Jak unikać uzależnienia od gier online i innych form rozrywki cyfrowej?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 10.03.2023 - data edycji: 10.03.2023

Rozwój technologii przyniósł nam zupełnie nowe formy rozrywki cyfrowej, wśród których najpopularniejsze wydają się obecnie gry online. Pozwalają nam one mierzyć się z ludźmi z całego świata na setkach wirtualnych pól bitwy, torów, boisk czy aren. Nic więc dziwnego, że niemal każdy internauta przynajmniej raz próbował swoich sił w tego rodzaju rozrywce. Dla wielu jest to sposób na odreagowanie, oderwanie się od codziennych problemów, czy sprawdzenie swoich umiejętności na tle graczy z całego świata. Niestety gry prowadzić mogą także do uzależnienia, które może mieć ogromny wpływ na nasze codziennie życie. Jak uniknąć takiego zjawiska i co zrobić, aby gry nas nie uzależniły? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad i praktycznych wskazówek.

Dlaczego gry online uzależniają?

Większość graczy przyciąga przede wszystkim dostępność. Dziś spora część z nich jest bezpłatna i wystarczy je pobrać i zainstalować na komputerze czy smartfonie. Dzięki temu wygodny sposób na spędzanie czasu wolnego mamy niemal zawsze pod ręką. Emocje w społeczności graczy wzbudza też rywalizacja, a pojedynki z innymi sprawiają, że uczestnicy zabawy chcą być coraz lepsi i wygrywać. Nieustanne wyzwania i motywacyjny system kolejnych rozgrywek sprawia, że trudno się oderwać od wielu tytułów. Wiele osób przyciąga także społeczność, która umożliwia nawiązywanie kontaktów i sprawia, że gracze odczuwają silne poczucie przynależności. Zdarza się więc, że przedkładają relacje wirtualne nad te, które zawierają w rzeczywistości. Ważnym czynnikiem jest też dopamina (radość i ekscytacja), która wyzwala się w wyniku rozgrywki. Neuroprzekaźnik motywuje i składnia ku zachowaniom uzależniającym. Na szczęście można się ustrzec przed uzależnieniem od tego rodzaju rozrywki.

Ustal granice czasowe

Dobrym pomysłem na początek może okazać się ustalenie odgórnego limitu i granic czasowych. Najprościej rzecz ujmując, zdecyduj, ile czasu dziennie możesz poświęcić grom i innym formom wirtualnej rozrywki. Pamiętać należy, że takiego limitu należy się bezwzględnie trzymać, a urządzeń cyfrowych powinniśmy używać z umiarem. Nie każda wolna chwila powinna być okazją do uruchomienia wciągających gier. Nie warto też poświęcać snu i posiłków - taka postawa bardzo szybko przełoży się bowiem na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważną zasadą jest także trzymanie się z daleka od uzależniających form rozrywki, do których zaliczyć można hazard i gry, które schemat ten sprytnie wplatają w rozgrywkę i pięcie się po kolejnych poziomach. Takie produkcje zachęcają nas do wydawania realnych pieniędzy i sprawiają, że czujemy przymus poświęcania coraz większej ilości czasu na granie w dane tytuły.

Znajdź alternatywy dla gier wideo

Pomocne w unikaniu uzależnień od gier może okazać się znalezienie alternatyw na spędzanie wolnego czasu. Równie satysfakcjonujące, a przy tym mniej uzależniające, okazać się może czytanie książek (na przykład z uniwersum, które odwiedzamy wirtualnie lub są zbliżone tematycznie do naszych zainteresowań) czy uprawianie sportu. Z osobami, z którymi zazwyczaj gramy online, możemy spotkać się na przykład na prawdziwym boisku, gdzie wirtualną rywalizację przenieść można do życia realnego. W niektórych przypadkach zrezygnowanie z gier czy ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem i telewizorem jest bardzo trudne. Wówczas możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

Poszukaj wsparcia u specjalistów

Kiedy warto zacząć szukać pomocy? Pierwszym niepokojącym znakiem powinno być ograniczenie kontaktów i więzi międzyludzkich jedynie do społeczności wirtualnej i osób znanych nam tylko za pośrednictwem gier. Może się również okazać, że tracimy kontrolę nad naszym życiem, a przez wielogodzinną rozgrywkę zaniedbujemy nasze obowiązki. Wówczas w pierwszej kolejności należy porozmawiać z bliskimi lub przyjaciółmi, którzy pomogą nam lepiej zrozumieć sytuację, w której się znaleźliśmy. W następnej kolejności warto udać się na terapię leczenia uzależnień, podczas której wykwalifikowani specjaliści zdiagnozują nasz problem i pomogą wyjść z trudnej sytuacji. Pamiętajmy, że pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest zrozumienie tego, co się dzieje i dlaczego powinniśmy skorzystać z pomocy. Gier nie należy także demonizować. W odpowiednich ilościach i proporcjach czasowych mogą się bowiem okazać świetną receptą na nudę i chęć rywalizacji z innymi.

Chcesz stworzyć wymarzony ogród? Sprawdź ofertę chemii do roślin i szeroki wybór kamieni ozdobnych

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone