Zakładanie firmy krok po kroku.

Założenie firmy to dla wielu z nas tzw. „czarna magia”. Ale wcale nie należy się tego obawiać, ponieważ nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy wiedzieć kilka najważniejszych rzeczy i ewentualnie starać się uczyć na błędach innych. Pamiętajcie, że nie należy wstydzić się prosić o pomoc – na pewno ktoś, kto już przez to przechodził, będzie chętny do tego, aby nam pomóc. Jak jednak wygląda zakładanie nowej firmy krok po kroku?

1. Wypełnienie CEIDG-1

Większość rzeczy możemy w tym momencie zrobić przez Internet. Nie inaczej jest z wypełnieniem CEIDG-1, który należy uzupełnić na stronie firma.gov.pl. CEIDG to nic innego jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Tam znajdują się wszystkie informacje o naszej firmie, a także profile jej działalności, które wybieramy z PKD. Tu wybieramy również formę opodatkowania – dobrze zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat.

Do 7 dni od ewentualnego wprowadzenia jakichkolwiek zmian – trzeba to również edytować tutaj. Warto także pamiętać, że jeśli nie mamy jeszcze NIP-u i nie wpiszemy go tutaj, to po jego uzyskaniu – on sam się zaktualizuje.

2. Prowadzenie finansów

Również w formularzu, o którym pisaliśmy wyżej, trzeba wskazać kto będzie zajmował się prowadzeniem finansów firmy. Możemy od razu, jeśli zdecydowaliśmy się na jakieś biuro księgowe, podać dane takiego biura lub zaznaczyć, że zajmować się finansami będziemy my, a później zmienić to, jeśli uda nam się podpisać umowę z kimś, kto zechce zając się naszymi finansami. Dużym ułatwieniem jest również prowadzenie księgowości internetowej – to świetna alternatywa, ponieważ takie firmy internetowe są sporo tańsze od biur księgowych, które doliczyć muszą kilka innych rzeczy do swojego wynagrodzenia. Często takie internetowe biura księgowe wszystko robią za nas – wysyłają nam jasne pliki w razie, gdy potrzebujemy do czegoś wglądu i całkowicie za nas składają wszystkie dokumenty przez Internet w różnych urzędach, nie wymagając naszego elektronicznego podpisu. Wygoda, prawda?

3. ZUS

Tutaj w zależności od tego, kogo i jak chcemy zarejestrować, możemy wypełnić albo ZZA albo ZUA. O tym warto poczytać oddzielnie. Można jednak uzupełnić takie formularze podczas wypełniania CEIDG, ale oryginały w ciągu 7 dni od wysłania wniosku, należy dowieźć lub wysłać listem poleconym priorytetowym. Ten punkt nie jest skomplikowany, ale tak, jak mówiliśmy – jemu warto poświęcić trochę więcej.

4. Urząd Skarbowy

Tutaj uzupełniamy kolejną dokumentację, ale tylko jeśli będziemy płatnikami VAT. Jeśli nie – pomijamy ten punkt. Jeśli tak – musimy pofatygować się do urzędu, aby uzupełnić tzw. VAT-R. I w zasadzie tyle.

5. Pieczątka firmowa

Będzie ona występowała w wielu miejscach, ramię w ramię z naszym podpisem. Nie ma żadnego wymogu, że każdy z nas taką pieczątkę musi mieć, ale to wiele ułatwia. Czasem wystarczy tylko postawienie pieczęci – a to może zrobić nawet nasz pracownik.
Co musi się znaleźć na pieczątce? Pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela), adres siedziby, numer telefonu/faks/e-mail (najlepiej numer + e-mail), REGON i NIP.

6. Wybór konta bankowego

Musimy wybrać dobry bank, gdzie będzie odbywał się cały ruch naszymi pieniędzmi. Warto więc przejrzeć wszystkie banki i spotkać się z konsultantami, aby wybrać ten najlepszy. Można również skorzystać z doświadczeń innych przedsiębiorców. Niewiele dokumentów potrzebujemy do założenia konta w banku – tak naprawdę dowodu osobistego i wydruku wniosku CEIDG. Kiedy już będziemy mieli numer konta – trzeba go zaktualizować w CEIDG.

I gotowe! Już macie wszystko, czego potrzebujecie, aby zarejestrować swoją firmę. Czas do pracy! A wy mieliście jakieś problemy przy zakładaniu firmy?

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone