Best practice w Internecie. Jak zachować się w sieci?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 28.03.2024 - data edycji: 28.03.2024

Kiedyś próby kradzieży danych osobowych i pieniędzy z kont były… sporadyczne. Teraz zdarzają się co chwile. Przestępcy mają swoje sposoby na to, żeby wzbudzić nasze zaufanie, a później pozbawić nas ważnych dla nas informacji. Jak przed wszystkim, można się jednak bronić. Istnieje szereg zasad bezpieczeństwa, do których powinniśmy się zastosować, jeśli chcemy, aby nie spotkało nas nic takiego. Co do nich zaliczamy?

Mniej danych

Czasami mniej znaczy lepiej. I dokładnie tak jest w przypadku udostępnianych danych. Im mniej podajemy ich w sieci, tym lepiej dla nas. Każda informacja dla cyberprzestępców jest na wagę złota i każdą mogą w sprytny sposób wykorzystać, aby np. wyłudzić nasze środki. Dlatego im mniej danych podajemy w Internecie, tym mniejsze jest ryzyko, że padniemy ofiarą kradzieży danych, tożsamości albo że staniemy się źródłem cyberstalkingu. 

Weryfikacja dwuetapowa 

Bardzo ważne jest zastosowanie weryfikacji dwuetapowej, która jest dostępna w wielu mniejszych i większych serwisach. Korzystają z tego m.in. Facebook oraz Google. Gdyby ktoś chciał się włamać na nasze konto, to potrzebne będzie nie tylko wpisanie hasła, ale również np. przepisanie kodu z wiadomości SMS-owej, którą wyślą na numer przypisany do konta. Tego nie da się w taki prosty sposób ukraść. Można również zdecydować się na stosowanie tzw. klucza U2F. 

Unikanie stron bez certyfikatu SSL

Jednym z ważniejszych punktów, jest unikanie stron, które nie mają certyfikatu SSL. Co to oznacza? Że nie jest ona bezpieczna. Oczywiście certyfikat też nie może dać 100% gwarancji, ale z całą pewnością jest dobrym punktem wyjścia. Warto sprawdzać więc, co kryje się za kłódką przy adresie URL, aby mieć całkowitą pewność. 

Używanie silnych haseł 

Używanie silnych haseł to jedno – powinno być długie, skomplikowane i każdorazowo powinniśmy ustawiać inne hasło w zależności od portalu, na którym się logujemy. Używanie wszędzie tych samych haseł, w dodatku potencjalnie słabych i prostych do złamania, to prosta droga do tego, żeby ktoś włamał się nam na konto. Jeśli nie możecie zapamiętać haseł do różnych portali – możecie skorzystać z menadżera haseł. 

Kasuj nieużywane konta 

Jeśli nie używacie jakiegoś konta, w którym podawaliście jakieś swoje dane – powinniście pomyśleć o tym, żeby je skasować. To również jest zapobieganie potencjalnemu wyciekowi danych. Chociaż to trochę pracy i polegania na swojej pamięci (no bo w końcu przez wiele lat gromadziliśmy konta na różnych portalach) to naprawdę warto się za to zabrać i może potraktować to jak… gruntowne porządki? 

Nie klikaj w żadne linki, nie odbieraj nieznanych numerów 

Nigdy nie wiadomo, co kryje się pod nieznanym linkiem i nie wiemy, kto do nas dzwoni i jakie ma intencje. Dlatego dobrze korzystać z wyszukiwarek internetowych, przeznaczonym do sprawdzania numerów. Wystarczy wpisać je w określone pole, a potem przeszukać bazę, aby zobaczyć opinię innych osób, które miały styczność z danym numerem. Nie ryzykujcie, jeśli nie macie pewności, czy nie będzie to miało dla was przykrych konsekwencji. 

Używaj antywirusa 

Kiedyś antywirus był na każdym komputerze, ale teraz wiele osób kompletnie ignoruje posiadanie tego programu. A on naprawdę ostrzega przed złośliwymi plikami czy oprogramowaniem. Czasami najprostsze programy spełniają swoją funkcję, ale jeśli chcielibyście jakieś dodatkowe opcje – warto przejrzeć, co ma do zaoferowania ten rynek. 

Unikaj publicznych sieci WiFi

Łatwo przez publiczną sieć WiFi dostać się do telefonów osób, które z niej korzystają. Dlatego, w miarę możliwości, warto jednak unikać łączenia się do takiego rodzaju sieci internetowych. 

Ustawienia prywatności 

W miarę możliwości – zadbajcie o to, aby zablokować jak najwięcej swoich danych w Internecie. Dzięki temu będzie znacznie ciężej znaleźć te dane, które można wykorzystać przeciwko nam. Całkowicie prywatne konta, ograniczony dostęp do pewnych danych z naszego telefonu w aplikacji – to zdroworozsądkowe podejście do tematu bezpieczeństwa. 

Chociaż punktów jest dużo, to tak naprawdę warto się do nich zastosować, aby chronić to, co powinno być dla nas najcenniejsze – nasze dane. Jeśli jednak padliście już ofiarą oszustwa internetowego, nie bójcie się tego nagłaśniać i zgłaszać dalej. Dla dobra swojego, ale również innych. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone