Zmiana hasła do Wi-Fi. Jak zmienić hasło domowej sieci i gdzie znaleźć hasło Wi-FI?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 27.02.2023 - data edycji: 27.02.2023

W prawie każdym domu czy mieszkaniu znajdziemy dziś łącze internetowe. Sieć stała się wygodnym narzędziem komunikacji, pracy czy nauki. Najwydajniej działają oczywiście połączenia przewodowe, które pozwalają nam cieszyć się pełną jakością usług, które świadczy nasz dostawca internetu. O wiele wygodniejszą formą korzystania z internetu jest jednak sieć Wi-Fi, która bezprzewodowo pozwala połączyć z internetem telefon, urządzenia domowe czy konsolę do gier. Ogromne możliwości bezprzewodowej sieci wiążą się jednak ze sporymi zagrożeniami, których musimy być świadomi. Nic więc dziwnego, że często poruszana jest tematyka bezpieczeństwa naszej domowej sieci. Jak właściwie zadbać o to, aby nasza sieć była w pełni bezpieczna?

Gdzie znaleźć hasło Wi-Fi?

Aby połączyć się z siecią Wi-Fi, należy wpisać kod dostępu, który nie zawsze jest łatwo widoczny i wiele osób zastanawia się, gdzie możemy go znaleźć. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się w większości przypadków sprawdzenie routera. Zazwyczaj producenci domyślne hasło i login sieci umieszczają na naklejce, która znajduje się na spodzie naszego urządzenia. Hasło Wi-Fi sprawdzić możemy również w ustawieniach naszego urządzenia. Warto także pamiętać o opcjach szybkiego udostępniania naszej sieci domowej, gdy na przykład odwiedzają nas goście. Większość nowoczesnych smartfonów pozwala bowiem na szybkie przekazanie dostępu przez na przykład skan kodu QR z telefonu osoby, która już jest połączona z taką siecią.

Jak zmienić hasło do Wi-Fi?

Kluczowe dla bezpieczeństwa naszej sieci jest z pewnością hasło do Wi-Fi, które co jakiś czas warto zmieniać (zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku lub budynku wielorodzinnym, gdzie z naszą siecią połączyć się może każdy). Hasło co do zasady zmienić możemy tylko za pośrednictwem panelu administratora, do którego przenieść się możemy za pośrednictwem naszej przeglądarki internetowej. Najczęściej dostęp do niego uzyskamy, wpisując w pole adresu 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. (domyślne dane logowania to zazwyczaj login: admin i hasło: znajduje się na naklejce modemu). W ustawieniach (mogą się one różnić w zależności od rodzaju modemu) znajdziemy między innymi opcje zmiany hasła czy loginu (warto to robić regularnie, przełoży się to bowiem na bezpieczeństwo naszej sieci). W panelu zazwyczaj widnieje też lista urządzeń, które aktualnie połączone są z naszą siecią. Z uprawnieniami administratora możemy je odłączyć lub zresetować połączenie, a na bardziej wymagających czekają także opcje zaawansowane.

Hasło do Wi-Fi nie działa, co robić?

Zdarza się jednak, że nasze hasło do Wi-Fi nie działa, a my nie jesteśmy w stanie skorzystać z panelu w celu jego zmiany. Wówczas z pomocą przychodzą proste, ale i niezwykle skuteczne rozwiązania. Dobrym pomysłem może być na przykład odnalezienie przycisku “Reset”, który znajduje się niemal na każdym modemie. Przytrzymanie go wciśniętego przez kilka sekund sprawia, że nasze urządzenie przywrócone zostanie do ustawień fabrycznych, a tym samym zresetuje się jego hasło. Innym sposobem na rozwiązanie tego problemu może być skontaktowanie się z naszym dostawcą internetu, który poinstruuje nas, jak poradzić sobie ze zmianą hasła lub pomoże nam w przeprowadzeniu tej operacji. Pamiętać należy, że zarówno zmiana hasła, jak i jego zrestartowanie sprawią, że wszystkie urządzenia połączone z siecią przestaną mieć dostęp do internetu.

Ustawienia sieci gościnnej Wi-Fi

Dobrym pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa naszej sieci domowej jest skonfigurowanie tak zwanej sieci gościnnej, z którą połączyć możemy na przykład urządzenia domowe (odkurzacz domowy, inteligentnego robota kuchennego czy Chromecast). Dzięki temu urządzenia podpięte do sieci mogą z niej korzystać, a nie uzyskują jednocześnie dostępu do całej struktury naszego domowego Wi-Fi. Dlaczego warto o to zadbać? Sieć niechroniona przez nikogo może stać się łatwym celem dla oszustów i internetowych włamywaczy, którzy mogą uzyskać dostęp do naszych danych czy haseł. Sieć gościnną najczęściej skonfigurować można za pośrednictwem panelu administratora, o którym pisaliśmy wcześniej. Warto sprawdzić także, czy router daje gościnnym urządzeniom dostęp do sieci LAN (lepiej, gdy opcja ta jest wyłączona). Dobrym pomysłem jest także nadanie każdemu z autoryzowanych przez nas urządzeń (takie, które mają stały dostęp do naszej sieci) wydzielenie konkretnej grupy adresów IP, co pozwala na uporządkowanie połączeń wychodzących z naszej sieci. Wszystkie powyższe porady i wskazówki mogą sprawić, że nasza sieć domowa będzie bezpieczniejsza niż kiedykolwiek.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone