Jak korzystać z VPN do ochrony prywatności online? Ukryj swoją tożsamość

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 10.03.2023 - data edycji: 10.03.2023

Codzienne korzystanie z internetu to zarówno ogromne możliwości, jak i spora odpowiedzialność. Niemal każdy internauta świadomy jest zagrożeń, które czyhać mogą na każdej witrynie czy pod każdym adresem URL. Coraz więcej osób jest świadomych także tego, że w internecie trudno być całkowicie anonimowym. Poziom naszej prywatności w sieci można jednak zwiększać na różne sposoby, a doskonałym przykładem jest tutaj VPN, z którego skorzystać może dziś każdy. Czym jest ta usługa i jak działa? Kiedy warto z niej skorzystać? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Czym jest VPN?

Rozważania na temat VPN warto rozpocząć od tego, czym właściwie jest taka usługa. VPN to skrót od angielskiej nazwy "Virtual Private Network" (Wirtualna Sieć Prywatna) i dziś traktowana jest jak narzędzie, które umożliwia stworzenie bezpiecznego połączenia internetowego i korzystanie z niego. Połączenie takie tworzone jest pomiędzy naszym urządzeniem (na przykład komputer lub smartfon) i innym punktem w internecie. Połączenie takie jest szyfrowane i zabezpieczone przed niepożądanym dostępem, a dodatkowo przynosi użytkownikowi sporo korzyści. Po pierwsze nasza prywatność w sieci jest wówczas zwiększona, a my utrudniamy reklamodawcom i firmom śledzącym naszą aktywność pozyskiwanie informacji na nasz temat. Ponadto VPN pozwala na ominięcie blokad związanych z lokalizacją (skorzystamy więc z ofert na przykład serwisów streamingowych, które nie są dostępne w Polsce). Dodatkowo uzyskać możemy atrakcyjniejsze ceny, które dostępne są w innych krajach i walutach, a nasza sieć zyska zabezpieczony ruch.

VPN wbudowane w przeglądarkę, na co zwrócić uwagę?

Z usługi VPN skorzystać możemy już z poziomu przeglądarki internetowej. Programy te oferują dziś zarówno wbudowany VPN (na przykład Opera), jak i wtyczki do przeglądarki (na przykład Google Chrome). Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia z usługą ograniczoną do samej przeglądarki (VPN nie będzie działał w przypadku innych aplikacji). Wtyczki do przeglądarek zazwyczaj nie szyfrują też ruchu w sposób skuteczny, a działają jak serwery proxy, zmieniając lokalizację naszego adresu IP. Rzadko możemy też liczyć (zwłaszcza w przypadku darmowych rozszerzeń) na pełną anonimowość, a nasze dane zbierane są często przez firmę wypuszczającą wtyczkę na rynek. Darmowe rozszerzenia wpływają także znacząco na prędkość internetu, a co za tym idzie, zmniejszają komfort korzystania z sieci. Borykają się one często również z problemem bardzo ograniczonej funkcjonalności. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba użytkowników wybiera programy VPN, które dostępne są w przystępnych cenowo abonamentach.

Jak wybrać dostawcę VPN?

Warto pamiętać, że bez aktywnego połączenia VPN dostawca naszego internetu ma dostęp do wszystkich informacji związanych z ruchem sieciowym. Widzi on więc między innymi połączenia z wybranymi adresami IP, długość sesji czy datę i godzinę połączenia z daną witryną. Wybór odpowiedniego dostawcy VPN jest więc kluczowym aspektem, który ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo w sieci. Uwagę zwrócić warto przede wszystkim na reputację dostawcy usługi i to, jaką opinią cieszy się on wśród użytkowników takich rozwiązań. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie polityki prywatności dostawcy usług i zabezpieczenia związane z ewentualnym wyciekiem danych. Sprawdź również lokalizację serwerów VPN (im więcej różnych lokalizacji, tym lepiej) oraz dostępność funkcji automatycznego wyłączania VPN. Warto też porównać ceny i sprawdzić aktualne promocje. Wiodącymi dostawcami takich usług na polskim rynku wydają się obecnie firmy ExpressVPN, CyberGhost, NordVPN czy Surfshark.

Konfiguracja VPN na komputerze i telefonie

Do prawidłowego działania VPN niezbędna jest odpowiednia konfiguracja, która dziś w wielu przypadkach odbywa się automatycznie, a my musimy jedynie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Warto jednak pamiętać, że VPN oferuje kilka protokołów, takich jak OpenVPN, L2TP/IPSec czy PPTP, a każdy z nich ma swoje wady i zalety (na przykład OpenVPN uważany jest za najbezpieczniejszy). Konieczne może okazać się również dostosowanie ustawień DNS, ale dziś dostawcy VPN w większości przypadków mają przygotowane własne konfiguracje. Na koniec warto pamiętać, że samo korzystanie z VPN nie uchroni nas przed wszystkimi zagrożeniami, a my sami powinniśmy świadomie korzystać z sieci i unikać podejrzanych stron czy adresów URL, które wzbudzają nasze wątpliwości.

Sprawdź również sklepy z komputerami i asortyment sklepów z oprogramowaniem

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone