Jak zwiększyć Wi-Fi? Sposoby na przyspieszenie domowego internetu

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 01.03.2023 - data edycji: 01.03.2023

Internet i stałe łącze znajdziemy dziś w niemal każdym domu czy mieszkaniu. Sieć przez lata swojej ewolucji stała się niemal podstawowym narzędziem kontaktu na odległość, pracy czy nauki. Sporo możliwości daje między innymi bezprzewodowa sieć Wi-Fi, dzięki której możemy korzystać z internetu bez konieczności podłączenia naszego urządzenia specjalnym kablem. W przypadku wielopokojowych mieszkań czy domów zdarza się jednak, że sygnał sieci i jej zasięg nie są zadowalające. Objawia się to obniżeniem prędkości połączenia, zerwaniem odtwarzania filmu czy powolnym ładowaniem się stron internetowych. Okazuje się jednak, że wówczas możemy skorzystać z rozwiązań, które zwiększą nasz komfort korzystania z domowej sieci. Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad.

Jak prawidłowo ustawić router?

Przy tworzeniu i konfiguracji domowej sieci Wi-Fi warto pamiętać przede wszystkim o dobrym routerze, który zapewni właściwą jakość sygnału i pozwala na wygodne korzystanie wszystkim domownikom. Niezwykle ważne jest także samo miejsce, w którym zamierzamy ustawić ten nadajnik. Warto zadbać o to, aby stał on przynajmniej 1,5 metra nad ziemią, w miejscu odsłoniętym, w którym sygnał nie będzie blokowany. Router powinien znajdować się z dala od drzwi czy grubych ścian. W jego bezpośrednim sąsiedztwie nie powinny znajdować się także inne urządzenia elektroniczne (na przykład telewizor, mikrofalówka, dekoder), które mogą zakłócać pracę nadajnika i przekładać się na obniżenie jakości korzystania z domowej sieci. Router nie powinien też być zamknięty w szafie czy schowany pod meblami. Duża część modeli posiada także anteny, których właściwe ustawienie może przełożyć się na jakość sygnału z naszego urządzenia. Jak je rozstawić? Wszystko zależy od miejsca, w którym znajduje się router. Jeśli jest to parter, wszystkie anteny powinny być rozłożone pionowo w górę. Jeśli jednak jest to na przykład piętro naszego domu, wówczas warto jedną z anten skierować w dół. Takie działania nie zawsze jednak przynoszą pożądany efekt i skorzystać musimy z bardziej zaawansowanych opcji. Jedną z nich są wzmacniacze sygnału.

Wzmacniacze sygnału sieci Wi-Fi

Dobrym pomysłem w przypadku słabej jakości Wi-Fi w naszym domu czy mieszkaniu mogą okazać się wzmacniacze sygnału Wi-Fi (w sieci znajdziemy również nazwy repeater lub extender). Takie urządzenie znacząco pomoże w rozszerzeniu zasięgu (w niektórych przypadkach nawet do 100-200 metrów) Wi-Fi. Taki zasięg może wówczas objąć zarówno dom, jak i ogród czy przydomowy sad. Mocniejszy sygnał przekłada się na znaczący wzrost szybkości internetu, a to z kolei przekłada się na komfort pracy. Taki wzmacniacz ustawić warto w pobliżu miejsc, w których zamierzamy korzystać z sieci Wi-Fi. Najlepiej postawić taki extender w połowie odległości między routerem a naszym miejscem pracy czy zabawy (na przykład w połowie odległości między routerem i laptopem). Pomysłem na zwiększenie komfortu korzystania z sieci jest stworzenie tak zwanej sieci Wi-Fi Mesh.

Sieć Wi-Fi Mesh

Wymagający użytkownicy mogą pokusić się o stworzenie tak zwanej sieci Wi-Fi Mesh, która pozwala na nieprzerwaną komunikację między stacją bazową i modułami dostępowymi. Dzięki temu urządzenie korzystające z sieci jest obsługiwane przez przekaźnik, który zapewnia aktualnie najszybsze przekazywanie sygnału internetowego oraz optymalne pasmo. Dzięki temu użytkownik może liczyć na stabilne połączenie nawet wówczas, gdy przemieszcza się po terenie objętym siecią. W większości wypadków jednak nie są potrzebne aż tak zaawansowane zabiegi, a jakość połączenia można poprawić przez korzystanie z ustawień routera. Jak skonfigurować urządzenie tak, aby zapewniało najlepsze połączenie internetowe?

Zmiana częstotliwości i kanału Wi-Fi

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość routerów domyślnie pracuje na częstotliwości 2,4 GHz. Niestety to pasmo jest narażone na liczne zakłócenia, czego przykładem może być na przykład blok mieszkalny, w którym na tej częstotliwości pracują dziesiątki routerów. Dużo lepiej w przypadku takich mieszkań sprawdzi się pasmo 5 GHz, które dziś obsługiwane jest przez większość dostępnych na rynku routerów. Odwrotnie jest natomiast w przypadku zabudowy jednorodzinnej (częstotliwość 2,4 GHz jest bowiem mniej podatna na przeszkody architektoniczne). Zaawansowane ustawienia routera (w tym także częstotliwość nadawania sygnału) zmienić możemy w ustawieniach urządzenia (dostęp do nich uzyskamy, wpisując w pole adresu 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. i logując się odpowiednimi danymi), a niektóre routery działają na dwóch pasmach jednocześnie i oferują użytkownikom dwie sieci bezprzewodowe naraz. W pozostałych przypadkach warto natomiast rozważyć wymianę routera czy konsultacje ze specjalistą.

Szukasz pomocy specjalisty? Sprawdź oferty ślusarzy i firmy zajmujące się renowacją mebli.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone