Najczęściej popełniane błędy bezpieczeństwa online i jak ich uniknąć

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 09.03.2023 - data edycji: 09.03.2023

Dziś niemal niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie bez internetu. Za pośrednictwem sieci kontaktujemy się ze znajomymi, prowadzimy profile w mediach społecznościowych, uczymy się, pracujemy, gramy online czy oglądamy ulubione filmy i seriale. Ogromne możliwości sieci to jednak także spore wyzwania dla bezpieczeństwa naszego i naszych danych. Zdarza nam się, nawet nieświadomie, sporo ryzykować, a na szali często są nasze pieniądze, utrata prywatności czy dostęp do usług. Jakie błędy w ochronie naszego bezpieczeństwa popełniamy najczęściej? Poniżej znajdziecie kilka przykładów. Jeśli któryś z nich brzmi znajomo, to istnieją pewne powody do niepokoju. Co najczęściej robimy źle i jak możemy poprawić nasze bezpieczeństwo w internecie?

Korzystanie z komputerów publicznych

Zacznijmy od zjawiska, które dziś nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilkanaście lat temu, gdy rekordy popularności święciły kafejki internetowych. Nadal jednak zdarza się nam korzystać z komputerów w bibliotekach czy punktach ksero. Każdy użytkownik powinien być świadomy, że naraża się wówczas na pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Skradzione mogą zostać na przykład nasze dane, zwłaszcza gdy wpisujemy hasła i loginy w przeglądarce, a komputer zapamięta ciąg wpisywanych przez nas znaków. Takie komputery to także często nosiciele złośliwego oprogramowania, a robaka złapać można nawet przez podpięcie własnego pendrive’a do portu USB zainfekowanego urządzenia. Przed skorzystaniem z takiego komputera warto więc upewnić się, że jego oprogramowanie i zabezpieczenia są aktualne.

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi

Równie niebezpieczne mogą okazać się otwarte sieci Wi-Fi, z których korzystać możemy na przykład w miejscach publicznych. Z takimi hotspotami warto łączyć się jedynie w skrajnych przypadkach, mogą one bowiem narazić nasze urządzenia na ataki hakerskie, próby włamań czy kradzież danych. Z całą pewnością nie warto więc używać ich do logowania się do bankowości internetowej czy na media społecznościowe. Chwila naszej nieuwagi może nas sporo kosztować, a niektórych konsekwencji nie da się przewidzieć. Każdorazowo należy więc korzystać ze sprawdzonych źródeł Wi-Fi i połączeń bezprzewodowych.

Słabe hasła i zabezpieczenia kont i profili

Jednym z grzechów głównych internautów są słabe zabezpieczenia profili i kont, które służą nam na co dzień. Często zdarza się, że kodami dostępu są imiona, daty urodzenia czy adresy. Nic więc dziwnego, że w sieci znajdziemy sporo poradników dotyczących zasad tworzenia silnych haseł. Jak powinno wyglądać takie zabezpieczenie? Pokrótce warto nadmienić, że silne hasło powinno zawierać przynajmniej kilkanaście znaków i składać się z różnych znaków (dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych). Dodać należy, że dziś nie musimy zapamiętywać haseł, a ich bezpieczne przechowywanie możemy powierzyć menadżerom haseł. W wielu przypadkach skorzystać możemy także z dodatkowych zabezpieczeń, wśród których najpopularniejsza jest weryfikacja dwuskładnikowa, z której z pewnością warto skorzystać.

Podejrzane linki i niezabezpieczone strony internetowe

Prawdziwą plagą w sieci są niezabezpieczone strony internetowe, które starają się przyciągnąć internautów kontrowersyjnymi treściami lub darmowymi materiałami (na przykład filmami lub muzyką). W większości przypadków są to miejsca, w których natkniemy się jedynie na setki reklam, a w najgorszym przypadku na wirusy komputerowe i inne złośliwe oprogramowanie. Podobnie jest w przypadku wiadomości (mailowych lub otrzymywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych) z linkami i adresami URL. Często starają się one zachęcić do odwiedzenia witryny (informując na przykład o rzekomym długu, który opłacić można pod wskazanym adresem). We wszystkich powyższych przypadkach pamiętać należy o bezwzględnym unikaniu podawania swoich danych osobowych, loginów i haseł. Przed kliknięciem w taki link upewnić się należy, że pochodzi on z zaufanego źródła i jest całkowicie bezpieczny. W przeciwnym wypadku należy taką wiadomość po prostu zignorować.

Dbasz o bezpieczeństwo? Twórz kopie zapasowe danych

Mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wszystkimi atakami hakerskimi, podejrzanymi stronami internetowymi czy awariami sprzętu, które prowadzić mogą do utraty ważnych danych. Właśnie dlatego tworzenie zapasowych kopii systemu jest tak ważne, a w przypadku systemu operacyjnego możemy nawet stworzyć punkt dostępu, do którego wrócimy, jeśli wprowadzone zmiany okażą się szkodliwe lub niechciane. Możemy też zrobić backup naszych zdjęć, plików, dokumentów czy projektów, a obecnie możliwości technologiczne są tak duże, że przechowywać je możemy swobodnie na przykład w chmurze. W przypadku szczególnie ważnych danych warto zaopatrzyć się także w dysk zewnętrzny, na którym zapisać można niemal wszystko. Pamiętać należy również, że wskazane metody to nie wszystkie sposoby na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci, a wśród najczęściej popełnianych błędów wyróżnić można także używanie tego samego hasła do wielu witryn czy korzystanie z sieci bez programu antywirusowego. Nawet najbardziej wszechstronna aplikacja czy program nie zastąpi jednak naszej uważności i zdrowego rozsądku, o których pamiętać należy podczas korzystania z sieci.

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty doskonalenia zawodowego i agencji pracy

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone