Jak namierzyć telefon po numerze? Jak działa lokalizacja telefonu?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 20.02.2023 - data edycji: 17.12.2023

Niewielkie urządzenia mobilne niemal zdominowały rynek w segmencie telefonii. Nic więc dziwnego, że prawie każdy korzysta obecnie z nowoczesnego smartfona, który potrafi zarówno wysyłać wiadomości, jak i robić zdjęcia, łączyć się z internetem czy przeprowadzać rozmowy telefoniczne. Wiele możliwości to jednak także wiele zagrożeń, które jeszcze kilkanaście lat temu były czymś zupełnie obcym. To z kolei przekłada się na zainteresowanie najróżniejszymi zabezpieczeniami naszych telefonów. Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo naszego urządzenia? Jak zlokalizować zgubiony telefon? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Czy warto zadbać o możliwość lokalizowania telefonu?

Posiadacze smartfonów doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne je bezpieczeństwo ich urządzeń. W wyniku kradzieży w ręce złodzieja wpada przecież nie tylko sam smartfon (który zresztą nierzadko kosztuje nawet kilka tysięcy złotych), ale też wszystkie zawarte w nim informacje na nasz temat. Coraz częściej telefony to przecież narzędzie płatnicze i takie, w którym przechowujemy ważne dla nas zdjęcia czy telefony. Nie dziwi więc, że utrata fizycznego dostępu do telefonu to dla wielu osób powód do prawdziwej paniki. Właśnie wtedy z pomocą mogą przyjść narzędzia do namierzania telefonu (może się przecież okazać, że zostawiliśmy urządzenie w pracy lub szkole). Jak działają tego rodzaju aplikacje i usługi i kiedy warto sięgnąć po namierzanie telefonu?

Jak mogę namierzyć swój telefon?

Okazuje się, że rozwój technologiczny daje nam ogromne możliwości, które jeszcze parę lat temu zarezerwowane były wyłącznie dla służb i profesjonalistów. Obecnie mamy na przykład możliwość skorzystania z darmowych lokalizatorem, które swoim użytkownikom dostarczają między innymi Google czy Apple. Za ich pośrednictwem zarówno sprawdzimy aktualne położenie smartfona (określane z dużą dokładności), jak i zyskamy możliwość jego zdalnego zablokowania czy wymazania (dzięki temu takie urządzenie nie dostarczy informacji na nasz temat, a strata związana z kradzieżą lub zgubieniem sprzętu ograniczona zostanie do wartości samego telefonu. Warto także nadmienić, że poza darmowymi narzędziami na rynku znajdziemy sporo płatnych rozwiązań, które gwarantują szerszy zakres dostępnych usług i pełen wachlarz możliwości. To właśnie one pozwalają na tak zwane namierzanie telefonu po numerze. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie możemy działać bez zgody właściciela telefonu (często potrzebne jest na przykład zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na namierzanym smartfonie).

Namierzanie telefonu jako kontrola rodzicielska

Po rozwiązania pozwalające na namierzenia telefonu chętnie sięgają między innymi rodzice, którzy dzięki temu chcą mieć większą kontrolę nad telefonami swoich dzieci. Dziś nie jesteśmy niemal w stanie uciec od tego, że smartfonami posługują się nawet kilkulatki, a ich bezpieczeństwo w sieci i poza nią może być zagrożone. Wówczas zaawansowane narzędzia pozwalają nam mieć większą kontrolę nad poczynaniami pociech (takie jak lokalizacja telefonu). Jednym z takich, które warto wyróżnić, jest na przykład Lokalizo.pl. Jakiego rodzaju wachlarz usług oferują płatne narzędzia? Dzięki nim możemy określić zarówno aktualne położenie telefonu, jak i historię jego przemieszczania się czy miejsca, w których ostatnio był używany. Niektóre z rozwiązań dają także wgląd w rejestr połączeń czy nawet wiadomości tekstowe, pamiętać wówczas jednak należy o nienaruszaniu prywatności.

Namierzanie telefonów służbowych podwładnych

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku telefonów służbowych, które przekazywane są pracownikom w konkretnym celu, a coraz częściej zabierane są przez pracowników do mieszkań prywatnych w ramach pracy zdalnej). To z kolei przekłada się na pracodawców, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tym, do czego używane są w gruncie rzeczy ich urządzenia. Ułatwia to ujawnianie nadużyć czy pokazuje skalę zaangażowania pracownika. Warto jednak pamiętać, że także w tym przypadku niezbędna jest zgoda użytkownika telefonu - w przeciwnym razie dojdzie do poważnego naruszenia prywatności.

Jak sprawdzić, skąd jest numer telefonu?

Zdarza się również, że chcemy namierzyć dzwoniący do nas numer telefonu. Niemal nigdy nie jest to jednak możliwe, ale możemy znaleźć narzędzia, które udzielą nam informacji na temat konkretnego identyfikatora. Dobrym pomysłem może być już samo zwrócenie uwagi na numer kierunkowy, co podpowie nam, z jakiego kraju lub miasta dzwoni adresat połączenia. Można też wystukać numer w wyszukiwarce i sprawdzić, czy jest on powiązany z jakąś firmą lub osobą, która udostępniła go w sieci. Zdarza się również, że dzwonią do nas osoby, które podają się za pracowników banków lub przedstawicieli służb mundurowych. Warto weryfikować takie informacje u źródła. W pozostałych przypadkach warto także sprawdzać na stronach, które specjalizują się w zbieraniu opinii i komentarzy na temat konkretnego numeru. Dzięki nim bez trudu dowiemy się, czy dzwoniący do nas numer jest bezpieczny, czy też uważany jest przez internautów za potencjalnie szkodliwy. Na rynku znajdziemy także aplikacje (zarówno w wersjach płatnych, jak i darmowych), które już w momencie połączenia wyświetlają informacje na temat numeru telefonu.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone