Czym są kryptowanuty?

Autor: Piotr Ciszewski - data dodania: 11.04.2024 - data edycji: 11.04.2024

Kryptowaluty to nie jest nowy termin – funkcjonuje on już od wielu lat. Jednak mimo wszystko coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że kryptowaluty mają swoją ciemną stronę. Szczególnie kiedy zabiera się za to ktoś, kto nie ma podstawowej wiedzy na ich temat i decyduje się iść w to w ciemno. Czym dokładnie są kryptowaluty, jakie są zagrożenia, które z nich płyną i w jaki sposób się przed tym bronić? 

Czym są kryptowaluty? 

 
Kryptowaluty to „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach” (Wikipedia). Mówiąc dużo prościej jest to „pieniądz elektroniczny” (chociaż w rozumieniu prawa wielu państw to nie jest ani jednostka walutowa, ani środek płatniczy, ani nawet pieniądz elektroniczny). To zdecentralizowane cyfrowe pieniądze, które przeznaczone są do tego, aby wydawać je w Internecie. Pierwszą cyfrową walutą był Bitcoin (do dzisiaj najpopularniejszy), który uruchomiono na przełomie 2008/2009 roku. Kryptowaluty umożliwiają przesyłanie wartości przez Internet bez pośrednika, takiego jak np. bank. Zwykle nie są kontrolowane przez żaden bank albo inny organ. Żadna firma również nie kontroluje wirtualnego pieniądza. 
 

Najpopularniejsze kryptowaluty 

 
O jednej z nich napisaliśmy już wcześniej – najpopularniejszą i najsilniejszą kryptowalutą od lat pozostaje Bitcoin, który był jednocześnie pierwszym „wirtualnym pieniądzem”. Są jednak również takie kryptowaluty, które próbują mu dorównać. Coraz częściej entuzjaści tego „środka płatności” sięgają po takie kryptowaluty jak: 
 
1. Ethereum 
2. Tether 
3. Solana 
4. Tezos
5. EOS 
6. ZCash
 

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

 
Kryptowaluty, teoretycznie, są odzwierciedleniem środków pieniężnych. W praktyce – wcale tak nie jest. Jest pomiędzy nimi taka różnica, że swoje pieniądze z banku można w każdym momencie wypłacić. Z kryptowalutą nie jest tak prosto. Przede wszystkim kryptowaluty są narażone na ekstremalne zmiany cenowe – nie można mieć więc żadnej pewności co do tego, czy nie stracimy wszystkiego po zainwestowaniu w kryptowaluty. Jest również znacznie więcej innych zagrożeń, takie jak np. informacje wprowadzające w błąd, ataki hakerskie czy manipulacje na rynku. Są jednak również plusy, dzięki którym wiele ludzi decyduje się na inwestowanie w kryptowaluty. 
Trzeba również podkreślić fakt, że często cyberprzestępcy i hakerzy proszą o wpłacanie bitcoinów w zamian za np. odblokowanie dostępu do swoich plików czy stron. Dlatego, że nie są one w żaden sposób regulowane przez konkretne firmy czy organizacje. Poniżej przedstawiamy wszystkie plusy oraz minusy kryptowalut. 
 

Korzyści kryptowalut 

 
Bez wątpienia niesprawiedliwością byłoby mówienie o kryptowalutach jedynie w czarnych barwach. Trzeba również powiedzieć o tym, że dla wielu mają swoje plusy. Przede wszystkim plusami są: 
 
1. Niskie opłaty – tradycyjne przelewy wiążą się często z różnymi opłatami dodatkowymi np. prowizje za wysyłanie środków za granicę. Jednak użytkownicy kryptowalut są bezpieczni pod tym względem, ponieważ wszystkie opłaty są dość niskie. 
2. Bezpieczeństwo – żeby dostać się do waluty cyfrowej, trzeba być naprawdę bardzo uzdolnionym, ponieważ obejście zabezpieczeń wymaga często wielkiej mocy obliczeniowej. 
3. Ograniczona podaż – nie ma nielimitowanej ilości wirtualnych pieniędzy. Podaż jest ograniczona i należy o tym pamiętać. 
4. Szybkie przelewy – wiele osób ceni sobie kryptowaluty za to, że można szybko dokonać płatności za ich pomocą. Transakcje są proste i wygodne, i oszczędzają sporo czasu. 

Niebezpieczeństwo kryptowalut 

 
Przede wszystkim jednak kryptowaluty mogą być zagrożeniem, szczególnie kiedy zabierają się za to osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy. Dlatego też warto pamiętać, że kryptowaluty to takie zagrożenia jak: 
 
1. Informacje, które mogą wprowadzać w błąd – wiele z tych produktów jest reklamowanych w internecie, przez influencerów i inne osoby, które mają zapłacone za ich „promocję”. Dlatego często mogą wprowadzać w błąd. Mogą być bowiem przedstawione w sposób niezbyt konkretny, z pominięciem pewnych szczegółów. 
2. Zmiany cenowe – nie można być pewnym swoich kryptowalut. Wiele z nich podlega nagłym oraz ekstremalnym wahaniom wartości, więc szybko można na nich stracić (ale można też szybko zyskać). 
3. Oszustwa – bardzo często hakerzy wykorzystują kryptowaluty jako środek zapłaty, kiedy decydują się na zastosowanie różnych technik oszustwa, np. phishingu. 
4. Brak ochrony – kryptowaluty nie są w żaden sposób regulowane przez prawo. Nie są one pilnowane przez żadne firmy, organizacje ani rządy. Dlatego też nie obowiązuje tutaj prawo ochrony konsumenta. 
5. Ataki hakerskie 
6. Brak przejrzystości i manipulacje 
7. Obawy dotyczące środowiska – wydobycie kryptowalut jest bardzo energochłonne, dlatego jest niezwykle szkodliwe dla środowiska. 
 
Dlatego polecamy zastanowić się, czy chcemy w to inwestować. Szczególnie jeśli nie mamy silnych podstaw w kwestii wiedzy na temat kryptowalut. Może się to wszystko wiązać z ogromnym ryzykiem. 

Czytaj również

Poleć naszą stronę

Lubisz naszą stronę i chciałbyś polecić ją Swoim znajomym. Polecaj nas na serwisach społecznościowych takich jak Facebook lub Twitter. Pomóż nam rozwijać wspólny projekt

© Infonumer.pl - All rights reserver. Wszystkie prawa zastrzezone