Sztuczna inteligencja. Co to jest? Plusy i minusy

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 24.04.2024 - data edycji: 24.04.2024

Sztuczna inteligencja na przełomie ostatnich lat przeżyła ogromny rozwój, chociaż prace nad nią trwają od wielu lat. Najpopularniejszą odsłoną sztucznej inteligencji, z której coraz chętniej korzystają przedsiębiorcy jest ChatGPT. Przewiduje się, że do 2027 roku wartość rynku sztucznej inteligencji urośnie do ponad 400 miliardów rocznie. Chociaż może być niesamowitym wsparcie w organizacjach, jest również niebezpieczna ze względu na to, że chętnie korzystają z niej, chociażby, hakerzy. Czym dokładnie jest AI, w czym może pomóc, a także jakie zagrożenia z niej wynikają? 

Czym jest sztuczna inteligencja? 

 
Sztuczna inteligencja (SI albo AI, czyli z ang. Artificial Intelligence) to zdolność maszyn do wykonywania tego, co normalnie robią ludzie – nabywa takie umiejętności jak rozumowanie, uczenie się, planowanie czy kreatywność. Sztuczna inteligencja ma być, docelowo, ułatwieniem dla wielu ludzi na równie dużej ilości obszarów. Komputer ma mieć umiejętność rozwiązywania problemów, zmierzając do określonego celu. Zbiera dane, przetwarza je oraz reaguje. Systemy SI mają tak dostosowywać swoje zachowanie, aby wykorzystywać przy tym wcześniejsze swoje działania i zachowanie do danych problemów, odtwarzając je i ulepszając. Na tym polega uczenie się sztucznej inteligencji. Jest to dla nas rozwiązanie bardzo ważne. Dlaczego? 
 

Plusy sztucznej inteligencji 

 
AI, chociaż nadal dopiero raczkuje, to już teraz ma istotny wpływ na biznes i przedsiębiorstwa. W czasie rzeczywistym jest w stanie analizować wiele danych, wykorzystując je do:
 
1. Weryfikacji niebezpieczeństw 
2. Weryfikacji tożsamości
3. Pisania kodów 
4. Tworzenia marketingowych treści 
5. Identyfikacji podejrzanych czynności 
6. Pisania różnego rodzaju prac 
7. Weryfikacji danych 
 
A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. AI może również być wykorzystane w cyberbezpieczeństwie, gdzie może okazać się nieoceniona. 
 

AI w cyberbezpieczeństwie 

 
Sztuczna inteligencja może być idealnym kompanem do podwyższenia bezpieczeństwa w sieci. Jej szybkie działanie i umiejętności mogą wspomóc m.in. 
 
1. Analitykę cybernetyczną – mowa tutaj o analizowaniu i sprawdzaniu dużych ilości danych, których przerobienie przez człowieka mogłoby być bardzo trudnym, długim i żmudnym procesem. Sztuczna inteligencja jest z kolei w stanie zrobić to bardzo szybko. Pozwala to m.in. na powstrzymanie rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania lub niebezpiecznych plików i wirusów
2. Tworzenia oprogramowania – skoro AI może pisać kody, to może też bez problemu wspomóc tworzenie oprogramowania. Dostarcza, w czasie rzeczywistym, informacje zwrotne o kodzie, poprawiając w ten sposób jakość programów i aplikacji 
3. Wykrywanie niepożądanych danych – dobrze nauczona sztuczna inteligencja może pomóc wykrywać logowania z nieznanych adresów IP, pokazywać nietypowe wizyty w witrynie etc. AI jest w stanie w pełni monitorować ruch sieciowy i rozpoznawać wszelkie zagrożenia cybernetyczne. 
 

Minusy sztucznej inteligencji – zagrożenia 

 
AI to nie tylko wsparcie dla cyberbezpieczeństwa. To również bardzo niebezpieczne narzędzie, które może zostać wykorzystane w niekoniecznie dobrych celach. Umiejętności sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane również w drugą stronę, czyli do stworzenia nowych umiejętności cyberataków. Sztuczna inteligencja, która zbiera ludzkie zachowania, ich przyzwyczajenia, umiejętności może być ogromnym zagrożeniem. Szczególnie kiedy ktoś zacznie ją wykorzystywać do podszywania się pod ludzi. 
 

Bezpieczeństwo w Internecie a sztuczna inteligencja – jak można ją wykorzystać? 

 
Przede wszystkim, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do bronienia użytkowników przed takimi działaniami w Internecie jak: 
 
1. Phishing – czyli zatrzyma najczęściej występujące metody cyberataków. Zaawansowane algorytmy AI mogą analizować treści wiadomości, sprawdzać podejrzane linki, ostrzegać użytkowników przed nietypowymi wzorcami zachowań. 
2. Ataki DDoS – to również możliwe jest przy wykorzystaniu zaawansowanych umiejętności sztucznej inteligencji. A czym są ataki DDoS? Jest to „atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcia wszelkich wolnych zasobów, przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów”, podążając za definicją z Wikipedii. 
3. Zwalczanie dezinformacji – umiejętność odróżniania fałszywych wiadomości i szeregu dezinformacji, aby je obalać. W ten sposób podsuwa wiarygodne źródła do weryfikacji. 

Gdzie jeszcze można wykorzystać sztuczną inteligencję? 

 
Sztuczna inteligencja może pomóc również w wielu innych dziedzinach, takich jak: 
 
1. Zakupy oraz reklamy w sieci 
2. Asystencja cyfrowa 
3. Inteligentne budynki 
4. Wyszukiwarki 
5. Samochody 
6. Opieka zdrowotna 
7. Transport 
8. Żywność oraz rolnictwo 
 
Jej możliwości są niemalże nieograniczone. Plusem jest to, że coraz więcej osób jest przekonanych do tego, aby korzystać ze sztucznej inteligencji. Według badań około 61% Europejczyków jest przychylnie nastawionych do sztucznej inteligencji i robotów. Nadal jednak prawie 90% osób mówi o tym, że musi być używana rozsądnie i ostrożnie. I faktycznie – jest w tym logika i sens. Tak samo, jak sztuczna inteligencja może być pomocna, może być równie groźna w nieodpowiednich rękach. 

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone