Jak unikać uzależnienia od telefonu i innych urządzeń elektronicznych?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 09.03.2023 - data edycji: 09.03.2023

Internet i media społecznościowe są obecnie niemal wszechobecne, a prawie każdy z nas posiada smartfona, komputer czy tablet. Wszystkie te narzędzia powstały, aby ułatwić nam życie i pomóc w codziennej pracy czy nauce. Za ich pośrednictwem możemy też szybko skontaktować się z bliskimi czy rozerwać się przy filmach i grach. Urządzenia elektroniczne pochłaniają jednak coraz więcej naszego czasu, a zbyt duża ilość czasu spędzona przed ekranem może prowadzić do uzależnienia od komputerów i telefonów. Problem ten wydaje się szczególnie widoczny wśród osób młodych. Jak uniknąć uzależnienia od urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych porad w tej tematyce.

Zastosuj ograniczenia i cele korzystania z sieci

Podstawowym krokiem powinno być ustalenie granic czasowych korzystania z mediów społecznościowych. Zazwyczaj ustalić go możemy z poziomu aplikacji lub samego smartfonu. Warto pamiętać, że dziś większość aplikacji pozwala na monitorowanie czasu, który w niej spędzamy. Dobrym pomysłem na początek powinno być także ustalenie celów korzystania z sieci i wykluczenie bezmyślnego przeglądania internetu. Na przykład, jeśli musisz sprawdzić wiadomości w skrzynce mailowej, skoncentruj się tylko na tej czynności. Skorzystać możemy także z aplikacji zewnętrznych i rozszerzeń, które pozwalają na zablokowanie dostępu do konkretnych witryn (czasowo lub na stałe). Dzięki temu nie będziemy łapać się na mimowolnym przeglądaniu mediów społecznościowych czy serwisów informacyjnych. W przypadku smartfonów warto także rozważyć odinstalowanie aplikacji, które pochłaniają najwięcej naszego czasu.

Wyłącz powiadomienia z aplikacji i mediów społecznościowych

Chyba każdy użytkownik smartfona zna uczucie, w którym na ekranie jego urządzenia pojawiają się nowe powiadomienia. Aplikacje informują nas o urodzinach znajomych, nowych materiałach od ulubionego twórcy, wiadomościach w skrzynce odbiorczej czy promocjach w sklepach i restauracjach. Powiadomienia te zazwyczaj skonstruowane są w taki sposób, aby jak najskuteczniej przyciągać naszą uwagę i w rezultacie prowadzić do ciągłego korzystania z telefonu. Dezaktywacja takich notyfikacji może przełożyć się na wzrost naszej produktywności - pomoże zarówno w ograniczeniu czasu spędzanego na korzystaniu z telefonu, jak i bieżących zadaniach, które aktualnie realizujemy. Warto wyznaczyć sobie ograniczony w skali dnia czas, w którym sprawdzimy powiadomienia, odpowiemy na wiadomości czy złożymy internetowe życzenia. Wówczas będziemy mieć większą kontrolę nad tym, do czego używamy naszego urządzenia mobilnego czy komputera. Prawdziwą zmorą mogą okazać się też wciągające media społecznościowe, które zachęcają nas do obejrzenia jeszcze jednego filmu czy zdjęcia - trzeba pamiętać, że każdy taki materiał to cenne sekundy naszego czasu.

Nie korzystaj z telefonu przed snem i po obudzeniu

Wiele osób popełnia ten błąd i już po otworzeniu oczu sięga po smartfon. Interesują nas zazwyczaj media społecznościowe, wiadomości i aktualizacje statusów znajomych. Jest to jednak błąd, a my już od wczesnego poranka możemy czuć się przebodźcowani. Warto więc dać sobie czas na obudzenie się, poranną toaletę czy zjedzenie śniadania. Równie ważne jest niekorzystanie z telefonu tuż przed snem - rozbudza to nas i sprawia, że organizm przechodzi w tryb koncentracji i czuwania, a to przełożyć się może na problemy z zaśnięciem i jakość samego snu. Korzystanie z telefonu rano i wieczorem może zakłócać nasz naturalny rytm dnia, a emitowane przez urządzenie niebieskie światło może być szkodliwe w nadmiarze. Odstawienie telefonu rano i wieczorem przełoży się natomiast na krótszy czas poświęcany smartfonowi w skali dnia czy tygodnia.

Znajdź alternatywy i pamiętaj o najbliższych

Ostatni sposób na ograniczenie czasu spędzanego w wirtualnym świecie jest dość banalny, ale przy tym niezwykle ważny. Są nim alternatywy dla korzystania z komputera, smartfona czy funkcji internetu. Dobrym pomysłem mogą okazać się książki, sport, spacery czy inne formy wypoczynku. Warto dać sobie szansę na odnalezienie nowej pasji, która może wypełnić nasz wolny czas. Pamiętać należy także o relacjach interpersonalnych. Urządzenia mobilne i kontakt na odległość nigdy nie powinny na dłuższą metę zastępować bezpośrednich interakcji z ludźmi. W codziennym bardzo dynamicznym świecie warto pamiętać, co naprawdę jest ważne. Higiena życia osobistego przełoży się także na skrócenie czasu poświęcanego urządzeniom elektronicznym czy mediom społecznościowym. Warto także zwracać uwagę najmłodszym, którzy mają największą tendencję do spędzania zbyt dużych ilości czasu przed ekranami. Warto zaszczepić w nich świadomość, że realny świat jest o wiele ciekawszy od tego wirtualnego.

Szukasz idealnego miejsca dla swojego dziecka? Sprawdź oferty szkół prywatnych i przedszkoli integracyjnych

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone