dodatkowe konsultacje, których koszt wahała się od 100 do 200 zł za niecałą godzinę. Zarobki psychologów będą się również wahały w zależności od tego w jakim mieście pracujemy, a także jaką specjalizację przyjęliśmy.
Psycholog kliniczny zarobi więcej od psychologa sądowego. Psycholog reklamy może zarobić więcej niż psycholog kliniczny, jeśli zostanie zatrudniony w dobrej, międzynarodowej firmie.
Psycholog to bardzo dobrze opłacany zawód za granicą, a dokładniej na Zachodzie. Jeśli zdecyduje się na takie rozwiązanie może liczyć na  zarobek miesięczny nawet w granicach 20-30 tysięcy złotych brutto.

Gdzie szukać pracy?

Najlepiej odpuścić sobie wpisywanie w Google fraz „psycholog praca”. Dobrze jest uderzyć od razu w miejsca, w których chcielibyśmy pracować. Do przychodni, centrów medycznych, międzynarodowych firm itp. Często znajdują się tam informacje o tym, kogo aktualnie poszukuje dane przedsiębiorstwo – a później wystarczy po prostu zaaplikować.
Nadal jednak można korzystać z popularnych wyszukiwarek np. Joob.pl. Na Facebooku również nie brakuje grup dla psychologów, gdzie co jakiś czas pojawiają się ciekawe i warte uwagi propozycje pracy.

Czy ktoś z was planuje karierę psychologa?

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone