Jak zgłaszać podejrzane wiadomości? Informacje o CERT

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 03.04.2024 - data edycji: 03.04.2024

Niebezpieczne wiadomości SMS to nagminna praktyka, którą wykorzystują hakerzy oraz cyberprzestępcy. Rzekome konieczności wpłacenia dodatkowych środków, aby nasza paczka mogła być do nas wysłana. Wstrzymane płatności, SMS-y z linkami do rzekomego uregulowania rachunku i tak dalej, i tak dalej. Rodzajów takich SMS-ów jest bardzo dużo i wszystkie mają na celu wyłudzenie danych, zawirusowanie telefonu, pozyskanie środków finansowych. Wszystkie takie rzeczy powinniśmy zgłaszać do odpowiednich organów. Można to zrobić za pomocą CERT-u. A czym dokładnie jest CERT? Jak działa? I w jaki sposób zgłaszać wszystkie incydenty? 

Czym jest CERT?

 
CERT Polska to pierwszy, powstały w Polsce, zespół, który ma reagować na wszelkie niebezpiecznie incydenty, zarówno w strefie wiadomości SMS, jak i mailowej. CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Insytutu Badawczego. Od samego początku ich ideą jest dbanie o bezpieczeństwo użytkowników sieci, a także współpraca z podobnymi jednostkami na całym świecie. CSIRT NASK zajmuje się: 
 
1. Monitorowaniem zagrożeń cyberbezpieczeństwa 
2. Reagowaniem na zgłoszone incydenty 
3. Monitorowaniem wskaźników dotyczących cyberbezpieczeństwa 
4. Rozwijaniem narzędzi, które mają wspomagać pracę 
5. Prowadzeniem zaawansowanych analiz dotyczących z zakresu budowania świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci
6. Współpracowaniem z sektorowymi zespołami cyberbezpieczeństwa w zakresie koordynowania obsługi incydentów poważnych
7. Koordynowaniem obsługi incydentów, które zgłaszane są np. przez jednostki sektora finansów publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, osób fizycznych itp.
 
A to zaledwie kilka punktów z wielu rodzajów działań CERT-u. 
 

Co można zgłosić do CERT? 

 
Do CSIRT NASK można zgłosić kilka rodzajów naruszeń w sieci. Są to między innymi naruszenia, do których doszło SMS-owo oraz mailowo, ale również wtedy, kiedy podejrzewamy, że trafiliśmy na domenę internetową, która służy do wyłudzeń danych oraz środków finansowych. Oznacza to, że każdy SMS z próbą wyłudzenia naszych danych np. poprzez kliknięcie linku czy strona, której cały wygląd i tłumaczenie są wątpliwe – powinny zostać zgłoszone. Wszystko można robić poprzez uzupełnienie odpowiednich formularzy na bezpośredniej stronie cert.pl, ale również poprzez specjalny numer: 8080. 
 

Jak zgłosić incydent do CERT?

 
Jak wspomnieliśmy wcześniej – można zgłosić podejrzenie o niebezpiecznej stronie, mailu czy SMS-ie za pomocą specjalnych formularzy na stronie cert.pl. Jeśli jednak chodzi o wiadomości SMS – jest również prostszy sposób. Wystarczy wykorzystać do tego numer 8080 i opcję „przekaż”. Wtedy od razu nasza wiadomość, którą otrzymaliśmy, trafi do odpowiednich osób, które zajmą się incydentem. Poleca się to robić za każdym razem, kiedy dostaniemy podejrzaną wiadomość. 
Jeśli chodzi zaś o zgłoszenie poprzez formularz, przez podmioty publiczne – powinniśmy wypełnić formularz na stronie, a następnie wygenerowane pismo podpisać za pomocą elektronicznego podpisu. Pismo powinno być wysłane na skrzynkę ePUAP (cała instrukcja dostępna jest na stronie incydent.cert.pl). Podejrzane maile można z kolei wysyłać bezpośrednio na adres mailowy cert@cert.pl albo korzystając z formularza na stronie incydent.cert.pl. 

Czemu zgłaszanie incydentów ma znaczenie? 

 
Zgłaszanie wszelkich podejrzanych incydentów z sieci ma znacznie w walce z cyberbezpieczeństwem. W ten sposób możemy budować świadomość. Na takich właśnie zgłoszeniach eksperci budują ostrzeżenia, które trafiają potem do sieci, aby więcej osób miało świadomość, jakiego rodzaju oszustwa są tymi, których powinniśmy się wystrzegać. W wielkim skrócie zgłaszanie incydentów ma znaczenie z tych powodów: 
 
1. Dbamy o bezpieczeństwo – nie tylko swoje, ale również innych 
2. Pomagamy w tworzeniu komunikatów o cyberbezpieczeństwie 
3. Pozwalamy na reakcje w sprawach niebezpieczeństw w sieci 
4. Umożliwiamy tworzenie ostrzeżeń innych o działaniach przestępców 
 
Warto pamiętać o istnieniu takiej strony, numeru i formularza – może się nam przydać (oby jednak nigdy nie było konieczności z nich korzystać). Dzięki naszej reakcji możemy pomóc stworzyć komunikaty, które trafią do tych, którzy nie wiedzą wiele o cyberbezpieczeństwie. To niezwykle ważne. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone