Książka telefoniczna online - gdzie szukać numerów w sieci?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 25.11.2021 - data edycji: 30.01.2024

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telefonów komórkowych i rozmów na odległość. Rozwój technologii pozwolił nam na bardzo dużo - tak ogromna powszechność smarfonów i internetu to zarówno ogromne możliwości, jak i zupełnie nowe zagrożenia, z którymi radzić muszą sobie użytkownicy nowoczesnych urządzeń. Potencjalny atak może zacząć się niewinnie - na przykład od zwykłego połączenia telefonicznego. Czy można więc sprawdzić, kto do nas dzwoni?

 

Numery telefonów w internecie - gdzie ich szukać?

Internet jest obecnie największą i najczęściej wykorzystywaną bazą danych w historii ludzkości. Nic więc dziwnego, że używamy jej także do wyszukwainia konkretnych osób czy ich numerów telefonów. Pomocna w tym przypadku może okazać się już wyszukiwarka, która podpowie nam, pod jakim numerem możemy skontaktować się na przykład z konkretną firmą lub jej przedstawicielem. W sieci znajdziemy także liczne bazy danych i swego rodzaju książki telefoniczne, które jeszcze kilkanaście lat temu kojarzone były z ogromnymi tomiskami - te z kolei mogliśmy znaleźć w niemal każdym domu czy mieszkaniu. Teraz wszystko jest w internecie i doskonale zdają sobie z tego sprawę użytkownicy z całego świata - świadczyć o tym może chociażby popularność fraz takich jak "książka telefoniczna online", "phone tracker" czy "kto dzwonił" w anglojęzycznej częsci sieci. Okazuje się także, że za pośrednictwem internetu możemy także sprawdzić, kto do nas dzwonił. Jak to działa?

Jak sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Odpowiedź na to pytanie mogą przynieść przede wszystkim serwisy, które są swego rodzaju bazami danych. Najczęściej tworzone są one przez samych użytkowników, którzy dzielą się z innymi użytkownikami sieci swoimi spotrzeżeniami, opiniami czy komentarzami. Dzięki nim dowiemy się, czy dany numer określony jest jako potencajlnie przydatny lub bezpieczny. Może się również okazać, że użytkownicy wksażą go jako zagrożenie - na przykład oszustwem, naciągniem czy podszywaniem się pod przedstawiciel banków. Wówczas możemy taki numer zablokować i mieć pewność, że nie będzie się on z nami kontaktował. Waro pamiętać, że sporo tego rodzaju serwisów nie działa za darmo i zobligowani zostaniemy do uiszczenia opłąty (subskrypcyjnej lub jednoorazowej). Warto przed skorzystaniem z ich usług zapoznać sie z cennikiem czy regulaminem ich działania. 

Jak sprawdzić, jaka firma do nas dzwoni?

Bardzo często zdarza się, że próbę kontaktu z nami podejmuje firma lub usługodawca, z którym aktualnie związani jesteśmy umową. Nieznany numer łatwo wówczas zweryfikować w sieci, a jego wstukanie w wyszukiwarce podpowie nam, czy jest on związany z osobą lub przedsiębiorstwem, która wcześniej udostępniła go w sieci. Chętnie swoimi numerami w internecie dzielą się między innymi firmy budowlane, pomoc drogowa czy usługi sprzątające. W pozostałych przypadkach skorzystać możemy z baz danych, gdzie gromadzone są informacje i opinie na temat tysięcy numerów z całej Polski. Dzięki takim serwisom dowiemy się na przykład, które identyfikatory mogą być potencjalnie niebezpieczne, a które mogą okazać się przydatne. Sami także możemy podzielić się takimi opiniami w sieci. Warto pamiętać, że w dużej części przypadków dostęp do takiej bazy danych jest płatny.

Książka telefoniczna Orange, Play, T-Mobile i Plus

W sieci bardzo często szukamy książek telefonicznych konkretnych sieci. Warto jednak zaznaczyć, że znalezienie numeru do osoby prywatnej w sieciach takich jak Orange, Play, T-Mobile czy Plus nie zawsze jest łatwe (a czasem jest wręcz niemożliwe). Wyjątkiem może być Ogólnokrajowy Spis Abonentów, który wydawany jest przez Orange (wydawany na podstawie art. 169 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.). Znajdziemy w nich numery abonentów, nazwiska i imiona abonentów oraz nazwy miejscowości i ulice określające. Okazuje się też, że pomocne mogą okazać się już same numery kierunkowe, które pomogą w sprawdzeniu, kto do nas dzwoni.

Jak sprawdzić, skąd do nas dzwoniono?

Numery kierunkowe pozwalają na określenie, skąd dzwoni dana osoba (zarówno w przypadku państwa, jak i miasta, z którego pochodzi połączenie). W Polsce najwięcej numerów powiązanych jest z Warszawą (kierunkowy 22), Poznaniem (kierunkowy 61) czy Krakowem (kierunkowy 12). Pozwala to na szybkie sprawdzenie, kto ewentualnie z danego miejsca może się z nami kontaktować. To z kolei jest niezwykle pomocne podczas określania prawdopodobnego nadawcy połączenia. Na koniec wspomnieć warto o aplikacjach, które jeszcze przed odebraniem połączenia informują nas, czy dany numer jest bezpieczny. Dzięki nim możemy ustrzec się wielu nieprzyjemności.

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone