Znajdź mój telefon, czyli usługa lokalizacji w Google. Kiedy można namierzyć telefon?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 22.02.2023 - data edycji: 22.02.2023

Utrata telefonu może być bardzo niebezpieczna. Rozwój technologii sprawił, że ze smartfonów korzysta coraz większa część społeczeństwa, a wiele osób przechowuje w pamięci wewnętrznej urządzeń ważne dokumenty, prywatne pliki czy hasła dostępu do mediów społecznościowych i kont bankowych. Utrata fizycznego dostępu do naszego telefonu może sprawić, że wszystkie te dane dostaną się w niepowołane ręce, a materialna strata związana z utratą urządzenia okaże się wówczas zaledwie początkiem naszych problemów. Nic więc dziwnego, że sporo osób stara się możliwie najlepiej zabezpieczać swoje urządzenia. Jednym z pomysłów może być użycie lokalizacji Google.

Jak najczęściej dochodzi do utraty telefonu?

Nasze telefony zabieramy wszędzie. Towarzyszą nam w pracy, komunikacji miejskiej, szkole czy na wakacjach. Nic więc dziwnego, że zdarza się nam zwyczajnie zapomnieć, gdzie odłożyliśmy nasz telefon. Znacznie poważniejszą sytuacją jest zgubienie sprzętu. Wówczas nie mamy bowiem pojęcia, gdzie rozpocząć poszukiwania zagubionego urządzenia. Bardzo często na nasze nieszczęście dochodzi również do kradzieży, w wyniku których złodzieje wchodzą w posiadanie naszych telefonów. Pomysłem na zabezpieczenie się są oczywiście uważność, rozwaga i ostrożność. Czasem jednak zdajemy sobie sprawę z własnej nieuwagi dopiero po fakcie. Okazuje się jednak, że również wówczas nie musimy być skazani na definitywną utratę urządzenia. Z pomocą przyjść mogą bowiem aplikacje i narzędzia do namierzania naszego urządzenia, a jedną z takich usług oferuje nam Google.

Jak znaleźć urządzenie z Androidem

Namierzyć za pomocą narzędzia Google można telefon z Androidem, tablet z Androidem bądź zegarek z Wear OS. Jakie warunki do lokalizowania muszą zostać spełnione? Przede wszystkim namierzane urządzenie musi być zalogowane na konto Google, mieć włączoną lokalizację i mieć włączoną usługę “Znajdź moje urządzenie”. Namierzany telefon lub tablet powinien mieć także zapas baterii i aktywne połączenie z internetem (za pośrednictwem Wi-FI lub mobilnej transmisji danych). Urządzenie musi być także widoczne w Google Play. Warto także dodać, że ostatnią lokalizację urządzenia niepodłączonego do sieci uzyskamy, gdy mamy włączoną opcję „Zapisuj ostatnią lokalizację”. Podobnie wygląda także procedura zdalnego blokowania urządzenia i wymazywania jego pamięci wewnętrznej.

Jak skorzystać ze zdalnego blokowania i wymazywania urządzenia Google?

Google poza lokalizacją oferuje również możliwość zdalnego wymazania telefonu (pozwala to między innymi na usunięcie naszych prywatnych plików), jak i zablokowania naszego urządzenia (dzięki temu stanie się ono niemal bezużyteczne w rękach złodziei czy potencjalnych znalazców). Aby móc tego dokonać, nasze urządzenie także musi być zalogowane na konto Google. Niezbędne jest także połączenie z siecią (za pośrednictwem Wi-FI lub mobilnej transmisji danych) oraz zapas baterii. Nasz telefon, tablet czy zegarek powinno mieć także włączoną usługę “Znajdź moje urządzenie” i być widoczne w usłudze Google Play.

Jak skorzystać z lokalizacji Google?

Jak zlokalizować urządzenie? W pierwszej kolejności należy przejść pod adres android.com/find, gdzie po lewej stronie wyświetli się liczba zalogowanych na konto urządzeń, które można zlokalizować. Podczas lokalizacji na utraconym urządzeniu pojawi się komunikat, a my uzyskamy informację, gdzie aktualnie się znajduje (oczywiście jeśli spełniliśmy powyższe warunki). Do naszej dyspozycji oddane zostały trzy następujące opcje:

  • odtwórz dźwięk - odtwarza na urządzeniu dźwięk przez 5 minut (nawet jeśli wcześniej urządzenie było wyciszone)
  • zabezpiecz urządzenie - blokuje telefon kodem PIN lub hasłem (możemy też umieścić tam wiadomość, która może ułatwić zwrócenie nam telefonu)
  • wymaż urządzenie - trwale usuwa wszystkie dane zapisane w pamięci naszego urządzenia (zewnętrzne karty pamięci mogą nie zostać wymazane).

Usługa Google nie jest jednak jedyną taką, a skorzystać możemy także z innych aplikacji, które dają nam jeszcze więcej opcji.

Inne aplikacje do lokalizacji

Na rynku znajdziemy sporo aplikacji do namierzania telefonu, które posiadają wiele najróżniejszych funkcji. Niektóre z nich pozwalają zarówno na określenie aktualnego położenia telefonu, jak i sprawdzenie historii jego lokalizacji. Ponadto zyskać możemy dostęp do listy połączeń urządzenia czy nawet kopii wiadomości tekstowych. Warto jednak w tym przypadku pamiętać, że tego rodzaju usługi wymagają odpowiednich uprawnień (na przykład zgody osoby, której telefon jest namierzany). Często też na śledzonym urządzeniu musimy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Wiele z takich narzędzi jest także obarczonych opłatą - przed skorzystaniem z nich warto więc zapoznać się z ich regulaminem czy cennikiem.

Prowadzisz firmę? Sprawdź usługi tworzenia stron internetowych i pozycjonowania witryn

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone