Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Sposoby na wydłużenie pracy telefonu

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 13.03.2023 - data edycji: 13.03.2023

Z telefonów komórkowych korzysta dziś niemal każdy. Nowoczesne smartfony znajdziemy w prawie każdej torebce czy kieszeni. Urządzenia są wygodnym sposobem na kontakt ze znajomymi, sprawdzenie aktualności w mediach społecznościowych czy nawet pracę i naukę. Częste korzystanie z urządzeń i ich potężne podzespoły sprawiają, że trudno dziś znaleźć smartfon, którego bateria rozładowuje się w czasie dłuższym niż dwa dni. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby wydłużenia czasu pracy takiej baterii, a kilka z nich znajdziecie poniżej.

Odinstaluj zbędne aplikacje i zaktualizuj oprogramowanie

Na początku warto zrobić porządek w aplikacjach i programach, które zainstalowane są w pamięci naszego telefonu. Odinstalować możemy na przykład wszystkie aplikacje, z których nie korzystamy (na przykład gry czy aplikacje użytkowe). Pomoże to zarówno w przyspieszeniu działania naszego telefonu, jak i przełożyć się może na wydłużenie czasu pracy na baterii. W przypadku aplikacji warto wyłączyć także automatyczną synchronizację, które pobierają informacje na bieżąco. Ręczne pobieranie danych na żądanie przełożyć się może na spore oszczędności energii naszej baterii. Równie istotne są regularne aktualizacje naszego urządzenia, które mają bezpośredni wpływ na jego wydajność i czas pracy, dzięki któremu poczujemy, że nasz telefon działa na baterii zdecydowanie dłużej.

Skorzystaj z dodatkowych ustawień

W większości współczesnych smartfonów wbudowana jest opcja oszczędzania energii, które pomagają nam w dodatkowym wydłużeniu pracy baterii. Pomocne może okazać się również skorzystanie z funkcji, o których na co dzień zapominamy. Dobrym przykładem może być zmniejszenie jasności ekranu (w telefonach z dużymi wyświetlaczami to właśnie on jest przyczyną dużego zużycia energii, a przyciemnienie ekranu sprawia, że bateria wyczerpuje się o wiele wolniej). Podobnie działa też czas podświetlania i wyświetlania klawiatury ekranowej, które także możemy skrócić. Większość urządzeń pozwala także na swobodne wyłączenie animacji przechodzenia przez pulpity i opcje telefonu, co także pozwoli zaoszczędzić energię naszego smartfonu.

Wyłącz nieużywane funkcje

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo czas pracy na baterii skracają funkcje, z których korzystamy dość rzadko. Warto więc wyłączyć między innymi Bluetooth, Wi-Fi, dane mobilne, NFC czy GPS, zwłaszcza gdy z nich nie korzystamy lub korzystamy okazjonalnie.
Sporo energii zużywają też wibracje, które także należy wyłączyć, kiedy ich nie używamy. Dobrym pomysłem może okazać się również wyłączenie dźwięków systemowych i powiadomień. Ograniczenie czy całkowite wyłączenie tych funkcji może sprawić, że nasz telefon będzie pracował na baterii znacznie dłużej. W przypadku krótkiego czasu pracy na baterii warto rozważyć także mocniejsze ładowarki, które naładują telefon w niecałą godzinę. Wiele osób powinno także rozważyć indukcyjne ładowarki podłączane na przykład do komputera, które świetnie sprawdzą się chociażby podczas pracy biurowej.

Chcesz zadbać o reklamę swojej firmy lub przedsiębiorstwa? Sprawdź oferty nadruków reklamowych i sklepów internetowych

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone