Sprawdzanie wersji Androida na telefonie i jej aktualizacja

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 24.02.2023 - data edycji: 24.02.2023

Większość z nas na co dzień korzysta z telefonów komórkowych i smartfonów, ale rzadko myślimy o ich systemach operacyjnych. Okazuje się, że może być to błąd. Są one bowiem “mózgiem” naszych urządzeń, których działanie przekłada się na ich wydajność, a co za tym idzie, gwarantują nam większą wygodę korzystania z mobilnych telefonów. Smartfony to dziś prawdziwe centra rozrywki, które pozwalają na kontakt z bliskimi, przeglądanie mediów społecznościowych czy wykonywanie wysokiej jakości zdjęć. Okazuje się, że większość z nich działa na systemie operacyjnym Android, który charakterystyczny jest dla telefonów Samsung, Xiaomi czy Oppo. Android jest regularnie rozwijany, a jego użytkownicy liczyć mogą na aktualizacje. Jak sprawdzić aktualną wersję naszego systemu i jak ją zaktualizować?

Czy warto wybrać Androida?

Wybierając nowy telefon, z pewnością natkniemy się na zagadnienie systemów operacyjnych. Jednym z najchętniej wybieranych jest Android (obok chociażby iOS’a, który powiązany jest z urządzeniami Apple. Użytkownicy chwalą sobie przede wszystkim intuicyjny interfejs, mnóstwo dostępnych aplikacji czy bezproblemową synchronizację z kontem Google. Na plus Androida działa także fakt, że możemy tam instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu Google (wówczas warto jednak pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa). Android daje także spore możliwości rootowania, a więc modyfikowania plików samego systemu operacyjnego. Bez specjalistycznej wiedzy możemy jednak trwale uszkodzić system, przez co będzie on wymagał interwencji serwisu. Warto także pamiętać, że samodzielne modyfikowanie Androida skończyć się może utratą gwarancji. Jak jednak korzystać z oficjalnych aktualizacji Androida?

Jak sprawdzić aktualną wersję Androida?

Sprawdzenie aktualnej wersji Androida jest banalnie proste. Na naszym telefonie wystarczy udać się do sekcji “Ustawienia”, gdzie znajdziemy zakładkę “Informacje o telefonie”. To właśnie tam znajdziemy interesujące nas informacje, które podzielone zostały między innymi na działy „Wersja Androida”, „Aktualizacja zabezpieczeń Androida” i „Numer kompilacji”. W chwili powstawania tego tekstu najnowszą wersją systemu operacyjnego jest Android 13, ale zaznaczyć należy, że nie wszystkie dostępne na rynku telefony są w stanie obsługiwać ten właśnie system operacyjny. W niektórych przypadkach możliwa jest jednak jego aktualizacja (niekoniecznie związana z jego najnowszą wersją). Jak ją zainstalować?

Aktualizacja Androida na telefonie

W celu zainstalowania najnowszej dostępnej dla naszego telefonu wersji oprogramowania ponownie należy udać się do sekcji “Ustawienia”, gdzie znaleźć powinniśmy zakładkę “System”. Tam znaleźć możemy opcję “Aktualizacja systemu”. Po jej wybraniu dowiemy się, czy nasz Android jest aktualny. W przypadku dostępnych aktualizacji zostaniemy poinformowani, co należy robić dalej. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Podczas instalowania aplikacji nasz telefon może zostać uruchomiony ponownie. W niektórych przypadkach o dostępnych aktualizacjach zostaniemy poinformowani za pośrednictwem powiadomienia.

Aktualizacja zabezpieczeń i aktualizacji systemowych Google Play

Pamiętać musimy, że najczęściej aktualizacje systemu instalowane są automatycznie, ale w każdej chwili możemy ręcznie sprawdzić, czy są one dostępne. W tym celu wybrać należy opcję “Ustawienia” i przejść do sekcji “Zabezpieczenia”, gdzie z kolei znaleźć możemy opcję “Sprawdzanie zabezpieczeń Google”. Aktualizacje zabezpieczeń sprawdzić możemy w sekcji “Sprawdzanie zabezpieczeń Google”, a w przypadku aktualizacji Google Play wybrać należy sekcję “Aktualizacja systemowa Google Play”. Następnie należy wykonywać jedynie polecenia wyświetlane na ekranie.

A może chcesz zadbać o siebie? Sprawdź oferty fryzjerów i kosmetyczek w swojej okolicy. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone