Jak oczyścić przeglądarkę internetową z niepotrzebnych plików?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 13.03.2023 - data edycji: 13.03.2023

Każdy użytkownik internetu powinien być świadomy, że korzystanie z internetu pozostawia po sobie wiele śladów w przeglądarce internetowej. To z kolei (zwłaszcza po dłuższym okresie) przekłada się w sposób bezpośredni na jej wydajność i szybkość działania. Nic więc dziwnego, że kluczowe dla działania naszej przeglądarki internetowej jest jej regularne czyszczenie z niepotrzebnych plików, historii czy plików cookies. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na oczyszczenie programu i sprawienie, że będzie on działał jak dawniej.

Usuń niepotrzebne elementy i pliki

Pierwszym krokiem powinno być usunięcie historii przeglądania i zapisanych plików związanych z aktywnością w sieci. Większość przeglądarek zapisuje takie informacje, ale my mamy możliwość usunięcia ich bezpośrednio z poziomu aplikacji. Najczęściej opcję usunięcia historii znajdziemy w ustawieniach przeglądarki - w sekcji "Historia przeglądania" lub "Historia". Regularnie czyścić warto także pliki cookies, czyli niewielkie pliki służące do zapamiętywania preferencji użytkownika oraz innych informacji o tym, w jaki sposób korzysta on z danej witryny. Czyścić warto także pamięć podręczną, w której przeglądarka przechowuje często odwiedzane strony internetowe oraz inne informacje (na przykład multimedia w formie filmów czy obrazów). Wyczyścić ją możemy z poziomu przeglądarki, gdzie w ustawieniach znajdziemy poświęcone im sekcje "Pamięć podręczna" lub "Cache".

Wyłącz rozszerzenia i przejrzyj dodatki

Niewielu użytkowników przeglądarek internetowych zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele danych zbierają i zapisują dodatki i rozszerzenia do naszego programu. Mogą się one także przyczyniać do spowolnienia całej przeglądarki, a co za tym idzie, zmniejszają komfort naszego codziennego korzystania z sieci. Aby dowiedzieć się, z jakich dodatków i rozszerzeń aktualnie korzysta nasza przeglądarka, należy wejść w jej ustawienia i przejść do sekcji “Dodatki” lub “Rozszerzenia”. Z jego poziomu warto wyłączyć te, z których korzystamy najrzadziej lub wcale. Warto także prześwietlić je pod kątem szkodliwego działania na nasze urządzenie. Nie warto także korzystać z rozszerzeń, które są podejrzane lub nie do końca zdajemy sobie sprawę z ich funkcji.

Skorzystaj z dodatkowego oprogramowania

Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z zewnętrznego oprogramowania do czyszczenia przeglądarki, które za pomocą kilku kliknięć pozwala nam na dokonanie niezbędnych zmian. Dzięki takim aplikacjom bez trudu oczyścimy przeglądarkę internetową z niepotrzebnych plików. Duża część z takich narzędzi jest bezpłatna, a więc skorzystać z niej może tak naprawdę każdy (pliki instalacyjne pobrać można najczęściej ze strony producenta). Warto również pamiętać, że opcje oczyszczania systemu i przeglądarek posiadają również same systemy operacyjne, dzięki którym proces ten będzie jeszcze szybszy i bardziej intuicyjny. Na przykład w Windows 11 musimy przejść do sekcji ustawień, gdzie znajdziemy opcje poświęcone pamięci. Z ich poziomu możemy wybrać, jakiego rodzaju pliki chcemy usunąć z naszego dysku.

Szukasz rozrywki z nutą adrenaliny i rywalizacji? Sprawdź paintball i ASG.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone