Jak ochronić się przed wyłudzeniem danych w Internecie? 

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 21.03.2024 - data edycji: 21.03.2024

Internet to nie zawsze miejsce przyjazne. Chociaż bez wątpienia ma wiele plusów, to ma również całkiem sporo minusów. Według badań – ponad 70% Polaków nie wie, gdzie zgłosić się, w przypadku naruszania ochrony danych. Ponadto jest mnóstwo niebezpiecznych zjawisk, które kończą się kradzieżą danych osobowych. W jaki sposób ochronić się przed kradzieżą tożsamości w Internecie oraz ustrzec się przed nielegalnym zbieraniem danych osobowych? 

Co robimy w Internecie? 

 
Bardzo często podczas surfowania w Internecie nie zdajemy sobie sprawy, że czasami jeden błąd może nas sporo kosztować. Codziennie robimy zakupy online, bierzemy udziały w konkursach, zakładamy konta w różnych witrynach, wysyłamy swoje CV na różne oferty pracy, ale… nikt wtedy szczególnie nie myśli o swoim bezpieczeństwie. A to bardzo ważny aspekt, który jednak czasami powinien „zaprzątać” nam głowę. Konsekwencje niedbania o swoje dane może być naprawdę bardzo opłakana w skutkach. 
 

Jak działają cyberprzestępcy? 

 
Cyberprzestępcy wykorzystują to, że coraz więcej korzystamy z Internetu i częściej zostawiamy tam swój ślad. Dlatego doszli do perfekcji, jeśli chodzi o wyłudzanie naszych danych. Jedno ze zjawisk, które stało się bardzo „popularne”, chociaż w niezbyt dobrym tego słowa znaczeniu, jest phishing. To dla nich najlepszy sposób na pozyskanie naszych danych wrażliwych. Ale jest więcej zjawisk, które mogą wpłynąć na wyciek danych:
 
1. Sharenting – nadmierne upublicznianie danych i wizerunków dzieci. Publikujący często zdradzają znacznie więcej niż im się wydaje 
2. Aplikacje – i zbyt wiele udostępnianych przy tym danych np. podanie pełnego dostępu do swoich zdjęć 
3. Gry online – wiele osób udostępnia tam swoje dane (szczególnie dzieci), nie licząc się z konsekwencjami 
4. Pobieranie plików z nieznanych źródeł 
5. Zakupy na niesprawdzonych stronach internetowych 
 

Na jakie dane musimy uważać? 

 
Nie wszyscy wiedzą, jakie dane powinniśmy szczególnie chronić. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przede wszystkim dane z karty i numer PESEL. Ale na co jeszcze powinniśmy uważać? 
 
1. Swój numer telefonu 
2. Loginy oraz hasła 
3. PIN-y do kart 
4. Swoje dane osobowe (nie warto wysyłać ich komunikatorami lub mailem)
5. Kody BLIK 

Jak ochronić się przed wyłudzeniem danych w Internecie? 

 
Jest kilka bardzo ważnych punktów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aby chronić się przed wyciekiem naszych danych osobowych i informacji wrażliwych. Jak powinniśmy zachowywać się w Internecie? 
 
1. Weryfikacja czy wiadomości, które dostaliśmy, są z bezpiecznego źródła – nie klikajmy w żadne podejrzane linki, co do których nie mamy pewności, że pochodzą z zaufanego miejsca
2. Korzystajmy ze stron, które używają protokołu szyfrowania SSL – tylko takim stronom tak naprawdę możemy zaufać 
3. Nie ustawiaj wszędzie tych samych haseł i staraj się je co jakiś czas zmieniać – dzięki temu trudniej jest złamać dane do logowania i wejść na nasze konta 
4. Staraj się nie podawać swoich danych osobowych w sytuacjach, które tego nie wymagają – nie jesteś pewien kto dzwoni albo kto do ciebie napisał, żebyś podał mu swoje dane? Po prostu ich nie podawaj. A jeśli podejrzewasz, że np. osoba, która podawała się za pracownika banku nim nie jest, to warto zgłosić to do odpowiedniej firmy. 
5. Nie korzystaj z publicznych sieci WiFi – nigdy nie wiesz, kto także je wykorzystuje…
6. Uważaj, co publikujesz w Internecie – każda jedna informacja, którą wrzucasz do internetu, zostaje tam na zawsze i zawsze może zostać wykorzystana. Niektóre mogą być dla nas przykre w skutkach, choć inne oczywiście nie. Warto mieć to w pamięci i zdecydować się na maksymalne chronienie swoich danych (i swoich dzieci!) w sieci. 
 
Chociaż te punkty wydają się bardzo proste – dla wielu osób mogą być nowością albo zaskoczeniem, że tylko (i aż!) tyle wystarczy – to przede wszystkim są bardzo skuteczne. Jeśli zauważyliście teraz, że popełniacie jakieś błędy np. macie ustawione w wielu miejscach to samo hasło, to polecamy je zmienić. 
Z utratą danych wrażliwych i kradzieżą tożsamości nie ma żartów. I powinniśmy robić wszystko, aby się przed tym chronić. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone