Ransomware. Co to jest?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 14.03.2024 - data edycji: 14.03.2024

Ransomware to jedno z zagrożeń, jakie płynie z internetu. To rodzaj złośliwego oprogramowania, które ma na celu zaszyfrować pliki na naszym dysku. Żeby je odzyskać – osoba odpowiedzialna za to oprogramowanie najprawdopodobniej zażyczy sobie okupu. To właśnie jeden ze sposobów hakerów na to, aby uzyskać środki finansowe, żerując na ludziach. Oprogramowanie jest zaszyfrowane, więc nie da się uzyskać klucza, a jedynym sposobem na to, aby odzyskać informacje, które zostały zablokowane, to przywrócenie ich z kopii zapasowej. Co jeszcze wiadomo o ransomware? 

Czym dokładnie jest ransomware? 

Słowo „ransomware” jest połączeniem słów „ransom”, czyli z angielskiego okup oraz słowa „software”, czyli oprogramowanie. Czyli ransomware to, w wielkim skrócie, oprogramowanie złośliwe, które ma za zadanie wymusić okup. Polega na zablokowaniu dostępu użytkownikowi do jego własnych plików osobistych oraz systemu. W zamian za to żąda uiszczenia opłaty w zamian za jego przywrócenie. To nie jest wcale nowa metoda, ale dzisiaj jest zdecydowanie bardziej dopracowana niż w latach 80., kiedy zaczęto tworzyć pierwsze oprogramowania ransomware. Najczęściej hakerzy wymagają okupu w postaci kryptowalut, rzadziej jako przelew z karty kredytowej. 
Zazwyczaj jednak i to nie jest rozwiązaniem problemu – często hakerzy chcą więcej pieniędzy albo okazuje się, że mimo uzyskania klucza dostępu, nasze pliki są nieodwracalnie uszkodzone. 

Jak zdobyć ransomware? 

W jaki sposób w ogóle dochodzi do momentu, w którym okazuje się, że mamy złośliwe oprogramowanie typu ransomware? Jedna z metod to rozsyłanie mailowo, na przypadkowe adresy mailowe, wiadomości z linkiem do kliknięcia, który doprowadza do rozpowszechnienia i zainstalowania złośliwego oprogramowania. Nazywa się to malspam. 
Inna metoda to złośliwe reklamy, które z roku na rok nabierają na mocy. Korzystanie z tej techniki pozwala hakerom na rozpowszechnienie swojego złośliwego oprogramowania za pomocą reklam internetowych – tak naprawdę tutaj nawet nie musimy nic klikać, żeby „nabawić się” tego problemu. Polega to na gromadzeniu informacji, a następnie hakerzy wybierają najlepsze oprogramowanie, które przystępuje do ataku. Na pewno widzieliście takie reklamy, w których często wykorzystuje się postaci znanych osób i ograniczone czasowo oferty albo reklamuje się rzeczy, których reklamować się nie powinno. Zazwyczaj to właśnie te reklamy powinny wzbudzać naszą czujność.

Ransomware – typy oprogramowań 

  • Oprogramowanie szyfrujące – to właśnie oprogramowanie jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczne. Szyfruje pliki, wymaga zapłacenia okupu za ich odzyskanie i nie ma żadnego programu, który może sobie z tym wirusem poradzić.
  • Oprogramowanie scareware – oprogramowanie zastraszające, którego działanie to podszywanie się pod oprogramowanie zabezpieczające. Oprogramowanie najczęściej wyświetla małe okno z informacją o tym, że mamy zainfekowane oprogramowanie i wymaga wpłacenia środków, aby pozbyć się wirusa. W przypadku bezczynności będzie nam przypominało o tym do skutku.
  • Blokady ekranu – jedna z metod to infekcja ze strony oprogramowania, które blokuje ekran. Przez to całkowicie nie możemy skorzystać z naszego urządzenia. Po jego uruchomieniu wyświetla się komunikat, który przekazuje instrukcje wpłacenia okupu.

Czy da się ochronić przed ransomware? 

Zdecydowanie najlepszym sposobem na ransomware jest niedopuszczenie do tego, aby w ogóle doszło do ataku. Dlatego właśnie trzeba stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa w Internecie. Warto również mieć na urządzeniu program antywirusowy, który będzie mógł szybko zareagować, w przypadku wykrycia wirusa. Ważne jest również odpowiednie podejście do nieznanych linków, numerów, dziwnych reklam. Trzeba również regularnie dbać o to, aby oprogramowanie było jak najbardziej aktualne, ponieważ często „łata” wszystkie luki, które mogły być potencjalnie niebezpieczne. 

W przypadku ransomware zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, aniżeli leczyć. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone