Jak wydłużyć pracę laptopa na baterii? Jak oszczędzać baterię w laptopie?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 13.03.2023 - data edycji: 13.03.2023

Dla wielu osób laptopy i przenośne komputery stały się wygodnymi narzędziami pracy, nauki czy rozrywki, z których korzystamy codziennie. Ich podstawowym atutem jest mobilność, dzięki której bez trudu zabierzemy taki sprzęt do biura czy na uczelnię. Ma to jednak także swoje minusy - laptopy bez ładowarki są w stanie pracować tylko przez ograniczony czas. Na szczęście istnieją triki i proste metody na jego maksymalne wydłużenie. Jak sprawić, aby nasz laptop pracował bez konieczności ładowania nawet kilkanaście godzin? Poniżej znaleźć możecie przydatne wskazówki i porady.

Zadbaj o odpowiednie ustawienia zasilania

Jednym z pierwszych i zarazem najprostszych kroków w walce o poprawienie długości pracy naszego laptopa bez zasilania jest zmiana ustawień systemu na energooszczędne. Warto zaznaczyć, że te opcje dostępne są zarówno w systemie Windows, jak i macOS, gdzie skorzystać możemy ze specjalnych profili z ustawieniami. Pozwalają nam one wybrać plan zasilania, który przełoży się na zmniejszenie zużycia energii i oszczędzanie dostępnego zasobu baterii. Warto pamiętać, że obniżenie wydajności naszego komputera za pomocą tych ustawień przełożyć się może na jego wolniejsze działanie. Ręcznie możemy także zminimalizować zużycie energii przez procesor, dysk twardy, wyświetlacz, urządzenia peryferyjne i inne komponenty.

Odłącz to, czego nie używasz

Każdy proces czy obsługa urządzenia zużywa cenne jednostki energii baterii naszego laptopa. Nic więc dziwnego, że długość jego pracy w oparciu o takie zasilanie przedłużyć może odłączenie zbędnych urządzeń (takich jak na przykład drukarka, klawiatura zewnętrzna) czy funkcji, z których aktualnie nie korzystamy (na przykład Bluetooth, Wi-Fi czy karta sieciowa). Warto także zadbać o ograniczenie przesyłu danych czy wyłączenie automatycznych aktualizacji. Dobrym pomysłem może okazać się również wygaszenie podświetlenia klawiatury czy włączenie dostępnego w niektórych laptopach specjalnego trybu oszczędzania energii.

Ograniczanie zużycia energii przez aplikacje

Na koniec warto wspomnieć o programach i aplikacjach, ponieważ to właśnie one bardzo często są przyczyną nadmiernego zużywania baterii przez nasz laptop. Warto więc ograniczyć korzystanie z obciążających programów, zwłaszcza gdy nie jest to w tej chwili konieczne. Kontrolować także należy liczbę aplikacji, które uruchomione są w tle. Aktualizacje, synchronizacje danych czy skrzynki mailowe mogą bowiem pobierać sporo energii na realizowanie swoich działań. Wszystkie powyższe porady najlepiej realizować jednocześnie, co z pewnością przełoży się na niższe zapotrzebowanie na energię naszego laptopa, a tym samym wydłuża jego działanie na zasilaniu bateryjnym. Pamiętajmy też jednak o konieczności ładowania laptopa, gdyż brak odpowiedniej ilości energii może zaskoczyć nas na przykład w środku dnia roboczego.

Masz swój własny ogród? Zadbaj o jego automatyczne nawadnianie

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone