Jak założyć profil zaufany? Poradnik krok po kroku

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 13.03.2023 - data edycji: 13.03.2023

Rozwój technologiczny sprawia, że coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić online. Ma to swoje odzwierciedlenie także w korzystaniu z e-usług rządowych, czego doskonałym przykładem jest profil zaufany. Jest to swego rodzaju elektroniczny dokument, który potwierdza naszą tożsamość w sieci. Założyć go i korzystać z niego może niemal każdy, a poniżej znaleźć można poradnik, który podpowie, jak założyć profil zaufany krok po kroku. Na początek warto jednak zadać sobie pytanie, jakie korzyści wynikają z posiadania profilu zaufanego.

Do czego służy profil zaufany?

Profil zaufany to przede wszystkim wygodny sposób na podpisywanie wniosków online czy załatwianie spraw urzędowych wprost sprzed swojego komputera. Dzięki niemu możemy na przykład zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta czy sprawdzić nasze rozliczenia podatkowe. Profil zaufany ułatwia także korzystanie z programów Karty Dużej Rodziny czy innych świadczeń rodzicielskich. Za jego pośrednictwem kierowcy mogą także sprawdzić aktualny bilans swoich punktów karnych czy informacji z Rejestru Dowodów Osobistych. Co więcej, usługa ta pozwala podpisywać dokumenty bez posiadania podpisu elektronicznego. Tak szeroka gama dostępnych funkcji sprawia, że zainteresowanie profilem zaufanym ciągle rośnie i coraz więcej osób chce z niego korzystać. Okazuje się, że także jego założenie nie powinno być szczególnie trudne, zwłaszcza że możemy skorzystać z jednej z kilku opcji.

Jak założyć profil zaufany?

Założenie profilu zaufanego jest możliwe pod adresem internetowym https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany, a proces rozpocząć należy od wybrania metody, za pomocą której chcemy skorzystać z usługi. Pierwszym sposobem jest potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą konta bankowego (obsługiwane są PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank lub konto zaufane Envelo). Wówczas wystarczy zalogować się do naszej bankowości internetowej i potwierdzić chęć założenia profilu zaufanego - nie jest to jednak jedyny sposób na jego uzyskanie. Drugim sposobem jest wykorzystanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (tak zwany e-dowód). W tym przypadku potrzebny jest także czytnik NFC, a po wybraniu tej opcji wystarczy podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Trzecim sposobem jest wykorzystanie wspomnianego wcześniej podpisu elektronicznego, a procedura polega na podpisaniu nim wniosku online. Swoją tożsamość możemy potwierdzić również, umawiając wcześniej rozmowę wideo z urzędnikiem, podczas której spełnione zostaną wszelkie formalności. W ostateczności możemy udać się do jednego ze stacjonarnych punktów potwierdzających, gdzie możemy potwierdzić naszą tożsamość i uzyskać dostęp do profilu zaufanego. Po dopełnieniu wszystkich formalności możemy cieszyć się pełnią funkcjonalności tej usługi.

Wyrabiasz nowe dokumenty i potrzebujesz zdjęć? Sprawdź oferty fotografów ze swojej okolicy. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone